FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
decodare soft dts audio cd

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 23, 2004 8:39 pm    Titlul subiectului: decodare soft dts audio cd Raspunde cu citat (quote)

Am ceea ce pare sa fie un cd audio cu pistele codate dts. Ca sa nu apara confuzii detaliez (practic e vorba de incapsularea unui stream DTS intr-un wav):

- e un cd audio cu N piste audio (wav)

- fiecare wav contine de fapt sunet codat DTS (redat fara decodare sint doar niste sunete deranjante pentru urechi si boxe)

A fost facut din cite se pare cu BeSweet 1.4

Teoria zice ca daca scoti semnalul _digital_ (nu de pe line out) din cdplayer si il arunci intr-un decodor dts, ala se prinde automat si gata. Mai simplu, daca ai un dvd player care are dts si stie cd-uri audio, nu trebe decit sa apesi pe play

Pina reusesc sa verific teoria hard, cum pot sa incerc sa il decodez soft? M-am chinuit cu powerdvd care ar sti asa ceva dar n-am reusit nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 23, 2004 8:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 23, 2004 10:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat si eu niste cd-uri de genul asta pe calculator. Cu Power DVD 5 nu am avut nici o problema la decodare, insa mi se pare ca cea mai buna solutie este WinDVD 5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 23, 2004 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti da o eroareanume la PowerDVD? Detaliaza. Rulez cu el DVD-uri cu sunet dts fara probleme. Ce stari ai facut la PowerDVD?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 24, 2004 10:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi da eroare dar nu decodeaza, imi reda pur si simplu continutul wav-ului (care fiind de fapt semnal dts iti cam zgirie urechile)

Si nu e dvd, e audio cd in ale carui piste e incapsulat stream dts.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigo



Conectat la: 07 Feb 2004
Mesaje: 44
Locatie: Tulcea

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2004 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi vine nici o idee acuma legat de un player care sa faca playback la stream-ul respectiv direct de pe cd. Fa-i un rip si incearca sa faci playback la wav-ul obtinut. Inainte de asta instaleaza eventual codec-urile:
http://www.doom9.org/Soft21/Filters/freedvd.zip
http://www.doom9.org/Soft21/Filters/test.rar
Sa ne spui daca ai reusit.
Bafta!

_________________
The Listener
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 25, 2004 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu merge, dar am reusit altceva:

- pot sa scot din wav streamul de sunet cu besplit

- pot sa decodez si sa duc in wav stereo cu headac3he

Si se aude ce trebuie (ma rog, ce ramine dupa un downmix stereo)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 31, 2004 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema legata de cd-urile cu trakuri dts.
Cu WinDVD sau PowerDVD a mers decodarea, atata timp cat a fost facuta software de progamele respective

Cand am incercat sa scot semnalul pe spdif la un receiver a aparut problema : - la Power DVD se aude un fasait
- la Win DVD nu se aude nimic.
Cand folosesc WINDvd receiverul trece in modul pt dts dar cu toate astea nu se aude nimic. Am incercat sa ascult un demo de dts (in format vob) si la decodat fara probleme

Aveti vreo idee cum as putea rezolva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 31, 2004 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din placa de sunet ai setat digital out? Aceeasi setare trebuie sa o faci si la player.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 31, 2004 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, am setat din control panel - audio HiQ - spdif passthrough
Sampling rateul e la 48. ar trebui sa-l pun la 96 ?

Ceea ce nu inteleg este faptul ca desi receiverul imi arata ca a trecut in mod dts nu se aude nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community