FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare cabluri pentru boxe Monitor Audio

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
coolioo



Conectat la: 15 Apr 2008
Mesaje: 48
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 1:50 am    Titlul subiectului: Recomandare cabluri pentru boxe Monitor Audio Raspunde cu citat (quote)

Buna. As avea nevoie de cateva sfaturi pentru achizitionarea unor cabluri pentru interconectarea urmatoarelor componente:

Receiver: Onkyo SR TX-605
Boxe fata: Monitor Audio BR2 (2m)
Boxe spate: Monitor Audio BR1 (7m)
Boxe centrala: Monitor Audio BR LCR (1.5m)
Sub: B&W: ASW 300 (5m)

In paranteze e tracuta lungimea cablului de care as avea nevoie pentru fiecare boxa.
Din cate am inteles eu boxele BR2 imi ofera posibilitatea de a le conecta bi-wire. Merita ?

Bugetul meu alocat pentru aceste cabluri este de 200-300 RON, asadar ma gandeam daca as putea folosi pe spate un cablu confectionat din UTP CAT 5 (TripleT) pentru a reduce costurile, insa nu stiu ce as putea folosi pentru restul boxelor.

Ce parere aveti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 1:50 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 8:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca 605 permite, conecteaza-ti boxele front in bi-amp, merita.
Nu stiu ce sa-ti zic de calul UTP

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
coolioo



Conectat la: 15 Apr 2008
Mesaje: 48
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate receiver-ul meu Onkyo permite bi-amp pe front numai pentru incinte de 8 ohmi. Monitor Audio fiind de 6 ohmi, iese din calcul bi-amp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bi-amp sau bi-wire doar pe 8 ohmi? Vezi ca sunt doua chestii total diferite.

Eu zic ca totusi ai putea sa incerci! Impedanta variaza in timpul functionarii, asa ca n-ar fi exclus sa mearga fara probleme si in 6 ohmi. In cel mai rau caz intra protectia, sau se incalzeste putin mai tare dacat acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cablul UTP cat 5/6 are un suntet agresiv, foarte dinamic si nu pierzi deloc din detaliu. Este un cablu foarte ok la un pret si mai ok. Poti sa il folosesti linistit.

Mi-am confectionat si eu astfel de cabluri din simpla curiozitate si plictiseala, am fost foarte surprins de calitate lor. Daca ai rabdare sa le impletesti arata chiar frumos Smile

Linkuri utile : http://www.tnt-audio.com/clinica/diycables.html
http://www.audioasylum.com/audio/cables/messages/9936.html

eu l-am facut pe asta : http://www.tnt-audio.com/clinica/triple_t_e.html

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru Subwoofer cred ca ai nevoie de un un cablu gen interconnect nu (rca-rca) ? Acolo pe tnt te invata cum sa iti si faci si de acela.

Spor la impletit.

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community