FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
help ! 2x intrari 7.1 in receiver sau alternative

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
6fingers



Conectat la: 18 Mar 2008
Mesaje: 23
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 01, 2009 2:19 pm    Titlul subiectului: help ! 2x intrari 7.1 in receiver sau alternative Raspunde cu citat (quote)

Am cautat pe forum, nu am gasit ceva asemanator.
Am urmatoarea problema:
-receiver marantz sr4002
-dvd player marantz dv7001
-un htpc cu placa audio delta 1010lt (iesiri 7.1 analogice sau digital coax stereo).

Marantzul are un singur set de intrari analogice 7.1. Vreau sa scot din pc multicanal (ceea ce nu pot face pe digital) si de asemenea sa scot din dvd player analogic (altfel am dat degeaba o gramada de bani pe player - ar trebui sa decodeze mult mai bine decit receiverul, fiind din alta clasa, basca faptul ca n-as avea acces la sacduri sau dvdauri prin hdmi 1.1).
Alta chestie: cind imi voi lua si un bluray player (acum folosesc htpcul pt blurayuri) ma voi lovi de exact aceeasi problema. Pt multicanal necompresat 2496 prefer sa faca playerul decodarea, deci inca un set de 7.1

Din cite vad nici macar modelul de top 8001 de la marantz nu are 2x7.1 inputs, si oricum nu am bani de upgrade receiver pt moment.

S-a mai lovit cineva de problema asta ? am senzatia ca trec cu vederea o soutie usoara si nu-mi dau seama care Smile

Singura solutie pe care o vad este un fel de splitter inversat pt fiecare rca (1 rca tat la 2 rca mama) , dar mi-e teama ca dauneaza sunetului.

Merci pt orice parere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 01, 2009 2:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
6fingers



Conectat la: 18 Mar 2008
Mesaje: 23
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 03, 2009 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chiar nimeni n-are nimic de zis?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 03, 2009 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Esti sigur-sigur ca placa aia de sunet e multicanal ? Eu stiam ca-i o placa profesionala la care snopul ala de iesiri/intrari nu poate fi folosit pentru ce vrei tu...
http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta1010LT.html

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
6fingers



Conectat la: 18 Mar 2008
Mesaje: 23
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 03, 2009 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scot 7.1 de vreo 2 ani, sint cam sigur Smile are si bass management, e f ok Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 03, 2009 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha, foarte tare, nu stiam ca poate face asta. Smile

Din pacate nu stiu cum poti sa faci split la intrari, sorry; probabil o solutie "fizica" dar care are sanse mari sa produca ceva pierderi de calitate.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
6fingers



Conectat la: 18 Mar 2008
Mesaje: 23
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 03, 2009 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci oricum pt input.
1010lt e o solutie de calitate si pt creat muzica, nu doar ascultare. Nu am sa-i reprosez decit lipsa de output hdmi eventual.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hellrider



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 154
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 07, 2009 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un mixer pasiv simplu, usor de facut...acum nu stiu cat de mult strica sunetul sau nu:

http://files.binarytide.com/public/mixer.png
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 10, 2009 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa ceva
http://www.htmarket.com/mas7.html
Doar ca te costa cat receiverul Smile
Am ascultat o configuratie complicata la un amic care continea si un astfel de switch. Nu am facut teste cum e cu si cum e fara dar sunetul over-all era super Ok, deci as zice ca nu strica vizibil.

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
6fingers



Conectat la: 18 Mar 2008
Mesaje: 23
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 13, 2009 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci fain, da, asta e o idee buna. Da scumpa rau, sa vedem...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community