FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Help! SOLO 7 sau H200 ?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Exiguus



Conectat la: 30 Oct 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 11:12 pm    Titlul subiectului: Help! SOLO 7 sau H200 ? Raspunde cu citat (quote)

Având un buget mic, la 400RONi cred ca nu pot găsi altceva mai bun decât ce oferă cei de la Microlab. Pe care mă sfătuiți să aleg dintre SOLO 7 și H200? S-au cunoașteți sisteme mai bune la același preț? (ascult muzică corală 99%, teatru de voci, instrumentală)

Vă mulțumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 11:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Exiguus



Conectat la: 30 Oct 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2008 2:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca vad ca nu-mi raspunde nimeni; atunci poate ma ajuta cineva si-mi spune cum pot face legatura dintre boxele mele cu intrare analog si calculator care are iesire digitala? aveam un egalizator vechi dar s-a ars si nu vreau sa-l repar; de-aia intrebam de SOLO 7 si H200; ma gandeam sa trec si eu la niste boxe cu intrare digitala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2008 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti trebuie un DAC.

Dar tinand cont de bugetul tau limitat, cred ca ar trebui sa-ti cumperi o placa de sunet cu iesiri analogice, si ai rezolvat problema.

Ma intreb ce calculator ai, care are doar iesiri digitale... sigur nu faci o confuzie de termeni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Exiguus



Conectat la: 30 Oct 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2008 10:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Întrebarea acum e unde găsesc un DAC și cât costă? pe net n-am văzut să se vândă așa ceva în România dar pe site-uri străine un DAC costă cam cât niște Microlab Solo 7. Iar placă de sunte cu ieșire analog pentru calculator nu știu dacă există; poate îmi dai niște link-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2008 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok.
Acum m-ai convins ca e o confuzie de termeni.
Documenteaza-te putin despre ce inseamna analogic si ce inseamna digital, despre ce e o iesire analogica si ce e o iesire digitala.

Ti-as explica eu, dar acum ma grabesc foarte tare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2008 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum am putin timp sa-ti dau niste linkuri.
Uite aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Analog_signal
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital

Ideea e ca placile de sunet au iesiri analogice. Exista si placi cu iesiri digitale, dar deobicei acestea sunt in plus celor analogice.

Daca boxele tale sunt active, inseamna ca au amplificare incorporata si asteapta un semnal neamplificat. Acest semnal poate fi analogic sau digital. Totul depinde de intrarea acestora. Din cate vad in poze pe Google, boxele care le doresti tu au intrari analogice.

Practic, pentru a lega un computer de ele ai nevoie de un cablu. Intr-o parte trebuie sa aibe un jack mic tata, care intra in placa de sunet si in celalalt capat doua RCA-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Exiguus



Conectat la: 30 Oct 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chestia e ca boxele mele sunt pasive si au niste mufe ciudate ale caror poze le-am atasat. Poate poti sa-mi spui cum pot face legatura intre ele si calculator.


03-06-08_1552.jpg
 Description:
 Filesize:  70.76 KB
 Viewed:  221 Time(s)

03-06-08_1552.jpg



03-06-08_1551.jpg
 Description:
 Filesize:  67.58 KB
 Viewed:  191 Time(s)

03-06-08_1551.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 3:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai nu vorbim de microlab aici? Rolling Eyes

Ai nevoie de un amplificator pentru boxe pasive.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum arata mufele din poze, probabil ca boxele tale sunt, intr-adevar, pasive. Acest tip de mufe nu stiu sa se foloseasca la sisteme de boxe active. Nu sunt ciudate, este doar un tip mai vechi de mufe pentru boxe pasive.

Ca sa asculti muzica pe ele, din calculator, ai nevoie in primul rand de un amplificator; apoi, de un cablu cu un capat in jack mic tata si celalalt in doua mufe RCA (dupa cum bine a zis Netcrusher).
Capatul cu mufa jack il vei introduce in mufa LINE OUT a placii de sunet din calculator, iar celalalt, la una din intrarile amplificatorului. La iesirile amplificatorului vei conecta boxele (cu o adaptare de conectica eventual - acest tip de mufe se folosea la amplificatoarele mai vechi).

Asta este o varianta. Cealalta este, intr-adevar, sa cumperi un set de boxe active pe care il poti conecta direct la iesirea PC-ului. Ca sa evitam confuziile, toate intrarile si iesirile de care povestim aici sunt analogice (cu cele digitale e alta poveste).

Functie de calitatea boxelor pe care le ai, ramane de vazut care e varianta mai buna. Despre ce boxe e vorba? Pune si niste poze cu ele eventual, sau da mai multe detalii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Exiguus



Conectat la: 30 Oct 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 5:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele pe care le am sunt de 35W/satelit 2.0; sunt aproapte identice cu Microlab Solo 6; asta-i problema ca mi s-a ars egalizatorul; nu foloseam amplificator; se auzeau foarte bine; hi-fi pe vremea lor si inca mai sunt (iar eu sunt foarte pretentios); nu vroiam sa-mi iau alte boxe pana sa se arda egalizatorul; poate gasesc vreun chilipir prin piata cu care sa fac legatura dintre ele si calculator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Exiguus



Conectat la: 30 Oct 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 5:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am incercat sa folosec ca intermediar un magnetofon ROSTOV (eh, cate vechituri n-o strans taica-meu) dar nu am reusit sa fac legarura dintre el si comp; el are oricum doar intrare mono, dar poate scoate stereo;


nu gasesc niciunde SOLO 7c (cu telecomanda); am comandat de pe trei site-uri si toti m-au sunat sa-mi spuna ca nu le mai au pe stoc, dar ca in schimb au SOLO 7; am anulat comanda de fiecare data; chiar imi plac solo 7; cred ca e o decizie buna, dar le vreau cu telecomanda
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Exiguus



Conectat la: 30 Oct 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

revin cu o rectificare; cred ca sunt active; n-are cum sa fie o diferenta de greutate atat de mare intre sateliti daca unul din ei n-ar avea amplificator incorporat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incredibil. Sa nu iti dai seama daca boxele au amplificare in ele sau nu.
Pai ramane intrebarea, chiar banala: se baga vreo boxa in priza?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Exiguus



Conectat la: 30 Oct 2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oops; da, sunt pasive, nu se baga in priza
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exiguus a scris:
... asta-i problema ca mi s-a ars egalizatorul; nu foloseam amplificator; se auzeau foarte bine; hi-fi pe vremea lor si inca mai sunt (iar eu sunt foarte pretentios); nu vroiam sa-mi iau alte boxe pana sa se arda egalizatorul.....


Despre ce fel de egalizator vorbesti? Shocked Poti da un model?
Eu inca nu am vazut egalizator ars,poate este un amplificator cu egalizator incorporat Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community