FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cablaje

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 3:46 pm    Titlul subiectului: Cablaje Raspunde cu citat (quote)

Am comandat zilele trecute un Audison Lrx 4.300. Avand in vedere ca ampliful asta il adaug la configuratia din semnatura, am nevoie de condensator sau nu ? A doua intrebare ar fi ce cabluri imi trebuiesc intre amplif si cele 4 difuzoare Infinity kappa ? Presupunand ca am montat ampliful, ramane o problema grava, si anume acustica portierelor din fata. Toti cei care fac insonorizari mi-au spus ca Octavia sta foarte prost la capitolul asta. Ma intreb in cazul asta daca o insonorizare completa a portierelor e suficienta sau daca e nevoie de o prindere mai rigida a difuzorului de parte de tabla ( probabil printr-un cilindru facut din mai multe inele de MDF ) ?
PS : Se pare ca solutia cu kick-panels din MDF & fibra de sticla se pare ca ajunge la costuri considerabile si nici nu e nimeni in stare sa faca asa ceva in Bucuresti !

_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 3:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2004 6:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca l-ai comandat oficial prin Luxacustica vezi ca au si cabluri foarte bune de la Monitor ,o firma germana ,au un cablu Cu-argintat de 2,5mm foarte detaliat bun pentru kappa care costa citiva euro metru.
Incearca sa nu prinzi direct pe tabla difuzoarele foloseste ceva intermediar, preferabil din lemn si antifoneaza masiv portirele ,trece boxele pe high-pass .
Condesator nu e necesar dar poate ajuta la cresterea calitatii ,vad ca ai si statie de sub ...cam slabut sistemul alpine pe partea de subwofer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La partea de bass nu e slabut deloc dupa urechea mea si cand zic asta ma refer strict la calitate. Cutia face foarte mult ! Merci pentru informatia cu cablurile. O sa sun la ei !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adic95



Conectat la: 09 Apr 2004
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai Oktavia, atunci o sa apara aceleasi vibratii si zanganituri de plastice ca si la mine. Dupa ce mi-am pus SW si boxe (deocamdata numai pe spate), au inceput sa apara zbarnaieli de plastice si tot felu' de rezonante ciudate.
Singura solutie e sa incep sa pun bureti si mastic pe la tot ce inseamna plastic. Da' cand am vazut ca odata scoase de pe la locul lor, nu se mai potrivesc bine, m-am cam lasat pagubas...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, saptamana viitoare, pun dynamat x-treme in portiere si o sa incerc sa fac niste inele din MDF care sa stea intre boxa si tabla. In spatele inelului va sta aerul aproape inchis intre cele 2 straturi de dynamat. Sper ca asta sa rezolve cate ceva din problema !

O alta intrebare ar fi daca am nevoie de un condensator avand in vedere ca amplifurile au :
Alpine mrd 300 > 300 W la 2 ohmi ( subwoferul e pus pe 2 ohmi)
Audison lrx 4.3 > 4x65W la 4 ohmi

_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dynamat-extreme - o super alegere, putin cam costisitoare, dar merita fiecare banut!
Inelul de MDF te ajuta foarte mult. Nu am inteles partea cu aerul dintre straturile de dynamat...
Avem usa, pe usa fixam inelul dupa care o antifonam cu dynamat toata usa si ininterior si pe dublura pe care este prins inelul; poti folosi, daca ai loc, in spatele difuzorului - pe fata interioara a usii - un set de Dynaxorb, care iti vor absorbi mare parte din unda spate, radiata in interiorul usi... atentie insa, difuzorul trebuie sa comunice cu interiorul usii, astfel formandu-se un fel de incinta...

Teoretic ai avea nevoie de 0,5F.
Eu ti-as recomanda unul de 1F, cu display, pe langa faptul ca instalatia va arata si mai bine Cool , va si suna mai bine Wink

Daca nu ai unde sa faci inele de MDF spune-ne si te ajutam noi.

Succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 10:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Treaba s-a rezolvat. Am pus Dynamat extreme in portiere si se aude incredibil comparativ cu ce era. Deja basul a capatat dinamica iar vocile nu mai sunt 'sugrumate'. S-a folosit totusi suportul original al masinii drept inel. Incinta s-a creat in spatele lui exact cum spui tu si cum era si normal de altfel. Prin cele 2 straturi eu m-am referit la cel de pe interiorul tablei (pentru rigidizare) si la cel dintre scheletul metalic si fata de plastic(interioara) a usii. Cel de-al doilea strat a invelit de altfel si inelul in care sta difuzorul, astfel eliminandu-se scaparile de aer de pe langa inel (care erau masive de altfel, cand am desfacut fata am vazut ca scapa aer pe peste tot)
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doar 0.5F sunt necesari pentru cele 2 amplifuri ?
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pentru fiecare 100Wrms - 0,1F
Cum intre 0,5 si 1F nu exista alta valoare pt. astfel de condensatori, am mentionat o,5.
Daca doresti unul GZ (www.ground-zero-audio.com), spune-ne ce model si iti vom raspunde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IM....ca sa nu risc sa fiu off topic, imi spui si mie cum facem sa primesc o lista de preturi cu ceea ce poti livra tu la comanda? Ma intereseaza o lista completa, indiferent de marca aparatelor. Nu de alta, dar eu am masini in care sa montez dar nu am diversitate in oferta...
_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am testat unele din produsele Ground -Zero si pot spune ca au fost o surpriza placuta, intreceau modele similare de la JBL SI Infinity fara a costa mai mult ,calitatea sunetului la unele modele mergind spre high-end concurind orice alta firma renumita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Im, trimite si tu te rog pe u2u sau mail tot ce ai cu afisaj la 1F de la Ground-Zero ! Adauga de asemenea si un kit(conectica) pentru ampliful Audison !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community