FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DE CE SUNA RADIO ASA PROST?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
studeer



Conectat la: 09 Ian 2007
Mesaje: 39
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 31, 2009 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa vreo 21 ani de radio imi permit sa afirm ca, in Romania, se supra-moduleaza doar de dragul reclamelor si al bubuielilor, fara ca celor din CNA & clica sa le pese si sa intervina. Valabil si pentru televiziuni.
Degeaba avem o compresie, ceva "in coada" -- supramodulam pentru a fi "cei mai tari din banda"
Jenant. Romania. Maronia. Moronia.

_________________
Vând sfaturi de achiziție.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 31, 2009 5:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dyno



Conectat la: 17 Apr 2008
Mesaje: 51
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu sunt multumit de calitatea sunetului posturilor de radio din Bucuresti. Tunerul pe care il am este Technics ST-GT 550,datorita sunetului mizerabil de pe FM,acum poarta rol decorativ,complecteaza linia audio Laughing
_________________
daca nu pot repara stric si tot fac ceva Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu știu ce aș putea asculta la radio ?
Mai ascult România Muzical, mai ascult o știre-două (pe știri nu mă deranjează calitatea sunetului). Posturile de radio comerciale sînt populate de cretini care fac emisiuni amuzante (gen Buzdugan & Morar, Huidu și alții ca ei). Din partea mea să fie sănătoși și să se asculte singuri în monitoare.
CDul din mașină are intrare USB. În casă există un amplituner cu rol ambiental. În sistemul stereo nu am integrat un tuner.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda...poate ca mi se pare mie, da' incet-incet calitatea radioului a luat-o la vale, e ciudat cum ai nostri s-au blazat (daca-i intrebi, or sa-ti spuna ca s-au profesionalizat Smile ) asa repede, afara se face radio de muuult mai multa vreme si cu toate astea oamenii continua sa "inventeze", in vreme ce la noi aplica scheme si formate standard cu scuza ca oricum ascultatorul n-are cine stie ce putere de discernamant (ceea ce in parte e adevarat...), daca acu' cativa ani se facea radio din placere (si se simtea) acu' e "ca la servici", parca de-abia asteapta sa rupa usa la iesirea din tura (si se simte).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
daca acu' cativa ani se facea radio din placere (si se simtea) acu' e "ca la servici", parca de-abia asteapta sa rupa usa la iesirea din tura (si se simte).


nu pot să nu-mi amintesc de Radio Nova Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:

nu pot să nu-mi amintesc de Radio Nova Very Happy

A aparut cu vreo 10 ani prea devreme..."n" radiouri de nisa intr-unul singur. Very Happy Era evident ca din pdv comercial n-avea nicio sansa, sunt curios daca un concept similar ar functiona azi. Piata impartita intre radiouri generaliste, playlist-uri pe Selector, poate ca daca cineva ar risca sa iasa din tipar ar fi ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu asculati posturi de radio pe satelit? De exemplu pe satelitul Hotbird se port asculta sute de posturi de radio foarte bune. Din punct de vedere al calitatii sunetului eu prefer o serie de posturi elvetiene cum ar fi: Swiss Jazz, Swiss Clasic ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

era vorba sa ascultam pe tuner analog in cel mai bun caz , satelitul e deja prea mult
_________________
AKAI AM 2450 +KENWOOD KL 4060-vintage
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce crezi ca este prea mult? Un receiver de satelit si o antena cu un diametru de 80 cm (suficient pentru Craiova) costa 250-300 lei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
De ce nu asculati posturi de radio pe satelit? De exemplu pe satelitul Hotbird se port asculta sute de posturi de radio foarte bune. Din punct de vedere al calitatii sunetului eu prefer o serie de posturi elvetiene cum ar fi: Swiss Jazz, Swiss Clasic ...



De ce nu Internet Radio? Au aparut receivere decente si daca ai un amarat de acces de macar 1Mbps, n-ai nicio treaba...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community