FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfaturi, opinii, idei pt. achizitionare TV + HC

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
adrian_ionutz_2008



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 3
Locatie: Hamburg/Germania

MesajTrimis: Vin Apr 18, 2008 3:29 pm    Titlul subiectului: Sfaturi, opinii, idei pt. achizitionare TV + HC Raspunde cu citat (quote)

Sal everybody,

Si-n cazul meu a sosit momentul sa achizitionez un Tv si un sistem Home Cinema.In cazul in care vrei sa ai ceva catusi de putin diferit de marea majoritate a lucrurilor care sunt arhimediatizate, cel mai bine si recomandat este sa te apuci sa cauti singur si sa-ti construieste o baza de informatii dupa care sa aplici niste filtre functie de interesele personale si scopul obiectului respectiv, sa tragi o concluzie si apoi sa actionezi ca atare.
Cazul meu se poate sa fie unul ceva mai fericit (deci usor de satisfacut) din cauza ca am trecut peste acea perioada in care ma interesa orice aspect si detaliu parte a unui obiect ce urma a fi achizitionat. In legatura cu Tv-ul lucrurile sunt simple deoarece tinta mea este sa vizionez cate un meci de fotbal, un film sau o emisiune buna la diferite canale TV ce prezinta un interes deosebit(mi-a trecut si "febra/dependenta" de a pierde timpul 24/7 in fata lui.
Asadar pt. a-mi da seama cat mai bine daca vreun meci este blat ori ba sau cine stie ce alte detalii imi vor atrage atentia am ales ca optiuni doar urmatoarele variante:
1. Samsung LE-37S81 / 2. Panasonic TH-37PV7
And the winner is:..... Hurrah
Cat despre HC...aici lucrurile stau altfel deoarece este vorba de sunet iar urechile vor sa auda ceva placut pentru a ne conferi o stare de placere absoluta...sa simti ca adormi sau te topesti pe acel fundal placut.Optiunile sunt:
1. Sony DAV-DZ 630 / 2. Panasonic SC-PT850E-K / 3. Samsung HT-TX250 / 4. Pioneer DCS 370
And the winner is:.....Hurrah
Acum...cine doreste si are posibilitatea sa ofere un sfat sau are o opinie solida o poate exprima cu mare placere.Puneti-va in locul meu si hotarati-va ce doriti sa achizitionati din aceste optiuni mentionate mai sus.Luati-o ca pe un test la care aveti o anume suma de bani si trebuie neaparat sa-i investiti in 2 obiecte:un Tv si un HC iar optiunile sunt doar cele oferite de "banca".

Tare curios sunt la ce rezultat final se va ajunge!
p.s: thanks in advance for your opinions,suggestions or ideas!
Adrian

_________________
Experience is what you get when you don't get what you want!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Apr 18, 2008 3:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ovi1968



Conectat la: 05 Oct 2006
Mesaje: 32
Locatie: Deva

MesajTrimis: Vin Apr 18, 2008 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La plasma poti sa mai pui ceva si sa cumperi Panasonic 37PV 70.Este incomparabil mai bun fata de ce ai ales.HT am ascultat de la Panasonic 850.Nu impresioneaza.In comparatie cu un amp stereo si ceva boxe decente, este slab.Amp si boxe poti lua second de pe ebay.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrian_ionutz_2008



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 3
Locatie: Hamburg/Germania

MesajTrimis: Vin Apr 18, 2008 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat la modelul recomandat de tine dar chestia este ca am o oarecare retinere in ceea ce priveste TV cu plasma din cauza cristalelor lichide ce-si pot diminua calitatea in timp (nu vb de 50 de ani dar oricum in 3-4 ani se poate constata o anume diminuare).Altfel TV cu plasma rules the world!!!Si modelul indicat de tine arata si el f bine iar contrastul dinamic este mai mult decat satisfacator... Trink Thumbs up
_________________
Experience is what you get when you don't get what you want!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrian_ionutz_2008



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 3
Locatie: Hamburg/Germania

MesajTrimis: Vin Apr 18, 2008 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ovi1968 a scris:
La plasma poti sa mai pui ceva si sa cumperi Panasonic 37PV 70.Este incomparabil mai bun fata de ce ai ales.HT am ascultat de la Panasonic 850.Nu impresioneaza.In comparatie cu un amp stereo si ceva boxe decente, este slab.Amp si boxe poti lua second de pe ebay.


Eventual sa-mi trimiti te rog si poza ta de profil sa vad ce model ai folosit pt aranjametul boxelor in raport cu TV-ul Wink Laughing

_________________
Experience is what you get when you don't get what you want!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi1968



Conectat la: 05 Oct 2006
Mesaje: 32
Locatie: Deva

MesajTrimis: Vin Apr 18, 2008 6:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e nici un posesor de plasma Panasonic PV70 nemultumit ; pe acest forum nu am vazut.Are suficient de multe ore de functionare,deci merge vreo 10 ani folosita normal.Nu cred ca tin 10 ani un televizor.Panasonicu asta e 3500 lei deci aprox 950 euro in RO.
Boxele poti sa le instalezi aproape de plasma.Nu afecteaza imaginea.La mine au 2m intre ele si ascult cam la 2.5m.
Poti incerca un Canton Ergo din serie mai veche.Le gasesti pe ebay la 200-500.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 18, 2008 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am raspuns o data, dar cum ai deschis 7o de subiecte, raspunsul a disparut cred.

imi reiau recomandarea cu sistem HT din bucati si boxe 5.1 separat si ziceam sa te uiti un pic pe teufel.de, iar din care stiu in germania imaginea se vede mult mai bine pe LCD decat in romania. deci LCD-ul nu e o problema. insa cu plasma panasonic nu poti da gres.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Apr 19, 2008 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adrian_ionutz_2008 a scris:
am o oarecare retinere in ceea ce priveste TV cu plasma din cauza cristalelor lichide ce-si pot diminua calitatea in timp


N-am prea inteles aici....

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 19, 2008 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"n-ai prea", deci ceva ai inteles totusi Laughing

mai traiesc niste mituri, cum ca se scurge gazul la plasma si din astea.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Apr 21, 2008 9:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, n-am prea înțeles ce treabă are plasma cu cristalele lichide...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 21, 2008 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rolling Eyes nu stiu, poate vreun model revolutionar.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community