FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Codecuri Video

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
SnowDog



Conectat la: 22 Ian 2004
Mesaje: 84
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 12:54 pm    Titlul subiectului: Codecuri Video Raspunde cu citat (quote)

Ce codecuri folositi pentru filme, recomandati-mi si mie niste codecuri cu care sa-mi ruleze orice film, Am instalat ACEMEGACODECSPACK PROXP si unele filme imi merg in rate. Plus as vrea sa fie numai codecurile esentiale functionari filmelor, nu o harababura de porcari gen ACEMEGACODECSPACK PROXP. Si as dori si o recomandare pentru filtru Ac3 momentan folosesc AC3Filter v0.70b. Astept parerile voastre.

Mersi Mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 12:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- Divx Total Pack
- Divx 5.0.2. pro Bundle

Astea doua exclusiv le folosesc eu, impreuna cu RadLight, si merge orice! Nu am avut probleme cu nimic din o gramanda mare de filme. Si cel de-al doilea are si ceva ac3 config, ce am eu e o versiune de ac3 0.63b ;de mentionat ca recomad utilizarea lor impreuna (sunt mici, 1-2 MB), si neaparat fara ale codec-uri, mai ales NIMO. Am pus o data NIMO, si filmele care se vedeau inainte bine, dupa ce am pus NIMO nu s-au mai vazut bine.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
SnowDog



Conectat la: 22 Ian 2004
Mesaje: 84
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, mersi mult o sa incerc si varianta asta sa vad cum merge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TBD



Conectat la: 16 Iul 2003
Mesaje: 100
Locatie: .ro

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ffdshow + media player classic = perfect Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ffdshow ok dar despre media player am putea povesti cate ceva
eu prefer BSplayer sau ZoomPLayer pt ca: - nu sunt asa de flamanzi la resurse - configurabile(ex unde poti baga in MP ceva de genul screen ratio 4:3 sau 16:9 sau freee?? daca au un fiml 720x270? ce vezi in MP?)
Cat despre ce codecuri pai asta depinde de compresie. in principiu trebuie sa ai atatea codecuri instalate cate tipuri de fisiere avi sau mpeg folsesti (divx xvid mjpg indeo realmagicmpg4 etc etc)
atentie fddsow nu este codec
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
TBD



Conectat la: 16 Iul 2003
Mesaje: 100
Locatie: .ro

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am zis media player classic shi nu MS MP !!! ce imi place la MPC e ca pot sa vad DVDuri fara sa instalez alte codecuri.

ffdshow e o colectie de decodere (divx, xvid) shi in cazul meu a decodat tot ce am prins (minus realmedia shi alte formate ciudate)

Citat:
atentie fddsow nu este codec

dar ce este, IYO ?

ps. codec = coder + decoder
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ffdshow

Player: mv2player .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atentie in ffdshow sint niste setari extraordinare mai ales sharpu care poate face imaginea dvix sa para mai buna decit la dvd mai ales daca e urmarita pe tv -u ,eu nu mai pot urmarii un film fara ffdshow.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ffdshow is DirectShow decoding filter for decompressing DIVX and XVID movies using libavcodec or xvid with rich set of video postprocessing filters. ffdshow can also be used as a separate postprocessing filter for other decoders.

asta depe situl oficial http://sourceforge.net/projects/ffdshow
deci nu CODEC ci un filtru care are DECompresie pt Divx si Xvid

in rest merci de lectie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
grigo



Conectat la: 07 Feb 2004
Mesaje: 44
Locatie: Tulcea

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt total impotriva folosirii de codec-pack-uri... Mi se pare o incarcare inutila a calculatorului si in plus sunt codec-uri compatibile si apar conflicte intre ele. Mai intra in functiune un codec care nu trebuie => de multe ori merge prost filmul sau (mai rar) chiar nu merge... Plus ca in codec pack-uri sunt multe codoare (mai ales la cele cu MEGA in fata) care nu folosesc deloc unui om care nu face captura real-time sau macar ripping la scara mare. Desi ffdshow-ul am inteles ca e bun in masura in care isi face bine treaba si consuma putine resurse, eu prefer codec-urile "de la mama lor" daca pot sa spun asa. Adica pentru DivX folosesc codec-ul 5.1.1 de la ei de pe site. Pentru Xvid folosesc... Xvid varianta Nic's build cat de noua se poate (se gaseste pe net nu mai stiu exact unde - vezi Google Very Happy ). Am observat ca sunt unele filme care nu merg cu alte variante de Xvid. Mai trebuie si un decodor AC3. Sunt destule filme cu asa ceva. AC3Filter-ul pentru asta. Altul mai bun/configurabil nu cred sa fie. Eventual un filtru pentru subtitrare pentru cei mai lenesi sau innebuniti dupa Media Player, desi nu trebuie (VobSub-ul). Pentru filme atat. Rarisim am mai vazut videoclipuri bine trase in format MPEG2. Pentru astea eu am folosit Elecard MPEG2 Video Decoder.
Concluzia: pentru vizionare obisnuita trebuie 3 codec-uri: DivX, Xvid, AC3Filter.
Ca player trebuie vazut ce merge bine pe calculatorul fiecaruia pentru ca am intalnit variatii in functionalitate la acelasi player de la un calculator la altul. Eu folosesc BSPLayer si rar RadLight. Aici depinde si de gustul fiecaruia.

_________________
The Listener
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2004 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ffdshow Wink + AC3 de la intervideo (winDVD) pt. DivX/Xvid cu sunet 5.1
radlight pt. 16:9
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2004 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu grigo cu o adaugare: se mai poate folosi Matrix Mixer [facut tot de cei care au facut AC3 filter] si care preia un sunet stereo si il transforma in 5.1 [o face excelent de altfel].
La player-e pot aduga MV2 Player = extrem de configurabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community