FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
s-video out.....pls help......

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kuky1



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 13
Locatie: CLUJ-N

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 2:35 pm    Titlul subiectului: s-video out.....pls help...... Raspunde cu citat (quote)

salutare ....
am un dvd altek.....prin scart imi merge beton la tv....iar prin sistemul s-video out imi apare imaginea distorsionata, cu diverse linii pe tv.am schimbat vreo 3 cabluri pana acum???? ......este ceva incompatibil??

merci ....

_________________
kuky..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 2:35 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kuky,
Scuza-ma ca intreb, dar trebuie sa lamurim un lucru:
Este clar pentru tine sau altii ca mufa de conectare nu are legatura cu tipul de semnal?
Caci, Prin SCART (Peritel) se poate transmite imaginea si VideoComplex (adica echivalentul RCA = Luminanta + Crominanta printr-un singur fir) si S-Video adica luminanta separat, crominanta separat, si RGB adica fiecare semnal Red, Green, Blue cu firul lui.
Cum intri in televizor pe S-video? ai mufa separata S-Video sau printr-un adaptor S-Video->SCART. Caci daca intri tot pe SCART in televizor iar televizorul nu are intrari S-video pe SCART deageaba.
Mai mult, unele televizoare trebuie setate ca sa stie ce fel de semnal primesc la intrare (Videocomplex, RGB sau S-Video). La fel unele DVD-uri trebuie setate sa scoata un anume tip de semnal la iesire.
Zi-mi mai multe despre televizor si modul de conectare ca sa pot sa-mi dau seama de unde ar fi buba. Inca o data: SCART, RCA, Mufa S-video inseamna tipul de conector iar Videocomplex, S-video, RGB sau Component Video inseamna tipul de semnal.
A nu se confunda !!! Si mai clar se vede din fisierul atasat
Incompatibilitate? Singura poate fi cea in care tu ai intrare SCART la televizor care nu stie S-Video ci numai Videocomplex. In acest caz se vede asa cum descrii tu.



Scart.doc
 Description:

Download
 Filename:  Scart.doc
 Filesize:  100 KB
 Downloaded:  185 Time(s)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community