FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator pe lampi DIY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@pusttiu
Monoblocurile la care lucrez sunt al doilea proiect al meu la capitolul "lampi", primul fiind un pp cu EL 84 care l-am facut dupa ultima noastra intilnire.
In legatura cu bobinarea trafurilor am bobinat 3 buc.Unul pentru SE si doua pentru pp-toate pentru 6c33c si le-am comparat cu trafuri de la Petra-toroidale-si rezultatele sunt net superioare.
De aceea poate nu sunt in masura sa recomand componente straine dar macar ce am experimentat eu ,adica trafurile de iesire cred ca se pot comanda din afara mai ales ca pe la noi nu prea se gasesc tole de grosimi mici si de calitate corespunzatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 3:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx a scris:
... mai ales ca pe la noi nu prea se gasesc tole de grosimi mici si de calitate corespunzatoare.


Ai putea incerca sa folosesti trafuri din UPS-usi de calculator defecte. Au tole subtiri si miez destul sa suporte un amplif de 30W.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

man, nu am zis ca nu ai facut tu amp Smile ... scuze daca asta s-a inteles.... ma refeream la wiz ,,, ca el e autorul topicului........
stiu ca ai bobinat si apreciez treaba asta.....dar eu nu sunt de acord cu trafuri din afara la preturi de sute de euro ...cind la noi e max 1mil(adica 30euro...)

referitor la tole pot zice ca si la noi sunt tole bune , de calitate superioara daca stii unde sa cauti.... fac referire la vechile trafuri de pe statiile cu lampi produse in anii 60-70 .... unde am gasit tole de 0,22 si is marfa fata de cele de 0,33-0,35 care sa gasesc la trafurile de alimentare de obicei.

is curios si eu sa vad o poza cu ce ai facut la monoblocurile alea.... nu uita ca si eu am inceput un proeict cu 6c33c si is in cautare de schema pt trafurile de ieseire.... in functie de ce gasesc date,,, ma apuc de se sau pp (inbca is in dubii daca sa caut putere sau fidelitate Smile

bafta....

_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@pusttiu
Puterea si fidelitatea nu se exclud!!! Apoi, daca nu faci sonorizari, o putere intre 50 - 100 W/canal acopera toate nevoile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu o sa le fac de aprox. 2x45W si nu o sa merg pe ideea supraalimentarii tuburilor pentru a avea o viata cit de cit acceptabila.Am ajuns la capitolul cablaje pentru ca am cam pierdut destul de mult timp cu achizitionarea de componente ...bunisoare....diode ultrarapide...stabilizatoare....etc care au costat ceva.O sa postez poze dar numai dupa ce va fi gata tot;mai ales carcasa care cred eu ca te rupe la bani.Asa ca va mai dura un pic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx a scris:
eu o sa le fac de aprox. 2x45W si nu o sa merg pe ideea supraalimentarii tuburilor pentru a avea o viata cit de cit acceptabila.Am ajuns la capitolul cablaje pentru ca am cam pierdut destul de mult timp cu achizitionarea de componente ...bunisoare....diode ultrarapide...stabilizatoare....etc care au costat ceva.O sa postez poze dar numai dupa ce va fi gata tot;mai ales carcasa care cred eu ca te rupe la bani.Asa ca va mai dura un pic.


Ti-ai pus problema cum merg amplificatoarele cu tuburi celebre, fara diode ultrarapide si stabilizatoare de tensiune?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da...stiu ....numai tuburi de la cap la coada....fara pic de siliciu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astea sunt tolele cu care lucrez eu.Siliciu orientat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 06, 2006 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@felixx

Tolele de transformator sunt toate cu siliciu orientat.
Unii ar putea sa creada ca exista si tole cu siliciu dezorientat.
In plus tolele sunt izolate pe una din fete ptr.ca in pachet sa nu apara pierderi prin curenti turbionari.
Spui ca nu vrei sa fortezi finalele in tensiune ( si nici in curent, banuiesc!).
Ce schema vrei sa faci? In ce clasa? Cu ce finale ca sa ajungi la 45W/canal fara fortare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Electron



Conectat la: 23 Aug 2004
Mesaje: 22
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Sam Mai 06, 2006 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca toate tolele de transformator sunt cu siliciu orientat atunci de ce cu unele se obtin rezultate mai bune , iar cu altele rezultate mai proaste? Chiar si cu cele de acelasi tip, E+I, C+C, F+F etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 06, 2006 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Electron a scris:
Daca toate tolele de transformator sunt cu siliciu orientat atunci de ce cu unele se obtin rezultate mai bune , iar cu altele rezultate mai proaste? Chiar si cu cele de acelasi tip, E+I, C+C, F+F etc...


Ce intelegi prin rezultate mai proaste? Explica!
Transformatoarele de iesire se fac pe astfel de tole ( cu siliciu orientat). La transformatoare cu alte destinatii se folosesc si alte materiale, care din anumite privinte sunt superioare tolelor cu siliciu orientat obisnuite, dar nu dau rezultate bune la transf. de iesire.
La transformatorul de iesire conteaza nu numai miezul dar si modul de bobinare, prize, izolatie, impregnare, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Dum Mai 07, 2006 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din densitatea mare de siliciu care exista pe aceste tipuri de tole(ca cea de mai sus) rezulta acele mici pierderi in miez si nu numai in miez ci si in bobinaj.Deasemenea un calcul precis,un bobinaj strins,ingrijit,cu echilibrarea si imperecherea straturilor ce vor urma vor duce spre o reusita a transformatorului de iesire.Deasemenea este bine sa se renunte din start la iesirile multiple din secundar.Infasurarile nefolosite pot dauna si pot apare perturbatii.
-tuburile finale sunt 6c33c(duble triode) in pp. si probabil ca o sa iasa vreo 42W/8ohmi-dintr-un monobloc.Suficient pentru sufrageria mea de 19m2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 07, 2006 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
@felixx

Tolele de transformator sunt toate cu siliciu orientat.
Unii ar putea sa creada ca exista si tole cu siliciu dezorientat.
In plus tolele sunt izolate pe una din fete ptr.ca in pachet sa nu apara pierderi prin curenti turbionari...


Eu stiam ca siliciul "orientat sau dezorientat" de pe acele tole are chiar rolul si numai rolul de izolatie intre tole pt. micsorarea curentilor turbionari. Trafurile mai vechi se faceau din tole "chioare" din tabla de fier moale izolate cu un strat de hartie fina (ca cea din editia din anii '60 a poeziilor lui Eminescu). Stratul de siliciu are doar avantaj mecanic, mai rezistent si relativ subtire. Nu confera avantaje de natura magnetica sau electrica care sa imbunatateasca in vreun fel traful rezultat.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 07, 2006 11:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar poate ma insel si e vorba de un otel cu concentratie mare de siliciu care mai apoi prin prelucrare mecanica (roluire?) capata pe anumite directii caracteristici mai bune (permeabilitate magnetica si rezistivitate electrica mari) decat acelasi material nealiat?!
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Dum Mai 07, 2006 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diversitatea compozitiilor otelurilor din care sunt realizate tolele cu granule neorientate dispare în cazul tolelor cu graunule orientate, deoarece toate tolele ce se gasesc la ora actuala pe piata au aceasi compozitie de baza: o solutie solida de Fe-Si de concentratie 3 % fara aluminiu.
Tolele cu continut mai mare de siliciu sunt mai performante, dar mai scumpe.
Caracterul specific al acestor tole consta în structura lor cristalina. Toate cristalele cubice sunt orientate în aceeasi directie.
Tolele cu siliciu orientat au magnetizatia orientata pe directia de laminare, iar pierderile de energie sunt reduse. Pe directia perpendiculara pe directia de laminare (directia transversala) caracteristicile magnetice ale tolelor normale sunt inferioare celor corespunzatoare tolelor siliciu orientat.
Tolele suporta un tratament termic la temperatura foarte înalta înaintea laminarii sale la cald.
Cam asta este cu siliciul "dezorientat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community