FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
modificari b&w 602
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 10:32 am    Titlul subiectului: modificari b&w 602 Raspunde cu citat (quote)

Mi-am bagat zilele trecute nasul in 602-uri si am gasit ceva chestii interesante in legatura cu filtrul, a carui schema o postez mai jos:

- filtrul nu este traditionalul Butterworth de ordin 2! Pe woofer este ordinul I (1 bobina), iar pe tweeter un fel de ordin III (?), lucru care pe mine m-a cam ..hmm Shocked
Ce se intampla cu defazajele, cel de ordinul III defazeaza cu 270 grade, iar ordinul I cu 90, nu ? Tweeterul nu ar trebui conectat invers ?
- pe cablaj exista loc marcat pentru o Zobel pe woofer. Intrebarea este daca a fost lasat intentionat deoparte sau din motive de costuri ?

Evident, fara parametrii difuzoarelor - pe care nu stiu daca ii pot gasi undeva, poate doar masura - e cam greu sa pui un Zobel corect. Asta daca ar merita.
De asemenea, deoarece inaltele sunt un pic cam prea mult pe sistemul meu, cred ca o sa le mai atenuez un pic din rezistorul din fata tweeterul (0.68 in loc de 0.47, de exemplu)

Apreciez orice idei, sugestii si comentarii (in afara de cele gen "asa le-au facut aia, nu-ti mai baga tu nasul" Very Happy)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 10:32 am    Titlul subiectului: Mitica




bw602xover.jpg
 Description:
 Filesize:  20.84 KB
 Viewed:  382 Time(s)

bw602xover.jpg


Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este filtru I+III cu corectie de faza si linearitate. Orice producator stabileste din faza de proiectare solutia si o optimizeaza la intrarea in productie.
Orice modificare, fara posibilitati de masura in camera surda, se fac pe raspunderea celui ce face modificarea. Introducerea unei retele Zobel va afecta linearitatea incintei. Acelasi placat se foloseste si la alta incinta si are loc de Zobel.
Pentru reducerea inaltelor , valoarea specificata e mult prea mica, iar una ai mare va afecta functionarea filtrului. In mod normal se utilizeaza un L-pad.
Daca tot nu vrei sa il lasi asa, mai bine faci alt filtru si il probezi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar filtrul este mai neobisnuit (ma refer la rez de 1.5 ohm).

Daca te hotarasti sa-i pui zobel ai nevoie doar de parametrii Re si Le care se pot masura (daca esti din Bucuresti te pot ajuta).

Ai putea sa pui niste poze cu filtrele (eventual si cu boxele desfacute)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci de raspuns, VTP !
M-am mai documentat si eu si acum imi e clar ca acest filtru asimetric este facut, probabil, bine optimizat pentru difuzoarele in cauza si exista putine sanse sa mai imbunatatesc eu ceva. Ma intreb insa daca nu cumva cuplajul wooferului doar printr-o inductanta nu este reponsabil de faptul ca 602-urile sunt "mancatoare de curent" ? Adica, impedanta coboara foarte jos (3ohm).

Deci, cel mult o sa incerc o atenuare pe inalte cu un L-pad inainte de tweeter - mai bine decat sa schimb rezistorul de pe ramura cu tweeterul, nu ?

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="bzfcocon"]Merci de raspuns, VTP !
M-am mai documentat si eu si acum imi e clar ca acest filtru asimetric este facut, probabil, bine optimizat pentru difuzoarele in cauza si exista putine sanse sa mai imbunatatesc eu ceva. Ma intreb insa daca nu cumva cuplajul wooferului doar printr-o inductanta nu este reponsabil de faptul ca 602-urile sunt "mancatoare de curent" ? Adica, impedanta coboara foarte jos (3ohm).

Deci, cel mult o sa incerc o atenuare pe inalte cu un L-pad inainte de tweeter - mai bine decat sa schimb rezistorul de pe ramura cu tweeterul, nu ?[/quote

Filtrul nu e asimetric: este I cu III!
Chestia cu mancatul curentului e o tampenie! Daca din constructie wooferul cade sub impedanta nominala, asta e si nu poti corecta nimic! Nu am caracteristica wooferului, deci 3 ohmi sunt o supozitie!
Daca amplificatorul e bun, nu are niciun impediment nici la 2 ohmi!
Mai bine reduci inalta din corector, ptr.ca nu cred ca e bine sa scarmi in filtru!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Filtrul este asimetric in sensul ca pantele de taiere pentru woofer si tweeter sunt diferite, una de 6 si alta de 18 dB/octava (teoretic, cel putin).
Minimul de impedanta de 3 ohmi nu este doar o supozitie, ci este specificat chiar de B&W!

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristimm, merci de oferta, intr-adevar as putea sa masor parametrii pt Zobel, insa cam am indoieli ca o sa aduca ceva (bun). De fapt am tot citit pareri contra Zobel. O sa pun poze data viitoare cand mai desfac boxele. Filtrul este insa bine facut, cu componente de calitate (bobine fara miez, cea de pe bas are sarma groasa, condensatori MKP, cred)

VTP, nu pot sa tai inaltele din corector, pentru ca nu am asa ceva Very Happy Mai exact, am, dar nu il folosesc ca nu imi place deloc cum suna. De curand am facut rost de schema amplificatorului si o sa imi bag nasul si in corector.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 8:35 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

tw sant sigur ca nu tb pus invers. ai platit cu varf proiectarea lor.
filtrul de ord 3 electric poate e de ordin 4 d.p.d.v al caracteristicii.
cred ca au stors tot ce aveau dif ing. de la b&w prin proiectarea filtrelor.
zobelul care zici ca e lipsa , poate ca nu e necesar. pune-l si vezi dc sinti vreo dif, eu cred ca o sa ai si mai putine medii , sia sta a fost motivul scoaterii lui.

nu cauta sa schimbi filtru la ele ,cauta sa le schimbi cu altele, dc nu-ti plac.
pe mine nu m-au incantat deloc aceste boxe. si le-am ascultat pe marantz sr4300 si rotel rb02,03, cabluri monster.
Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai mie imi plac boxele destul de tare - oricum mai mult decat altele in aceeasi gama de pret. Dar stii cum e: mereu vrei ceva mai bun.

Ce nu imi place la aceste boxe- si am neglijat in momentul alegerii - este ca nu suna prea grozav la volume mici, iar eu sunt nevoit sa ascult la volume mici deocamdata. Iar loudness-ul de la amplificator e pur si simplu de kko.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 10:31 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

de obicei cat dai atata ai, dc nu e vb de vreo teapa.
au fost si boxe chario de 1000eur care nu mi-au placut, ca sa nu crezi ca am ceva special cu b&w seria 600.
de ex la b&w nu-mi place tw metalic si prea percutant, iar la chario tw nu cred ca urca peste 10khz liniar, e f anost. degeaba vii cu tortul daca lipseste cireasa.
Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Pai mie imi plac boxele destul de tare - oricum mai mult decat altele in aceeasi gama de pret. Dar stii cum e: mereu vrei ceva mai bun.

Ce nu imi place la aceste boxe- si am neglijat in momentul alegerii - este ca nu suna prea grozav la volume mici, iar eu sunt nevoit sa ascult la volume mici deocamdata. Iar loudness-ul de la amplificator e pur si simplu de kko.


Daca asculti la nivele mici si loudness nu e eficient ( apropo, ce amplificator este? ), atunci corecteaza din Baxendall, care e mai eficient, in plus poti corecta si nivelul inaltei.
Daca vrei mai mult platesti mai mult!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificatorul este un "batran" Pioneer A 757 de 15 ani si 20 de kile, care pe "direct" suna bine, dar prin corectorul de ton nu prea: s-a cam facut exces de piese, dupa parerea mea, pe-acolo, condensatoare de cuplaj inutile si electrolitice, un buffer cu tranzistori de muting pusi repetor pe emitor, etc.

Corectia de loudness, facuta cu un AO, este oarecum nefericita pentru 602-uri, deoarece inaltele sunt si mai accentuate (sau mediile atenuate), rezultand un sunet cu mai mult bas, dar "subtire". Cred ca o sa incerc sa il fac sa corecteze doar basul. Oricum, corectia de loudness e printre altele si o chestiune de gusturi.

Poate ca cea mai buna idee ar fi un preamplificator separat, de buna calitate, cuplat la Pioneer-ul pus pe direct. M-ar tenta chiar sa incerc un preu pe lampi.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 04, 2006 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa ma fac mai bine inteles: loudnessul din amplificator este eficient, dar strica sunetul. Poate un loudness pasiv ar fi mai potrivit in cazul meu.
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 7:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salve,

Iti recomand urmatoarea varianta de loudness pasiv. Se poate monta inainte de boxa si nu implica nici un fel de modificari.

Se face o grupare paralel, formata dintrei componente:
Bobina de 3.3mH
Rezistenta de 5,6 ohm la 17w
Condensator de 3,3uF

Aceasta grupare se va inseria pe plus ( chiar langa boxa ).
Distanta de boxa nu este critica, dar, ar fi de preferat sa nu depaseasca lungimea de 2m.

Daca ai timp si chef, poti sa te joci cu valorile compontelor si sa experimentezi si valorile de 2,7uF sau 3,9uF.
In locul rezistentei fixe, poti monta un rezistor variabil in gama
2 ~ 16ohm. Dupa ce ai gasit combinatia ideala, inlocuiesti cu rezistenta fixa de valoarea potrivita.

Din ce am experimentat eu, sint sigur ca este cea mai eficienta solutie si care suna cel mai bine. Distorsiunile de faza sint insignifiante iar rezultul este in 99% din cazuri, peste asteptari, chiar daca pare o chestie simpla.

Loudnessul de pe statie suna prost pentru ca este setat pe o valoare fixa.
Probabil ca nu se nimere cu ce ai nevoie.
Daca ar fi reglabil ( ca la Yamaha ), ar fi alta chestie.

Spor la treaba !

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 05, 2006 7:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Salve,
Se face o grupare paralel, formata dintrei componente:
Bobina de 3.3mH
Rezistenta de 5,6 ohm la 17w
Condensator de 3,3uF

Aceasta grupare se va inseria pe plus ( chiar langa boxa ).


DNA, te rog frumos poti sa pui si o mica schema?
Mersi mult!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community