FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nostalgiile mele estice, ex-comuniste, în imagini.
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 8:28 pm    Titlul subiectului: Nostalgiile mele estice, ex-comuniste, în imagini. Raspunde cu citat (quote)

Același sector ca pentru aparatură internațională dar pentru aparatură de producție strict românească.

Rugămintea mea însă este, pune-ți poze cu sculele pe care l-e posedați în REALITATE și nu minuni culese de pe net.

Daca direcționați pozele de pe propriul server sau acont web hosting, implemetații-le în tag-uri așa cum am facut eu.
Face-ți în așa fel încît pozele să nu fie cel mult 640 x 480.
Dacă sînt mai mari, v-i l-e editez.
Pt. a evita editarea este recomandabil ca pozele mai mari de 640 x 480 să l-e încărcați în galerie.

Dacă văd poze copiate de la alții cu aparate care nu vă aparțin FARĂ mențiunea:
"Asemănător cu - Vezi poza"
l-e șterg deoarece arată un aparat asemănător și NU aparatul REAL pe care-l posedați.


Ultima modificare efectuata EinarN la Mie Apr 12, 2006 8:40 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 8:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

trancote comuniste IEI:
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

altele tot comuniste:
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 8:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si inca altele, sovietice:

PS - cred ca nu ar trebui un sector separat pentru "scule" romanesti; ar fi prea scurt! Dar poate fi facut un subiect numai cu scule comuniste; aici s-ar gasi mai multe.
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
si inca altele, sovietice:

PS - cred ca nu ar trebui un sector separat pentru "scule" romanesti; ar fi prea scurt! Dar poate fi facut un subiect numai cu scule comuniste; aici s-ar gasi mai multe.
Da. Asta așa este. Am sa modific titlul.
(Hai că acuma mi-o platești, ai ? ) Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 9:30 pm    Titlul subiectului: ? Raspunde cu citat (quote)

? ...ce e b3 acela?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 9:46 pm    Titlul subiectului: Re: ? Raspunde cu citat (quote)

usernamex a scris:
? ...ce e b3 acela?...
TESLA B3. Urmașul lui SONET DUO (sau a fost înaintea lui ? )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TESLA B3
E mai vechi ca mine! Inca merge perfect! Magnetofon pe lampi! Turatie 4 si 9 (...foarte rapida pentru vremea aia Very Happy ).
A costat in 1965 pretul de 3600 lei timp in care un salariu mediu era de 500...700 lei. Leul era chiar mai greu decat leul "greu" de azi. Un televizor pe vremea aia costa 3200 lei, deci mai ieftin. Erau foarte rare, cate unul pe o strada...in Bucuresti! Deci magul era mai scump decat mult-ravnitul televizor. Difuzorul elipsoidal este japonez original, asa erau facute; lampile sunt TESLA. Le-am inlocuit cu echivalente identice in anul 1980 cand copil fiind, paduri cutreieram.

Magul are o istorie a lui! Imi pare fascinant ca merge! L-am dezgropat din debara si l-am bagat in priza; a mers din prima!

A vazut multe petreceri ale anilor '60...70; tata il folosea sa inregistreze cu un microfon al magului, unul alb patrat si de mare calitate, marca TESLA; inregistrarile cu microfon sunt de o calitate incredibila....insa microfonul nu a rezistat; mi-a cazut victima cand copil fiind desfaceam totul sa vad cum sunt facute?....nu a mai putut fi reparat. Cel mai rau imi pare de multele inregistrari cu acel microfon; aveam pe cineva in familie care canta live la pian si cu versuri facute de el; era fascinant!
Inregistrarile erau de cand eram eu bebe. Pe multi ii stiam doar dupa benzi. Prin anii 70 erau deja fugiti din tara. Benzile acelea (BASF cutie rosie) au cazut si ele victime penuriei de benzi si saraciei anilor '70 cand le tot stergeam si le inregistram pe aceleasi. Niste benzi facute sa dureze o viatza; desi sunt trase de zeci si zeci de ori, azi nu lasa praf si par sa nu fi pierdut NIMIC din calitate; incredibil! Cate ceva a scapat si acum imi voi gasi timp sa le conspectez; o singura banda de 15cm trasa pe turatia 4 cu 4 piste dureaza ENORM! Din cate as socoti cam peste 6 ore.

Morala - de multe ori in viata pastram lucruri fara valoare si aruncam sau distrugem exact acelea care sunt unice si care vor avea valoare in viitor! Asa ca aveti grija ce pastrati!
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 12:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
......de multe ori in viata pastram lucruri fara valoare si aruncam sau distrugem exact acelea care sunt unice si care vor avea valoare in viitor! Asa ca aveti grija ce pastrati!
Și cea mai mare valoare e cea sentimentală pe care o ignorăm fără să vrem în mod inconștient.

Hai să-mi prezint și eu comunistele:

M 1417 S - UWERTURA STEREO:



TESLA B 116:



UNITRA M 2408 TB - Export HGS ELECTRONIC



UNITRA ZK 246:



UNITRA M 2405 S - Versiunea 1:



UNITRA M 2405 S - Versiunea 2:



UNITRA M 2405 S Versiunea 3 pe negru:



UNITRA M 2405 S Versiunea 3 pe argintiu:



UNITRA ZK 246 E - THOMSON BRAND:



MAIAC 205:



TESLA B 90 MONO:



TESLA B 93 STEREO:



TESLA B 101 STEREO:



TESLA B 730 STEREO:



TESLA URAN - Portabil Mono:



Va urma!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M 1417 S - UWERTURA STEREO a fost primul meu magnetofon cumparat ca si cadou la trecerea in clasa a 11-a, dupa ce am luat treapta a 2-a Laughing Laughing
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
M 1417 S - UWERTURA STEREO a fost primul meu magnetofon cumparat ca si cadou la trecerea in clasa a 11-a, dupa ce am luat treapta a 2-a Laughing Laughing
Î-l mai ai ? Ca amintire ?
Vezi ce înseamnă VINTAGE / NOSTALGII ? Vezi cum vin amintirile fără să vrei ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, din pacate l-am vandut vreo doi ani dupa cumparare Embarassed
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 12:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
Nu, din pacate l-am vandut vreo doi ani dupa cumparare Embarassed
Și acum nu-ți pare rău ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 1:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lasa ca ma "tratez" cu un Akai Laughing
Sus
c_cris85



Conectat la: 23 Dec 2005
Mesaje: 201
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 13, 2006 1:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unitra 424 ADAM
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community