FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Subwoofer bazat :)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 5:30 pm    Titlul subiectului: Subwoofer bazat :) Raspunde cu citat (quote)

Un Subwoofer la care daca asculti la maxim i-ti sar dintii Laughing
difuzorul folosit de mine a fost asta

http://www.selenium.com.br/sitenovo/admin/documentos/HB1805A1_i.pdf

Astept comentarii Razz

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 5:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Sam Mar 06, 2004 12:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu vad de ce nu ai pus acest topic la unu din cele 3 sau 4 topicuri create numai pt subwoofer....
despre el ce sa zic...uau! pot sa il modific sa ii pun un difuzor de 10"? nu merita sa pun un difuzor de 10" in astfel de cutie? hmmm?? Question

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Mar 06, 2004 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa incerci Razz
Incinta e proiectata pentru acel difuzor, difuzorul trebuie sa aiba un randament foarte mare ca altfel nu da rezultate bune

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 06, 2004 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant ...

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Sam Mar 11, 2006 2:16 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Dum Mar 07, 2004 12:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si cu cate milioane peste 10 vrei sa il dai? ca eu nici alea peste 10 nu le am....d'apoi sa-l cumpar pe tot....plus ca poate o sa fac rost candva de un difuzor de 18"....d-aia ma gandesc sa incerc cutia asta...
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 07, 2004 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant ...

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Sam Mar 11, 2006 2:16 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Fanet



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 99

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut schema si am si eu cateva intrebari:
1) Incinta din spatele difuzorului este inchisa?
2) Sa inteleg ca toate panourile se lipesc iar la difuzor nu se mai poate ajunge? Sau se poate monta panoul superior (sau inferior) in suruburi pentru a avea acces la difuzor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici acum nu l-am terminat pentru ca nu am gasit placaj de 20mm si am inceput sa-l fac din PAL iar la un moment dat ma gandeam ca PAL de 20 este prea subtire pentru puterea asta, am stricat si o foaie de PAL si nici nu o sa-l mai fac vreodata pemtru ca sunt suparat Crying or Very sad

Partea din spatele difului este inchisa,
si eu am gandit aceeasi varianta de montare ca si tine.
Era o faza sa montezi difuzorul in timpul constructiei si daca patea ceva trebuie sparta boxa ca sa-l iei jos Laughing

Am facut si asa... am bagat intr-o incinta niste difuzoare cu montare din interior si dupa ce am terminat de le pus am lipit ca lumea spatele incinte, peste vro 2 saptamani sa ars difuzorul de bas si cand sa-l iau jos constat ca incinta este lipita barbateste. Urmarea a fost tragica pentru boxa aia. Preach

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care este SPL max la 1 m?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce SPL are asta la maxim dar in jur de 126 cred ca ar avea Question
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2004 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca Shiva abia scoate 116DB in camera la 1m,Selenium-ul este deci de 2 ori mai puternic!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2004 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuzorul are 98dB/1W si il poti lovi cu 800W lnistit.
La acei 800W va avea 127dB si find ca acest tip de incinta nai castiga 1-2 dB inseamna ca va suna al naibi de tare Laughing

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2004 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de ajuns sa te surzeasca, dar tot nu cred ca ar cobori mai jos decat Shiva!
Shiva scoate 100db max la 20hz! Evil or Very Mad
Nu cred ca Selenium-ul ajunge asa jos,nu?
Cat are la 800W 20hz?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2004 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In fisierul in care este schita scrie ca filtru sa fie taiat la 40 Hz Crying or Very sad
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Lun Sep 27, 2004 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nasol daca vrei sa si simti muzica nu numai s-o auzi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community