FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Yamaha RX 497 + boxe Bose 201V
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2008 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

papelyno a scris:
nici nu eram noi nascuti cand Sony,Bose si altii vindeau aparatura audio,branduri fara de care multi ne-am fi uitat la televizoare pe lampi si acum.


Cand nu eram noi nascuti, Sony intr-adevar erau #1 in materie de audio. Acum stau altfel treburile, din pacate si trebuie sa acceptam situatia la care s-a ajuns....lumea evolueaza, altii mai buni vin din spate si calca in picioare legendele care nu mai pot tine pasul...

Citat:

Eu apreciez faptul ca acesti producatori dau posibilitatea si celor care nu castiga zeci de milioane pe luna sa asculte un sunet decent,si ganditiva de ce se tot vand in continuare cu miile??

Pai 2 motive:
- pt ca sunt ieftine
- pt ca nu toata lumea are cunostintele tehnice pt a face diferenta intre un harb si o scula adevarata

A....si producatori care ofera un sunet decent la bani putini sunt altii...Sony si Pioneer poate doar modele mai vechi, la SH.

Citat:

Dupa cum vedeti avem un mod de a pune lucrurile destul de agresiv si o sa ramanem inchisi in tara asta ca intr-o cusca.

Nu cred ca 'ramanem inchisi' daca suntem tot timpul in cautare de mai bine (dpdv al sculelor audio) si daca avem curajul sa spunem ca scula X e de tot k@k@t-ul.

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Apr 13, 2008 9:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2008 9:44 pm    Titlul subiectului: Re: Sal Raspunde cu citat (quote)

papelyno a scris:
Ce v-as mitralia pe toti,culmea ironiei,sa gasit o mana de Romani sa dea calificative in materie de audio pt firme ce au renume mondial


no shit indeed...

gc5, vezi http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=233782#233782 si ce am spus mai devreme, aici discutia a degenerat rau.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
papelyno



Conectat la: 21 Mai 2006
Mesaje: 310
Locatie: MESTRE -VENEZIA-ITALY

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2008 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Una e sa faci o recomandare si alta e sa spui marca X este mai buna decat Y. Intradevar lucrurile au evoluat si asta este inevitabil dar daca ar fi sa comparam hi-end cu hi-fi si pe cele 2 cu Domotec sau alte conserve nu am ajunge nicaieri.Daca esti audiofil iti cumperi scule pe masura daca doar vrei sa asculti muzica se accepta si clasa hi-fi.Problema ar fi ca "audiofili" de pe acest forum recomanda produse din clasa inalta unor consumatori fara prea mare cultura in audio si poate ca nu toti au timp sa asculte 100 de cd-uri cu Mozart pe zi .
Sper sa termin sapt asta amplif-ul pe lampi sa vedem ce mai spuneti de evolutie!!Vad ca ne-am intors la amplif-uri pe lampi,magnetofoane,oare spre ce evoluam Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

papelyno, de curiozitate, tu ce scule Sony sau Bose ai ascultat de te-au impresionat asa de tare pe partea de audio?
Sau interventia ta a fost doar una de aparare a renumelui acestor firme? Rolling Eyes
Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

papelyno a scris:
Sper sa termin sapt asta amplif-ul pe lampi sa vedem ce mai spuneti de evolutie!!Vad ca ne-am intors la amplif-uri pe lampi,magnetofoane,oare spre ce evoluam Question


cine se pricepe nu a trecut niciodata mai departe de lampi si placi.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
papelyno



Conectat la: 21 Mai 2006
Mesaje: 310
Locatie: MESTRE -VENEZIA-ITALY

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
papelyno, de curiozitate, tu ce scule Sony sau Bose ai ascultat de te-au impresionat asa de tare pe partea de audio?
Sau interventia ta a fost doar una de aparare a renumelui acestor firme? Rolling Eyes


Nicule aveam aparat cu tranzistori Sony cand multi "audiofili" ascultau la radio Pescarus(d-ala rosu),te anunt ca tata a lucrat in afara tarii din 1982 (Dumnezeu sa il ierte Crying or Very sad )In 1989 a cumparat primul televizor color Sharp (din shop Bucuresti)care functioneaza impecabil si acum.Ce poate sa te impresioneze cand toata lumea casca urechea la un garbovit de pick-up sau la un radio care ocupa 3 camere??Imi pare rau ca la vremea respectiva nu stiam ce si cum cu sculele audio si din prostie l-am facut bucati radio receptorul Sony de buzunar modelul cu vreo 7 benzi ca va aratam lucratura.

Nu am o simpatie fata de brandul Sony dar si acum am o combina cu sub RG475 si sa stii ca a animat muuulte chefuri fara sa crape ceva in ea ,consum 310 wati din retea ,2stk-uri pe modulul final consider o constructie decenta pt ceea ce se vrea de la o combina ,sunt destule rable de care sa ne vaitam Sony ,Pioneer,Bose,chiar am si un boom box Intersound din 92 adus de nou din Germanya (tot de tata) evident functioneaza perfect si acum.Oare cati stiu sa folosesca corect aparatura audio???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asta cu folosirea corecta e o mare problema. ma uit la sculele mele si arata ca noi dupa 10 ani de functionat si mutat (mai putin o boxa, pe care am stricat-o cu un amplif aiwa de 160W chipurile) si ma uit la altii care dupa 2-3 ani arata jalnic cu tot felul de urme.

apoi numai eu cati stiu care-si luau diverse sisteme si prima grija cand ajungeau acasa era sa le dea drumul la maxim. nu mai spun ca volumul trebuie sa stea la capatul cursei musai.

eu orice aparat adus acasa il las multe ore sa-si revina, poate pare o prostie. din nefericire am vazut si in unele magazine practica asta cu bubuiala de nou, pt a demonstra clientului ca produsul nu e defect. de asta nu mai sunt de acord sa-mi testeze produsul.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community