FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PENTRU CEI DIN GENERATIA '80 CARE AU RAMAS CU EURO-DANCE-UL
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca muzica din anii 80 este cea mai buna creata vreodata dupa era BEATLES, mai exact de prin 75 pīna 89. din 90 īncoacea au īnceput sa se prosteasca cu techno, rap, hip-hop si alte abureli din astea. De ce 80 e cel mai bun se vede si dupa muzica actuala. Marea parte a titlurilor care ajung īn locuri de frunte prin topuri sīnt COVERD din aceste vremuri Dau ca exeplu San Francisco cu Global DeeJays, Moonlight Shadow cu Groove Coveradge, Novaspace care copiase enorm de multe de la Cindy Lauper, Scooter, Marck Oh etc.
Si eu fiind nascut īn 62 eram īn vremea TEENY prin anii 80. Ba mai mult mai faceam si pe DJ-ul cu doua MAIAC-uri pe la casele de cultura si scoli.
Si actual, toata muzica ce o am am pe CD, Vinil, Benzi e din anii 80 iar din muzica actuala 90% sīnt piese COVERD din perioada 75 - 80.

Bohhhhhhhhh.......Ehhhhhhhhh...............Mi-atzi dat cu tifla amintirilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 12:33 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
De ce 80 e cel mai bun se vede si dupa muzica actuala. Marea parte a titlurilor care ajung īn locuri de frunte prin topuri sīnt COVERD din aceste vremuri
Aici te contrazic putin ... pozitiile in topuri (ale unei mari parti din cover-urile actuale) nu se datoreaza nici calitatii -incontestabile- piesei originale si nici rearanjarii sau reinterpretarii extraordinare a respectivului artist. Este vorba de promovare si marketing (bine facute dealtfel si avand la baza succesul si faima originalului), produsul in sine fiind un succes de piata dar aproape lipsit de orice valoare artistica. Si ca un exemplu relativ recent as da aceasta besina monumentala care este "Gimme, Gimme, Gimme" al Madonnei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt nu te contrazic ... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: Bucureŗti sau Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit multe pareri ale unor oameni care fac muzica (mai ales producatori, chiar am corespondant cu Neil Kernon pe tema asta) care spuneau ca in ziua de azi, mai mult ca oricand, productia unei piese este determinanta pentru impactul piesei respective asupra publicului.
_________________
Nu mai intru īn conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as zice ca mai mult promovarea decit productia ... Sad
Dar sa nu-i stricam omului topicul, poate facem un thread separat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In alta ordine de idei, textul mi se parea foarte cunoscut!
Acum mi-am adus aminte! De fapt, e plin netul de el...

http://www.sictir.org/node/510
http://bogdan.inteliplus.ro/pe-ganduri/nostalgie
http://exta6sy.blogsource.com/
http://bunny-power.blogspot.com/2006/06/generatia-x.html#links
http://asub.ro/index.php?articol=109
http://www.maglavais.ro/articole/curiozitati/Generatia_x.html
http://forum.cs.tuiasi.ro/viewtopic.php?t=174339

Si a mai circulat si pe e-mail...

Cine o fi autorul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Confused mda ... paternitate dubitabila ...
Rolling Eyes cum se cheama "inspiratia" dintr-o singura sursa ???
Ziceati ca e plin netul, nu ?
Pai sa incercam chiar la noi in curte :
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=10514

Jenant!!! Si cind ma gindesc ca avea lacrimi in ochi cind scria ...
Mai degraba un deserviciu adus generatiei x ...
Pacat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RazvanVoicu



Conectat la: 22 Aug 2006
Mesaje: 304
Locatie: Targoviste-Dambovita

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prietene de unde stii cine a acest petec de nostalgie? Acum am intrat si am vazut ce se mai intampla cu topicul ... sunt in egala masura umit ca si voi de locuri unde l-am mai gasit... interesant ca a fost scris in urma cu aproape 2 ani, au fost trimise cateva mailuri si cateva mesaje din care au fost decupate fragmente, oricum a fost conceputa cu alt scop, si este extrasa pt niste prieteni placati in strainatate printr-o ironie a sortii ajunsi in Canada in anul 2003, oricum nu are rost sa intru in detalii numele meu complet este Voicu Constantin Razvan daca o sa cauti numele meu si cartea " ZARI DE MARAMA PE RAUL ALB" se poate sa ai o surpriza... sunt 4 aparitii editoriale, dar una se poate gasi ... nu am vrut sa induc pe nimeni in eroare si cu atat mai mult sa joc teatru ieftin pe net un loc minunat dar in care dupa cate se vede "generatia asta de manelisti " cauta nod in papura oricarui lucru, fara a fi in stare sa ofere ceva sincer si fara sa puna la indoiala sau cel putin in modul asta buna credinta macar cand este vorba de un lucru de suflet care nu iti aduce bani sau mai stiu eu ce foloase, oricum astazi am castigat ceva SUNT MAI SURPRINS DECAT POATE CINEVA SA CREADA!!!
_________________
TRANCOTAR SERIOS! , rog "maestrii" sa nu ma ia in seama!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Draga Razvan,
Se prea poate sa ma fi inselat, iar textul original sa iti apartina - dupa cum ai vazut poate, pe 11 iunie a.c. omudenisip a postat aproape acelasi text aici. Cu multimea de instante de pe internet, cam care crezi ca ar fi sansele de au fi tu autorul originalului pe care ti le-ar acorda cineva, asa, la prima vedere ?

Cu "generatia de manelisti" eu zic sa o lasi mai moale, se vede ca nu prea esti de prin partea locului. Lucrurile stind cum stau, se pare ca din nefericire esti intr-o pozitie mai dezevantajata decit mine.

Oricum, daca - impotriva statisticii - tu esti autorul originalului si eu gresesc, nu pot decit sa-mi cer scuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RazvanVoicu



Conectat la: 22 Aug 2006
Mesaje: 304
Locatie: Targoviste-Dambovita

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma gandeam in 100000 de ani sa ia o asa amploare aceasta cugetare care nici macar nu a fost conceputa in felul asta, era cu alta adresa, nci nu ma gandeam ca poate lua o asa amploare, am trimis cateva mailuri cu aceasta cugetare unor prieteni si am sheruit-o pe DC++ nu am semnat textul pt ca nu ma gandeam sa fie vreodata nevoie sa dau socoteala cuiva despre provenienta lui am avut de mai multe ori in cap sa fac ceva pt a cunoste pe mai multi care ...eu stiu ar simtii la fel ca mine... oricum si acum sunt buimac cand am vazut in cate locuri il ragasesc , totusi lumea e mai mica decat credeam, cu mult mai mica, lucrurile la care ne gandim cel mai putin, uitate prafuite... unori ne pot aduce ata de importante farame de fericire, repet textul este dintr-o corespondenta pt Canada, nu se gasea in forma asta este mult de detaliat si am stiut ca dorul de casa nu poate sa nu se impleteasca cu perioada cea mai frumossa din viata noastra ...copilaria , adolescenta... INCA O DATA DACA SPUN CA SUNT INTR-O OARECARE MASURA SOCAT DE CEEA CE AM VAZUT ATUNCI POATE SPUN NUMAI CUVINTE DIN CEEA CE SIMT IN CLIPELE ACESTEA
_________________
TRANCOTAR SERIOS! , rog "maestrii" sa nu ma ia in seama!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RazvanVoicu



Conectat la: 22 Aug 2006
Mesaje: 304
Locatie: Targoviste-Dambovita

MesajTrimis: Vin Sep 08, 2006 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ESTE IN ACELASI TIMP, ...PARCA,... NOU... SI VECHI... ACUM SAU DINTOTDEAUNA
_________________
TRANCOTAR SERIOS! , rog "maestrii" sa nu ma ia in seama!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Sep 09, 2006 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum cateva saptamani am citit si eu acest articol:
http://www.jurnalul.ro/articol_59672/copilarie_cu_cheia_de_gat.html
si mi-am adus aminte cum era in acea perioada.Acum am 31 de ani si pot zice ca sunt in stare sa vad diferentele.Nu ma intereseaza daca ceea ce ai scris este conceput de tine sau preluat,important este sa ne dam seama care au fost partile bune ale acelei perioade si care nu.
Cat despre muzica anilo '90 pot afirma ca reprezinta doar o replica cu o intensitate mult mai redusa a valului creat de cea a anilor'70 si '80.Tot mai putine creatii noi de valoare in detrimentul numarului tot mai mare de pese noi.Nu inseamna ca daca s-a scos mult a trebuit sa fie neaparat bun.
Din pacate in ziua de azi "tinerele speratze" nu prea mai stiu nici sa se distreze,la chef-uri se incepe prin a se butona care mai de care moghilele,sms,mms,tetese etc,uita de fapt de ce s-au adunat,la nunti habar nu au cum se danseaza pe Saragosa Band,nu mai stiu ca poti dansa cca 40 min INCONTIINUU pe "zabadack-ul" lor Smile)
E pacat ca si nuntile au devenit de fapt un banal paylist de mp3-uri functie de categoria de oameni de care au parte.
Ma inteb oare cum vor arata distractiile peste 5-10-20 de ani?
V-om sta toti cu niste casti dotate cu sistem de sunet n+1 si ecrane in 3d,v-om inhala un fum sau v-om lua o pastila de drog usor,v-om vedea stele verzi dpa care sa zicem:CE COOOL A FOST !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dhany



Conectat la: 22 Ian 2005
Mesaje: 434
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Sam Sep 09, 2006 9:22 pm    Titlul subiectului: ..... Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa lasam omu' in pace sa scrie ce vrea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kurtis



Conectat la: 27 Aug 2006
Mesaje: 9

MesajTrimis: Sam Sep 09, 2006 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

suna prostesc ... dar asa sunt de pasionat de muzica anilor '80 incat toata ziua ma joc pe vice city si ascult "Fever 105" Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 09, 2006 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

RazvanVoicu a scris:
dar in care dupa cate se vede "generatia asta de manelisti " cauta nod in papura oricarui lucru, fara a fi in stare sa ofere ceva sincer si fara sa puna la indoiala sau cel putin in modul asta buna credinta macar cand este vorba de un lucru de suflet care nu iti aduce bani sau mai stiu eu ce foloase


Goodolddog ti-a tras deja atentia, dar eu o sa-ti spun direct...
Esti impertinent si jignesti!
Ma indoiesc ca autorul textului are ceva comun cu tine, atat ca limbaj cat si
comportament... Pacat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community