FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator pe lampi DIY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sere



Conectat la: 18 Dec 2004
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Mai 09, 2006 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt wiz
Daca vrei sa te apuci sa faci un amplificator pe lampi sfatul meu este sa nu te arunci (inca) la nus' ce importuri de la nus' ce firme. Cel mai cuminte este sa te apuci si sa faci un transformator de iesire care a mai fost facut si testat inainte. Poti sa te uiti prin Tehnium sau pe Elforum/retroaudio si ai sa gasesti cel putin 2 scheme publicate de VTP cu ani in urma. Este vorba de doua amplificatoare in PP cu EL84 (6P14P) si cu el34 ( dar merge f f bine si cu 6P3S - 6P3SE ). Gasesti in respectivele articole modul de reglaj si datele de bobinaj pentru trafurile de iesire.Cred ca indicat ar fi sa mergi pe EL34 pt ca in PP el84 nu o sa satisfaca cerinta de putere a "tinerei generatii". Dupa ce vezi ca totul functioneaza si ai inceput sa te obisnuiesti cu sunetul poti incepe sa modifici montajul punand trafuri de iesire facute de firme cu renume si orice alte piese "audiofile". Plus ca ramai si cu o pereche de trafuri de iesire pe care le poti folosi ca piese de test pentru viitoarele proiecte.. sigur au sa mai fie pt ca odata ce ai luat "gripa" te tine.
Mai poti incepe sa faci ca prim proiect un SE cu EL84 si sa folosesti pt trafurile de iesire transformatoare recuperate din televizoare ( traful audio si de cadre) sau din radiouri cu lampi dezmembrate. La 3-4W cat scoate EL84 in SE ai sa ramai "masca" cat de curat si detaliat se poate auzi.
Tot ce pot sa mai zic este .. SPOR LA TREABA Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 09, 2006 11:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Iun 15, 2006 8:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite si un articol despre un kit de pre-amplificator pe lampi, mie imi place cum e realizat (parere subiectiva si in corelatie cu pretul obiectului...)

http://www.hardwareanalysis.com/content/article/1826/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 15, 2006 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Uite si un articol despre un kit de pre-amplificator pe lampi, mie imi place cum e realizat (parere subiectiva si in corelatie cu pretul obiectului...)

http://www.hardwareanalysis.com/content/article/1826/


La 300 euro e f. scump, mai ales ca trebuie modificat ( vezi articolul!).
Pentru cei mai putin priceputi poate fi interesant. Schema e "clasica" pentru a nu o cataloga drept banala.
Personal nu recomand, mai ales la tuburi separarea in pre + etaj final. Prietenii stiu dece!
De altfel e de evitat totdeauna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Electron



Conectat la: 23 Aug 2004
Mesaje: 22
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am ramas neplacut surprins de sunetul unui radio ORION cu EL84 in SE. Am conectat calculatorul la radio pe intratrea de mag si suna mai rau ca un amplificator cu tranzistoare. I-am schimbat si lampile in afara de finala si tot rau suna. L-am pus sa cante pe difuzorul radio-ului, probabil si de asta suna atat de prost. O sa fac niste teste cu difuzoarele mele.
Oricum sunt niste impresii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 12:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Electron a scris:
Eu am ramas neplacut surprins de sunetul unui radio ORION cu EL84 in SE. Am conectat calculatorul la radio pe intratrea de mag si suna mai rau ca un amplificator cu tranzistoare. I-am schimbat si lampile in afara de finala si tot rau suna. L-am pus sa cante pe difuzorul radio-ului, probabil si de asta suna atat de prost. O sa fac niste teste cu difuzoarele mele.
Oricum sunt niste impresii...


Inafara ca etajul de AF al Orionului poate sa sune prost din cauza proiectarii, mai poti avea si alte cauze:
- difuzorul slab al radioului;
- sursa de semnal;
- adaptarea dintre sursa si amplificator
- banda de trecere redusa a etajului de AF ( la acea data nu era nevoie de mai mult! ).
Etajul AF din televizoarele rusesti era, de cele mai multe ori f. bun si suna f.bine daca era cuplat la o incinta buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Traian B



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 130
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Eu stiam ca siliciul "orientat sau dezorientat" de pe acele tole are chiar rolul si numai rolul de izolatie intre tole pt. micsorarea curentilor turbionari. Trafurile mai vechi se faceau din tole "chioare" din tabla de fier moale izolate cu un strat de hartie fina (ca cea din editia din anii '60 a poeziilor lui Eminescu). Stratul de siliciu are doar avantaj mecanic, mai rezistent si relativ subtire. Nu confera avantaje de natura magnetica sau electrica care sa imbunatateasca in vreun fel traful rezultat.




Fier-siliciu este aliajul metalic folosit pentru fabricarea tolelor. Si este in interiorul aliajului (dizolvat in Fe).
Siliciul are rolul cresterii rezistivitatii aliajului, avand ca scop, alaturi de forma fizica de "tola" (tabla subtire), reducerea pierderilor prin curenti turbionari (Foucault).
Curentii turbionari sunt curenti electrici nedoriti, indusi de catre chiar campul magnetic variabil din miezul magnetic respectiv, produc incalzirea acestuia si deci pierderi de energie din semnalul ce trebuie transmis. Valoarea lor (si deci si pierderile provocate ei) este cu atat mai mica cu cat rezistivitatea materialului magnetic este mai ridicata (I=U/R), deci materialul magnetic trebuie sa fie un cat mai slab conducator de curent si rezistivitatea aliajului Fe-Si sa fie cat mai mare, deci teoretic ar trebui o concentratie de Si cat mai ridicata. Insa Si nu are proprietati magnetice bune. In timp ce pentru concentratii reduse Si nu inrautateste prea mult proprietatile magnetice, la concentratii ridicate lucrurile se schimba. Pana la urma se face un compromis optim.

Pierderile prin curenti turbionari sunt mai mici daca aria cuprinsa de curentii respectivi este mai mica. De aceea miezul transformatorului este impartit in sectiuni (straturi subtiri) de arii reduse, in acele tole, izolate electric una fata de cealalta. Cu cat frecventa este mai ridicata, cu atat aria respectiva trebuie sa fie mai redusa si deci stratul respectiv trebuie sa fie mai subtire, de aceea in AF se prefera tole mai subtiri. Se ajunge pana acolo incat la frecvente foarte mari miezul este compus din particule magnetice microscopice de rezistivitate mare: feritele; de exemplu feritele de inalta frecventa sunt materiale exclusiv cu rezistivitate foarte mare (feritele de RF pot fi de multe ori deosebite de cele de joasa frecventa prin simpla masurare cu ohm-metrul, feritele de RF fiind practic materiale izolatoare!).
Daca tolele nu ar fi izolate una fata de cealalta, s-ar pierde o mare parte din chiar acest avantaj oferit de forma fizica respectiva, de "tola".
[obs.: ideal ar fi "tole" sub forma de fire subtiri orientate dupa directia campului, dar acestea ar prezenta un factor de utilizare/acoperire a sectiunii miezului foarte redus iar inchiderea magnetica a miezului ar fi problematica].
Ceea ce se vede la suprafata tolei este tratamentul aplicat pentru a se obtine izolarea electrica a tolelor una fata de cealalta (este un strat izolant; "stratul de siliciu" mentionat de tine este o confuzie, o neintelegere; siliciul este in interiorul materialului, al aliajului, este dizolvat in Fe pentru a-i mari rezistivitatea electrica, el nu constituie stratul lucios de la suprafata).

"Orientat" se refera la tratamentul aplicat pentru a imbunatati proprietatile magnetice, beneficiindu-se de anizotropia magnetica pe care o prezinta cristalele aliajului.
Practic, se incearca ca o cat mai mare parte dintre cristalele respective sa prezinte orientare preferentiala, coincidenta in cat mai mare masura cu directia campului magnetic prin tola.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da Traian, m-am dumirit si eu intre timp cum e cu fier-siliciul asta.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community