FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat achizitie bookshelf pana in 1500 RON

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Theodoros



Conectat la: 07 Mar 2010
Mesaje: 13
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 4:40 pm    Titlul subiectului: Sfat achizitie bookshelf pana in 1500 RON Raspunde cu citat (quote)

In primul rand vreau sa va salut.

Am plecat de la niste Magnat 220 cu Yamaha ax-490.(super sound la banii aia), apoi am luat si Magnat 880, 210 si 110 pt a le combina cu un Denon 1910. Toate aceastea le--am vandut. Nu mi-au placut cum sunau, si m-am lasat de home cinema(avem si noi cinema in oras:P).

Pentru bass mi-am luat un subwofer Jamo SUB 650, de care sunt foarte foarte multumit.

In materie de Home Audio, nu pot sa zic ca am experienta, in sensul ca nu am ascultat diferite sisteme audio si amplificatoare, in schimb ma pot lauda ca la domeniul car audio am in jur 5 ani de auditii SQ.

Muzica ascultata: In principal vocals, vocal trance, diferite genuri de house, dar si muzica anilor 80(am o mare colectie pe flac)

Voi aculta muzica din calculator, nu cd player. Momentan am o placa audio Asus Xonar D2, pe care o sa o dau urmand sa imi iau un DAC Combridge Audio DAC Magic.

Amplificatorul pe care il am acum este un AKAI AM-65 care a sunat destul de bine pe Magnat 220. Pe viitor o sa il schimb si pe el cu ceva mai BUN, asta in caz ca nu imi va placea cum se aude cu viitoarele boxe.
La auditii ma voi duce si cu aplificatorul meu, sa vad daca merita un upgrade.

Camera este una normala de 20Mp, destul de mobilata.

Va rog sa imi recomandati si unde pot asculta aceste difuzore, daca exista un loc unde le au pe toate, pentru ca eu nu sunt din Bucuresti, iar in Pitesti nu am unde sa ascult.


1.Wharfedale Diamond 10.2 http://www.hifimag.ro/index.jsp?pgDeDeschis=detaliiprodus&idprod=495&meniu=&subMeniu=
nu am gasit mai nimic despre aceste boxe, datorita faptului ca sunt relativ noi pe piata, dar imi plac foarte mult cum arata Very Happy
pe aceste boxe am pus ochii de cand nici nu aparusera in Romania, problema la ele este ca au sensibilitatea de 86db iar PSB-ul de 90db, si la volume mici(cum ascult de obicei) imi e teama sa nu se mai auda bine

2.PSB New Image B6 http://www.avstore.ro/boxe/psb-speakers-image-b6-image-b6/ sunt niste B25 revizuite, deci e imposibil sa sune mai rau

3.Mission M32i http://www.hifimag.ro/index.jsp?pgDeDeschis=detaliiprodus&idprod=177&meniu=Boxe&subMeniu=de%20raft

4.Jamo C 603 http://www.o firma.ro/produse/Boxe_interior/JAMO/Concert/C60_Series/C_603/

5.Monitor Atom http://www.o firma.ro/produse/Boxe_interior/Paradigm/Monitor_Atom/

6.Monitor Audio Silver RS1 http://www.hifimag.ro/index.jsp?pgDeDeschis=detaliiprodus&idprod=139&meniu=Boxe&subMeniu=de%20raft

5. KEF IQ30http://www.hifimag.ro/index.jsp?pgDeDeschis=detaliiprodus&idprod=515&meniu=Boxe&subMeniu=de%20raft (varianta aceasta depaseste bugetul meu cu 300 lei)

Multumesc pentru viitoarele raspunsuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 4:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Theodoros



Conectat la: 07 Mar 2010
Mesaje: 13
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2010 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspunsuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2010 9:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa le pui si pe astea pe lista.
http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--monitor-audio--2.php
Saltul de la Magnat la ele este maricel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2010 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cam tot ce ai scris tu acolo se gaseste la realacustic... din pitesti pana in buc, nu e decat (un fel de) o autostrada!

insa sa stii ca una e car audio, alta e hifi-stereo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2010 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din lista ta eu as merge pe Jamo, fara sa le ascult as zice totusi ca au foarte multe lucruri bune (tehnologic vorbind) in banii aia
_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Theodoros



Conectat la: 07 Mar 2010
Mesaje: 13
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2010 8:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am sunat la realacustic..si nu aveau decat mission din ce vroiam eu. peste 10 zile vin si PSB-urile.

Jamo-urile le-am pus in lista numai pentru ca se potrivesc la culoare cu subwooferul. dar nu am gasit unde sa le ascult.

despre Elac ce parere aveti? nu am mai gasit in Romania, nimic de la ei.
Elac bs123 ma intereseaza
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2010 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De la Jamo am ascultat varianta mai scumpa c803 (sau d803..) parca se chemau.M-au uimit, sunetul era foarte bun, mai bun decat alternativa din acelasi magazin si aceiasi bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Theodoros



Conectat la: 07 Mar 2010
Mesaje: 13
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Mar 20, 2010 1:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pana la urma mi-am luat Wharfedale Diamond 10.2. sunt superbe si se aud foarte bine pe voci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Mar 30, 2010 8:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt curios pana la ce volum poti da statia aia fara sa rupi boxele. Totusi nu sunt cam mici pentru statia ta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Theodoros



Conectat la: 07 Mar 2010
Mesaje: 13
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Apr 16, 2010 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bradu07 a scris:
Sunt curios pana la ce volum poti da statia aia fara sa rupi boxele. Totusi nu sunt cam mici pentru statia ta?


ai dreptate, statia e puternica, dar si boxele sunt "lenese", au 86db.
max e la ora 12
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
andra1



Conectat la: 28 Mar 2010
Mesaje: 11
Locatie: mizil

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sal baieti. sunt nou pe aici si am si eu o intrebare.am un amp sonyfa5es si as vrea sa imi cumpar o pereche boxe de raft.ce imi recomandati?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ion lefter



Conectat la: 13 Sep 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2010 9:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andra1 a scris:
sal baieti. sunt nou pe aici si am si eu o intrebare.am un amp sonyfa5es si as vrea sa imi cumpar o pereche boxe de raft.ce imi recomandati?


Poate ne spui si ce buget ai?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andra1



Conectat la: 28 Mar 2010
Mesaje: 11
Locatie: mizil

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2010 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1000 euro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community