FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sunet fundal Realtek HD Audio

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DjRobert



Conectat la: 17 Sep 2009
Mesaje: 12
Locatie: ARAD

MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 5:23 pm    Titlul subiectului: Sunet fundal Realtek HD Audio Raspunde cu citat (quote)

Salutare copii!

Am o problema pe care nu am reusit s-o rezolv inca... Am incercat cam tot ce mi-a trecut prin cap dar nimic... Cum scot zgomotul de fundal la placa audio Realtek HD Audio de pe un laptop Acer? Mad
Mentionez ca semnalul din laptop intra intr-un powermixer BEHRINGER PMH5000 si iese amplificat pe doua boxe BEHRINGER E1220 (400W buc.). Am incercat sa reduc volumul din laptop dar degeaba, se aude chiar si pe mute! Am schimbat conectica, la fel! Am incercat cu un alt mixer si alt amplif, la fel1 So, any ideea?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 5:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai incercat sa asculti muzica cand este deconectat de la retea electrica?
Adica sursa ta de curent sa fie doar bateria laptop-ului......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjRobert



Conectat la: 17 Sep 2009
Mesaje: 12
Locatie: ARAD

MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kaav a scris:
Ai incercat sa asculti muzica cand este deconectat de la retea electrica?
Adica sursa ta de curent sa fie doar bateria laptop-ului......


Multe am vazut la viata mea dar uite ca inca mai am de invatat! Exclamation

Zgomotul de fundal dispare total cand deconectez laptopul de la reteaua electrica! Chiar nu mi-a trecut prin cap asta! Foarte tare! Deci zgomotul ala provine practic de la transformator (acel bazait)
Mersi mult! Raman dator! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie evident sa te simtzi dator pentru atata lucru.
Incearca ca si idee macar sa vorbesti cu cineva priceput la curent (eu nu ma pricep) sau sa urmaresti pe forum despre acest subiect (posturi vechi). Imposibil sa nu se fi discutat ceva asemanator.
Adica sa-ti faca cineva un transformator cu altfel de constructzie decat cea venita la pachet cu laptop-ul, ca sa nu mai ai asemenea probleme. Ascultatul cu ajutorul curentului limitat al bateriei, nu este o solutzie practica.
Succes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjRobert



Conectat la: 17 Sep 2009
Mesaje: 12
Locatie: ARAD

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kaav a scris:
Nu trebuie evident sa te simtzi dator pentru atata lucru.
Incearca ca si idee macar sa vorbesti cu cineva priceput la curent (eu nu ma pricep) sau sa urmaresti pe forum despre acest subiect (posturi vechi). Imposibil sa nu se fi discutat ceva asemanator.
Adica sa-ti faca cineva un transformator cu altfel de constructzie decat cea venita la pachet cu laptop-ul, ca sa nu mai ai asemenea probleme. Ascultatul cu ajutorul curentului limitat al bateriei, nu este o solutzie practica.
Succes


Mersi! O sa ma interesez sa vad daca exista vreun alt tip de transformator sau o alta solutie. Problema nu e chiar asa de grava pentru ca acel zgomot nu se ''simte'' decat la bpm-uri putine (sau muzica simfonica de exemplu) combinat cu volum ridicat sau la trackuri de slaba calitate... Bine macar ca stim de unde provine! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alex Badea



Conectat la: 08 Noi 2008
Mesaje: 138
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti trebuie un dac extern care il legi la laptop si care are alimentare separata. Eu am asa ceva si e totul rezolvat

http://www.audioenz.co.nz/2009/images/cambridge_dacmagic-base.jpg

se gaseste la noi in jur de 1200 ron dar sunt si alte modele dacuri mai ieftine sau second.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai bine incerci cu o alimentare mai curata la laptop, cu siguranta este mai ieftin decat un DAC iar daca sunetul realtek-ului te multumeste, cu atat mai bine. Wink
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DjRobert



Conectat la: 17 Sep 2009
Mesaje: 12
Locatie: ARAD

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Delta04 a scris:
Mai bine incerci cu o alimentare mai curata la laptop, cu siguranta este mai ieftin decat un DAC iar daca sunetul realtek-ului te multumeste, cu atat mai bine. Wink


Intradevar, DAC - ul parca e o solutie cam scumpa...ce optiuni as avea pentru o alimentare mai buna? Dupa ce sa ma ghidez?
Si ce parere aveti despre Realtek Audio HD? Pentru laptop ce variante as avea? O placa audio externa? PCI BUS sau USB?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 10:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sursa liniara pentru laptop ar fi mare, grea, fierbinte. Cam cit un redresor de masina :)

Prima data de control incearca sa pui pe mute toate intrarile din placa de sunet care nu le folosesti. Nu cred sa te ajute, dar e gratis.

Dupa aia incearca sa imprumuti o placa de sunet usb (din astea mici fara alimentare separata - de preferat bazata pe pcm270x/290x, da' si daca te impiedici de una noname cu chip necunoscut din clasa 30 de lei merita incercat) si vezi daca scapi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjRobert



Conectat la: 17 Sep 2009
Mesaje: 12
Locatie: ARAD

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK. Multumesc de sfaturi! Trink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community