FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
placa de sunet sau sunet on-board pt. iesire SPDIF?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mar 27, 2009 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar asa, nu gasesc gata facut si ieftin ceva usb cu un pcm270x sau 290x inauntru care sa-mi faca conversie usb-spdif? Mi-e lene sa-mi fac una.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 27, 2009 6:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hellrider



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 154
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 08, 2009 10:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am descoperit o smecherie cu placa de sunet onboard Realtek HD a laptopului, am facut-o sa scoata bit-perfect pe optic in Vista.

Ideea e ca atunci cand vrei sa folosesti iesirea optica a acesteia sa nu bifezi in Windows ca "Default device" device-ul "Digital optical".

Folosirea iesirii optice trebuie selectata in softul in care rulezi sursa audio. De ex la mine Foobar pt muzica si KMPlayer pt filme. La foobar nu trebuie setat primary sound driver ci Realtek digital output (optical) DS sau WASAPI, dupa caz.

Cand vine vorba de stream ac3 sau DTS, e cam aceeasi chestie, in cazul meu la KMP, selectez device-ul pe care sa directioneze sunetul, nu e obligatoriu sa fie cel default, mai departe se foloseste un filtru dupa preferinte. Astfel nu se mai face resampling la 48/96 sau 192.

Testat pe receiver, la FLAC-uri imi afiseaza 16 cu 44,1, ma gandesc ca la fel e si cu streamurile dts/ac3 pe care nu am cum sa le verific daca sunt modificate sau nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Apr 08, 2009 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca singurul test valid la 44.1 sint wav-urile dts. Ac3-urile ar trebui sa fie la 48khz.

Asa, si acuma ce am gasit eu tot sapind de nebun pe net.

1. "Convertoare" usb-spdif cu izolare galvanica, pcm270x/290x based - _exact_ ce imi trebe doar ca pretul nu mi se pare corect:

- the chineze version: http://www.elecsky.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=3&zenid=c22ecc472d2c273ba702d87f1420c270 - gasibila de ex. pe ebay doar ca transportul ii dubleaza pretul, total 30 .. 50 euro

- exact aceeasi poveste (schema) la dublu pret, pentru audiofili: hagusb http://www.hagtech.com/hagusb.html, $70 kit-ul, mai adauga si munca ta, asta da rip off

2. Placi de sunet usb (like in au si iesire analogica si unele si intrari) din zona, hm, ieftina

- Turtle Beach Audio Advantage Micro Virtual 5.1 - asta chiar e mica si faina, $30 in state, pina la noi se umfla pretul

si din zona not so ieftina

- Behringer - UCA202

- mai erau unul sau doua din astea de la alte firme de care am mai auzit, da' si eu au auzit ca firma se plateste

3. Placi de sunet pci, chipset cmedia 8738/8768, cu spdif montat (din pacate alea de 30 de lei nu au nici macar mufa de pe cablaj si aparent si piesele asociate lipsa)

- trust sc-5250 vreo 130 de ron

- terratec aureon 5.1 vreo 90-100 de ron

Sint aproape suficient de "nervos" ca sa-mi comand un pcm2706, ieftin bine la tme, 21.4 ron, doar ca imi vine sa rid cind vad ca un 74hcu04 e vreo 23.5 bani din care cauza tre sa comand minim 27.

Hm, daca ne-am stringe mai multi doritori de chineze version ar merita un group buy.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Apr 08, 2009 11:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hellrider a scris:

Testat pe receiver, la FLAC-uri imi afiseaza 16 cu 44,1, ma gandesc ca la fel e si cu streamurile dts/ac3 pe care nu am cum sa le verific daca sunt modificate sau nu.


Din pacate nu e relevant. Uite eu la sb live tin minte ca pot sa-i zic sa scoata 44.1 pe spdif dar intern face resampling la 48 (si inca unul nasol) si dupa aia iar il coboara la 44.1

Ce poti face e sa scoti la 48 si sa faci resampling deja din foobar la calitate maxima (a, si sa scoti prin asio4all). Daca se aude mai bine atunci e clar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doggfather



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 08, 2009 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o intrebare : e vreo diferenta intre semnalu optic intre on-boad / creative xonar etc ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 08, 2009 7:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca citeai ultimele 4-5 posturi ti-ai fi dat seama de raspuns...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Alex Badea



Conectat la: 08 Noi 2008
Mesaje: 138
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iul 07, 2009 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revenind la intrebarea de baza.Sunt diferente intre iesirile optice ale placilor de sunet si ma refer in special la cele care suporta bit perfect!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex Badea



Conectat la: 08 Noi 2008
Mesaje: 138
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iul 07, 2009 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa fiu mai concret momentan am o placa de sunet ESI JULI@

https://www.dijkmanmuziek.nl/catalog/images/esi_julia.jpg

care este in gama de pret in jur de 5 milioane.Aceasta este conectata prin fibra optica la un Dac Extern si anume un CA DACMAGIC.
Ca si semnal folosesc mai nou aproape exclusiv flacuri.
Intrebarea mea este daca ma hotarasc sa upgradez aceasta placa de sunet la una mai buna as simti vreo diferenta sau semnalul optic este acelasi ,procesarea facandu-se exclusiv prin Dac-ul extern?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrk



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 61
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inteleg ca exista dorinta asta audiofila de bit-perfect, dar chiar sunt curios , e vreunul de aici care poate cu ADEVARAT sa faca diferenta ? Eu il provoc la un blind test in care punem placa de sunet sa faca resampling la orice > 44.1 si sa vedem daca simte diferenta. Eu unul am incercat si nu o simt si am un sistem stereo relativ decent (cam la 2000 euro boxe + amp).

M-ar interesa sa gasesc o placa de sunet care sa sune mai bine pe digital out decat ce am eu pe placa de baza, dar nu cred ca voi simti vreo diferenta daca nu am simtit la resampling.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 8:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex Badea a scris:

Intrebarea mea este daca ma hotarasc sa upgradez aceasta placa de sunet la una mai buna as simti vreo diferenta sau semnalul optic este acelasi ,procesarea facandu-se exclusiv prin Dac-ul extern?


Nu cred ca o sa simti vreo diferenta (in ideea ca nu faci nici un fel de procesari pe pc)

Daca placile sint bit perfect diferenta intre ele e jitter-ul si dacmagic pina la un punct stie ce are de facut. Si cum ai deja o placa de calitate n-ar trebui sa ai jitter mai mare decit poate dm sa inghita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu pe Xonar D2 pot seta din placa de sunet sampling-ul, daca ascult un track 44.1 khz si setez din placa 48, 96 sau 192 percep imediat diferenta... din pacate nu mi se pare o imbunatatire ci dimpotriva, sunetul devine mai agresit, mai ascutit iar acest lucru mascheaza unele detalii. Evident diferenta este extrem de mica si poate fi perceputa doar la o auditie atenta dar totusi diferenta exista. Acelasi efect apare si la resampling-ul software din winamp/foobar dar parca acolo nu-i asa evident...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 16, 2010 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o intrebare mai veche. Caut o placa usb cu iesire spdif, care sa fie bazata pe pcm270x/290x. Nu am nevoie de nimic altceva de la ea. Pina acuma cea mai accesibila mi se pare behringer uca202. Altceva mai ieftin este (tinind cont ca literalmente imi trebe pcm-ul ala doar cu iesirea spdif)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Ian 16, 2010 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu eu pe cineva cu un uca luat recent de nou si vroia sa-l dea ca nu are intrare de mic pt messenger Laughing ,imi poti scrie pe pm sa ma interesez daca o mai are,ca nu le are cu forumurile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community