FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ce parere aveti de camera SONY DCR-HC14?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai stai putin, ca pretul de nou e una, sh e alta, chiar si daca o ai numai de o zi si nici nu ai desfacut-o. comparatia cu pretul de noua nu trebuie sa fie absurda si rigida...ca doar nu o vinzi din postura de magazin sa zici ca scuzati pretul dar am un ditamai sediul la care trebuie platita chiria si alte facturi de consum, angajati, impozit la stat etc ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:06 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Luciano



Conectat la: 06 Mai 2004
Mesaje: 26

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok, atunci fa referinta la pretul de nou din Romania, vezi preturi de la dealerii autorizati Sony ( Flamingo... ) nu la preturi din alte tari unde numai shiping-ul te costa o gramada... si vei vedea ca este sub 80% de pretul de nou de aici. mai pune 10-11 luni garantie in plus deoarece in Ro nu se da decit 1 an garantie la Sony dupa cite citesc eu pe site-ul lor.

Si eu am ramas putin mirat de diferenta de pret din SUA si cea de la noi dar dupa ce am vazut alte forumuri si feedback-uri de la useri am realizat ca multe site-uri au pretul afisat fara taxe si shiping si o parte din ele sunt chiar tzepe...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar ce in alte parti nu se platesc facturi ?
pretul de Ro are in plus niste taxe, accize si TVA pe care un utilizator care o aduce de gat din afara scapa (de aici si diferenta si rentabilitatea "operatiei")

si stiu ca sunt tzepe, dar un utilizator "cuminte" care incearca sa vinda o camera video, trebuie practic sa "concureze" cu piata nearga autohtona a celor care aduc asemenea aparate noi notze la pretul acela "tzeapa", bine asta daca respectiva persoana vrea cu adevarat sa o vanda, fara sa spere ca va gasi pe cineva nestiutor, dar cu multi bani (mai rar) Smile

oricum, nu trebuie sa-mi explice nimeni la ce sa ma raportez si cum sa stabilesc pretul real al unei camere, din moment ce in ultimii 5 ani am avut mai multe camere video decat au altii perechi de sosete si in prezent imi castig painea studiing piata, tehnologia si preturile acestor scumpe "jucarii" Very Happy


Ultima modificare efectuata de catre Radu la Joi Mai 13, 2004 10:52 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Luciano



Conectat la: 06 Mai 2004
Mesaje: 26

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe tema asta se poate discuta mult si bine, deci iti doresc noroc sa-ti gasesti una in aceleasi conditii la 500E sau chiar mai ieftin.
succes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am gasit deja, dar persoana respectiva nu e din Buc
primeste si comenzi Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O fi cel din Cluj care nu da garantie nimic?! Laughing
_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai eu de ce am intrebat de garantie ? Smile

dar cand o iei din SUA ce faci, dai mai mult pe avion pana acolo sa o repari gratis, chiar daca te costa mai mult decat toata camera ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
atron



Conectat la: 17 Apr 2004
Mesaje: 62
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 12:04 pm    Titlul subiectului: camera Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa faci compromisuri asta e ...Daca vrei garantie atunci platesti pretul oficial de piata, dar daca risti putin poate ca merita. Eu am luat un TRV 14 la 600Eur fara garantie in Ro, dar mi-am asumat un risc...oricum sunt super multumit de camera.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Luciano



Conectat la: 06 Mai 2004
Mesaje: 26

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai garantie in EU ( cum are camera mea 2 ani ) riscul este minim sau 0 deoarece poti face un drum in HU, AU, Germ sau gasesti un amic care are drum si se rezolva problema.

Daca esti comod si banii nu sunt o problema atunci da; Sony Romania este aleagerea normala.

Oricum o camera mDV fara garantie este un risc destul de mare, eu nu mi l-as asuma la un pret ce depaseste 150E.

P.S.
Am fost cu un amic in Conrad-Au care avea de schimbat un dvd si nici macar nu s-au uitat in cutie daca este acolo, l-au schimbat, no comment.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu cumpar nimic din Romania, prefer Media Markt/Saturn Austria care imi da garantie si daca am o problema o schimba fara comentarii.
Ca sa nu mai spun ca preturile lor sunt sub cele de la noi. Wink

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community