FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tuner hi-fi ?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 2:10 pm    Titlul subiectului: Tuner hi-fi ? Raspunde cu citat (quote)

Imi pun intrebarea daca un tuner hi-fi isi are rostul intr-un sistem hi-fi. Eu am folosit asa cava cu ani in urma (Cool insa am renuntat datorita faptului ca transmisia era de calitate slaba iar cind reveneai de pe radio pe o alta sursa simteai o diferenta ca de la cer la pamint.Si era vorba de un radio deck care are specufic conceput pt hi-fi. Acum i-am auzit pe unii ca s-a ameliorat mult calitatea transmisiei si unii chiar fac inregistrari bune de pe radio.Voi ce parere aveti? Isi are locul un tuner bun acum intr-un sistem HI-FI ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 2:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doar de "fala" ca sa zic asa (musai model de top), daca vrei strict pentru acces la stiri "nietu" le-a mancat de mult pita...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident ca radioul isi are loc intr-un lant audio. Mai ales acum, ca apar (sau cel putin sper sa apara) emisii digitale in orasele mari.
Dar si analogic, radioul are farmecul lui, nu stii niciodata ce piesa urmeaza sa auzi. Unele posturi romanesti ofera muzica buna noaptea, iar radioul devine un prieten bun de muzica in surdina cand afara e intuneric si trebuie sa lucrezi la vreun proiect.

Desigur, nu cred ca se poate vorbi despre ascultarea audiofila a radioului... sau cel putin nu inca.

Sincer, eu ascult foarte mult radio, doar pentru acel farmec de a auzi o diversitate de melodii. Foarte rar ascult o inregistrare buna atunci cand nu-mi sta capul la auditii, preferand in schimb FM-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calitatea s-a mai ameliorat, intr-adevar. Mai ales pe receptie DAB, se aude cel putin rezonabil. Sigur poti spune imediat ce comuti pe o sursa buna (CD, pickup) diferentata fata de de DAB si mai ales FM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si pe mine ma lovise chestia asta cu tunerul acum citeva luni, tot pe criteriul cu varietatea si, sa zicem, noutatea muzicii.
Imi venise ideea ascultind radioul in masina.
Dar inainte de a cheltui banii am zis sa ascult si in casa un timp. Am folosit tunerul rtv din calculator+RD2.

Dupa ce am ascultat o dimineata, m-a apucat asa un sictir de idiotenia programelor incit mi-a trecut de tot de tuner.
Sa dau vreo 800-1300 roni pe un tuner ca sa ascult ce, reclame imbecile, discutii si mai imbecile, cortine muzicale stridente si ceva muzica care chiar nu merita.
Si daca ar merita muzica, pentru ce sa inghit tot gunoiul media?

Mai bine de pe internet, moka, o calitate incomparabil mai buna, prin DAC-ul Rockna.
Si daca ascult casete pe AZ6, tot se aude mai bine decit la radio.
Desigur, DAB poate ca se aude mai bine, dar ce faci cu continutul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar voi credeti ca la radio se pun cd-uri audiofile? MP3-uri la 320kbps in cel mai bun caz... Sa va mai spun ca acele mp3-uri, in drumul lor catre ascultator mai trec prin diverse compresoare, limitatoare, mixere, etc. ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 8:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si mai scapa cite un mp3 la 96 (cel putin asa suna)...

Din pacate nu doar ai nostrii fac asta, mai ascult cite un post de radio de pe satelit si e jale mare la compresie. Mai ca iti vine sa cauti pe net stream-uri de 128k.

Imi aduc aminte ce bine se auzea pe vremea cind transmisiile prin satelit erau analogice si nu se descoperise mp3-ul, asa ca sursele din studio erau benzi de mag sau cd-uri.

Acuma pina si la televiziunea analogica cum se misca unul mai brusc hopa si macroblocurile (operatorii de catv au feed-uri de pe satelit compresate un pic mai milos decit ce se da pe dth dar nu suficient de milos).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De mult timp caut un tuner performant, citind mai multe cronici despre ce sunet frumos poate sa produca un tuner bun (bineinteles daca si emisia este buna).

AM reusit acum cateva zile sa gasesc si cumpar un astfel de tuner: Kenwood KT-9900 (an de fabricatie 1978), un tuner f. rar si cotat ca fiind unul dintre cele mai bune tunere analogice ale tuturor timpurilor (Obs. un tuner analogic se aude, prin definitie, mai bine ca orice tuner digital).

Dupa ce l-am instalat, rezultatele au fost peste asteptari. Am ascultat cateva melodii pe Radio Romantic si m-a impresionat f. f. tare. Sunetul este f. apropiat de vinyl sau banda, atunci cand emisia este una buna.

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citesc aici cateva afirmatii care ma pun pe ganduri:

Citat:
Dar voi credeti ca la radio se pun cd-uri audiofile? MP3-uri la 320kbps in cel mai bun caz


Cel putin in cazul a 4 studiori de radio din Bucuresti (despre care cunosc cateva detalii), MP3-ul lipseste cu desavarsire, formatele pus in emisie fiind altele (nu intru in detalii acum).

Citat:
Obs. un tuner analogic se aude, prin definitie, mai bine ca orice tuner digital


Presupun ca afrimatia de mai sus face referire la o comparatie cu tunerele DAB...ma intreb insa daca au fost comparate direct, sa zicem, programele unui radio precum Romantic, atat pe trasmisie analogica FM, cat si digitala DAB, sau de unde convinegrea (sau definitia) ca tunerele digitale ar fi calitativ sub cele analogice, ca adevar universal valabil.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MariusO a scris:
Citesc aici cateva afirmatii care ma pun pe ganduri:

Citat:
Dar voi credeti ca la radio se pun cd-uri audiofile? MP3-uri la 320kbps in cel mai bun caz


Cel putin in cazul a 4 studiori de radio din Bucuresti (despre care cunosc cateva detalii), MP3-ul lipseste cu desavarsire, formatele pus in emisie fiind altele (nu intru in detalii acum).

Citat:
Obs. un tuner analogic se aude, prin definitie, mai bine ca orice tuner digital


Presupun ca afrimatia de mai sus face referire la o comparatie cu tunerele DAB...ma intreb insa daca au fost comparate direct, sa zicem, programele unui radio precum Romantic, atat pe trasmisie analogica FM, cat si digitala DAB, sau de unde convinegrea (sau definitia) ca tunerele digitale ar fi calitativ sub cele analogice, ca adevar universal valabil.


Confirm cele spuse de MariusO:
Io am un tuner Denon TU1800 (cu DAB). Stau intr-o zona a Bucurestiului unde transmisia (receptia) DAB - ca si DVB-T - este foarte buna. Radio Romantic pe FM si DAB. In favoarea DAB, desi si FM este bun - diferente subtile (detaliu, claritate etc.)

In alta ordice de idei, R Romantic este doar un exemplu de post de radio FARA reclame. Are programe de stiri, concise si la obiect (fara babe violate si alte "stiri" de la ora 5) ceea ce este foarte bine... La mine radioul merge tot timpul cand sunt acasa. Cu pauze de auditii cand scap de copii... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 8:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MariusO a scris:
Cel putin in cazul a 4 studiori de radio din Bucuresti (despre care cunosc cateva detalii), MP3-ul lipseste cu desavarsire, formatele pus in emisie fiind altele (nu intru in detalii acum).


Da' stii cumva retransmisia prin tara noastra draga cum se face, cu sau fara compresie digitala?

(Pe de alta parte acu peste 5 ani am calcat intr-un studio local si ghici de pe ce venea muzica, de pe un windows cu winamp, cd-player-ul era doar de backup)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 8:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Locuiesc la 45 km de releul national si la 25 km de un releu strain.
Folosesc tunerul Kenwood KT-990D si efectiv simt diferentele de calitate in favoarea celui strain ( nu din cauza diferentei de distanta!). Antena e cu 9 elementi (incl. refl. si dipol) la o inaltime de 7 m, deci e buna. Sunet ca la mama lui, folosind un termen prea utilizat aici Twisted Evil
cald , natural. Pentru cei pasionati de FM il recomand in mod deosebit. Ascult radioul din 75 cand adormeam cu Gloria la cap ascultand , ghici , Europa Libera!
Cei de la posturile nationale nu se incurca cu mp3... cel putin pe RRCultural si RRMuzical.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
... Antena e cu 9 elementi (incl. refl. si dipol) la o inaltime de 7 m, deci e buna....

Si nu ai avut probleme niciodata cu trasnetele ?
Nu e de gluma...Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E in pod la partea casei cu etaj (1+3+3=7m) . Desi s-a mai traznit in zona , nu in antena.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru pareri.Deci un radio este o optiune pentru fiecare.Ce radio sa achizitionez? Digital sau analog? Care sint avantajele si dezavantajele lor? Si ce marci imi recomandati (chiar sh ) astfel insit sa nu ma departez prea mult de sunetul HI-FI. Voi asculta doar pe Romantic daca se emite mai bine.Il voi folosi macar la inceputul auditiei -0.5 H pina se incalzeste aparatura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community