FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Muzica intr-o dubita - discutie / pareri

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Sep 18, 2007 9:40 am    Titlul subiectului: Muzica intr-o dubita - discutie / pareri Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Am o dubita Renault Kangoo. Masina este in varianta de 2 locuri + spatiu pentru marfa, eu o folosesc ca masina de oras + concediu.. (camping etc). Precizez ca intre scaune si spatiul din spate NU exista perete solid, doar un grilaj.

Doresc sa captusesc/insonorizez toata tabla din spate si sa fac o instalatie buna de muzica inauntru. Nu ma refer la stilul "dB drag racing"... adica nu vreau sa sara tabla de pe masina Smile vreau totusi o putere decenta si sunet de calitate (da, sunt constient ca ambele puncte sunt aprecieri extrem de subiective...). Pe de alta parte, in limita timpului liber, imi place sa lucrez la propriile proiecte si instalatii...

Momentan in masina canta un simplu mp3 player german AEG, pe 2 boxe Dual de camera puse in spatele scaunelor (lipsa de timp + buget..) + 2 Blaupunkt-uri mici in bord.

Am pe acasa o pereche de boxe model mai vechi, pe 3 cai, Magnat Traveller 320M gold edition. Astea au fost luate acum cativa ani din Germania si sunt inca in cutie, nu le-am instalat niciodata din lipsa de timp (stau rau cu timpul). Vreau insa sa le inglobez in instalatie.

Temele pe care as vrea sa va provoc pe Dv. la discutie:
- pareri despre materialul si procedura pentru captusire/insonorizare a partii din spate a masinii;
- posibile idei de constructie de incinte pentru Magnaturi... (sunt prevazute pentru montaj in fata lunetei, dar la mine va trebui sa le construiesc incinte.. I guess);
- IMPORTANT - idei, pareri, sfaturi, despre locul de amplasare a boxelor din spate. Pentru fata am decis ca imi vor fi suficiente 2 boxe mici de bord, montate serios;
- ati recomanda un subwoofer separat? avand in vedere spatiul in care vor canta...
- considerati ca un HU cat de cat serios va suna bine sau recomandati folosirea HU-ului ca deck si adaugarea unui amplificator?

Orice alte idei in plus fata de intrebarile mele sunt, evident, binevenite!

Multumesc frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 18, 2007 9:40 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum Sep 23, 2007 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Sfatul meu este sa mergi la:
Audio Top - 0264 415 253 - Dl. Calin Popa
Sfigmo Ltd. - 0729 77777o - D. Vlad Vana
O discutie de 10 minute cu oricare dintre ei valoreaza cateva pagini scrise aici...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community