FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Raritãþi vintage
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ctepeo



Conectat la: 21 Iul 2005
Mesaje: 81
Locatie: Bucureºti, România

MesajTrimis: Sam Ian 06, 2007 7:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TaucheR a scris:
alta scula de studio.

__________________________
Muzica nu dauneaza sanatatii !!!


Ãla nu e magnetofon! E videomagnetofon (magnetoscop) pe bandã de 2"!

_________________
Lucrurile vechi ºi bune din trecut dãuneaza grav gunoaielor moderne!
ctepeo (ªtefan) Tel 252.13.50/0721.240.479
h 9.30-23.00
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 06, 2007 7:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot suntem la raritati....nu am stiut ca Marantz a fabricat si magnetofoane...pana nu am gasit unul...de altfel , o bijuterie :
Este singura informatie despre acest magnetofon; cine mai stie ceva...sa posteze aici Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da , Marantz-7700 este intr-adevar o raritate , eu stiu de existenta acestui model de mag de cel putin 5 ani . Chiar poza asta a fost postata de un tip din State care spunea ca asta ar fi chiar prototipul (dupa seria de fabricatie). Sunt multe raritati in lumea magnetofoanelor si e bine macar ca pe acest forum se mai apare cate una. Tot asa s-a postat destul de recent despre RS-777 de la Technics . Daca e vorba de raritati la noi , poate deschide cineva discutia despre alti mari producatori cum ar fi Otari si Fostex (profi) sau despre modele de pionierat produse de Crown sau Ferrograph.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma asteptam sa remarci magnetofonul Very Happy ....eu am postat RS-777...cine stie...poate apare vreunul Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MARANTZ 7700 a fost de fapt un prototip - doar 1 exemplar produs in 1978
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este , IR BABUIN , culmea e ca totusi acest prototip al lui Marantz a ajuns la o persoana fizica! Ma mir ca firma producatoare nu l-a pastrat....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sltraian



Conectat la: 22 Mar 2006
Mesaje: 20
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate sunt putin off-topic dar am gasit un link cu photo gallery despre vintage Sansui, Marantz, Pioneer etc.
In imagine Pioneer & Akai GX-400D: http://www.audiokarma.org/gallery/showphoto.php?photo=2411&password=&sort=1&size=big&cat=500&page=
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked Shocked
O avere nu alta...oare cat v-or mai rezista componentele pasive din ele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RazvanVoicu



Conectat la: 22 Aug 2006
Mesaje: 304
Locatie: Targoviste-Dambovita

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sltraian - superb lin'ul felicitari, impresionant intr-adevar!
_________________
TRANCOTAR SERIOS! , rog "maestrii" sa nu ma ia in seama!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fostex este o companie fäcutä de citziva "dizidentzi" de la Tascam/Teac care s-au gindit sä facä echipament semipro si f ieftin. Calitatea sonorä era f bunä, aparate f mici si ergonomice, platane de plastic care au cräpat sistematic dupä fo 20 de ani si compania nu mai avea stocuri...belea...au fost singurii care au introdus dolby SR la interior. Totusi, au un magnetofon pe 1/2 inch care s-a folosit pt master "cheap".

Sint primii care au trecut la digital si consider cä algoritmii lor de scriere si conversie sint dintre cei mai muzicali din industrie in special pe unitätzi D2424.

Otari este dupä pärerea mea o marcä exceptionalä de recordere, fiind mai ieftini decit Studer si Ampex, masinile lor bat färä efort calitatea de longevitate si de curätzenie a sunetului, in comparatzie cu Studer. Otari are un sunet rece, neutru si f usor manipulabil postproductzie. Piesele sint disponibile, pretz corect, eu am avut mai multe modele, tzin in continuare un MTR 10 (indestructibil!) care va fi curind convertizat din 1/4 in 1/2. Am si un MX5050 MK3 (cred) pt 1/4, si un Ampex ATR 102 de 1 inch, toate stereo. Cele mai interesante modele Otari stereo sint MTR-urile si am o preferintzä pt MTR15 si 20, dar sint f sofisticate tehnic.

Crown sint masini de broadcast cu caracteristica de a avea frine magnetice, am lucrat intr-un post de radio cu asa ceva. In vremea acea posedam un Tandberg TD20A SE pt acelasi tip de treabä dar cu rezultate mai inegale, aparat fragil!...Crown este un tank, si este modular. Multzi le-au convertit 4 piste stereo pt a face "maguri"...si ascultau muzicä acasä...cam mult consum de electricitate pt rezultat.

Ferrograph este un soi de echivalent de Revox, dar aici inträm in zona "maguri" si e poate mai putzin interesant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fostex este o companie care a avut o viziune marketing cu totul unicä, ei fiind primii care au realizat potentzialul home recording si au introdus aparate ieftine si f bune, multitrack-uri mici etc. Mai tirziu, au fost primii care au introdus digitalul pe masini portabile si ieftine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ma însel, FOSTEX = TEAC.
Toate Fostex-urile se bazeaza pe Teac.
Ca mecanica cel putin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TEAC = TASCAM... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
TEAC = TASCAM... Wink
Ahhhh.... exact. Le-am scufundat eu Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 2:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

n-am väzut niciodatä Fostex la interior dar sint cam diferite de Teac. Teac e o masinä care a imitat in general Ampexurile din seria ATR700, 350, 351 iar Fostex a avut un concept inovator pe toatä linia. Ani in urmä aveam de a face cu artisti si productzii indie care lucrau pe Fostex analog si intodeauna am fost impresionat de calitatea electronicä a acestora...sunetul. MULT superior Teacurilor! Eu am in dotare pt locatzie externä D2424 si pot spune cä electronica lor de azi rämine f interesantä. Recorderul meu D2424 functioneazä si cu comandä vocalä pt orbi...In plus masinile analogice si digitale functzioneazä cu telecomndä cu cablu, telecomanda fiind unicul controler...deci e pusä ori pe fatza masinii, ori o iei cu tine la distantzä...misto!

Unde a fost mai släbutz conceptul este la partea mecanicä, mult plastic pt a fi ieftine si usoare IAR cel mai urit lucru a fost lipsa de suport pt masinile analogice in momentul cind au trecut in digital! Masinile ne avind valoare, probabil cä firma "a decis" cä clientzii trebuiau sä le arunce, cea ce majoritatea au si fäcut...Nu cumpäratzi maguri Fostex cä vä präjitzi, sigur!

Azi unitätzile Fostex au un sunet mult mai natural decit concurentzii: Tascam, Yamaha, Akai, Roland, Zoom etc. In plus utilizarea e incomparabil mai logicä si ergonomicä...am constatat asta din experientzele lui fiu-meu care a incercat din toate. Foarte bune pretzuri. Recorderele lor portabile sint cotate PRO!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community