FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Technics-de ce "desconsidera" unii aceasta marca?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 8:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa vorbim si de Onkyo. Este una dintre putinele firme japoneze care, in ochii mei, mai inseamna ceva. Am senzatia ca au ramas cam "pe cont propriu", ca sa zic asa.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 8:50 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La_Obiect a scris:


Oricum, e vorba de (de)caderea Denon. Aceasta ar putea antrena si Marantz


În momentul în care am văzut Marantz stivuite în Cora lângă ebuda și altele asemenea, am știut că Marantz is over. Denon, oricum, „penetrase” supermarketurile de ceva vreme.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da si nu, intrucat 90% din vanzari se fac de pe raftul supermarketului, trebuie sa fii inconstient economic ca sa stai deoparte... Twisted Evil Snobismul nu plateste actionarii la sfarsitul decadei... Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2007 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/technics_sl1200_e.html
cititi, va rog, link-ul de mai sus. Aici e valoarea lui Technics.E ceea ce, de altfel , a ramas si se fabrica(si se vinde ) in continuare si azi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jack_daniels6996



Conectat la: 30 Aug 2007
Mesaje: 2
Locatie: Bucuresti-Hala Traian

MesajTrimis: Mar Sep 11, 2007 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

technics nu a avut niciodata pretentia ca boxele produse de ei sunt mot de gama. scoteau si ei niste boxe (ca de altfel si ceilalti japonezi) cu care echipau liniile audio produse de ei entry level. la fel faceau akai, sansui, jvc si alti japonezi. singurele boxe japoneze care mi-au placut cum suna au fost sansui spz15 care aveau un sunet european iar din amplifuri tot un sansui 8080 (sper sa nu gresesc indicativul). liniile audio semiprofesionale nu contineau amplifuri si boxe japoneze. boxe profi erau: kef, bw, celestion (celebrele ditton), kef, bose, mission, ultralinear, cabasse. amplifuri: revox b780, accuphase, b&0, luxman, braun, yamaha c6+m4, nikko. in ceea ce priveste sectorul care se invarteste, pikup, casdeck,magnetofon aici ei faceau legea singurii europeni care rezistau erau willi studer(revox), bang&olufssen si tandberg. cunoscatorii cumparau magnetofon technics, teac sau akai (gx636 a fost o bijuterie mult peste gx747 care avea o gramada de bube cu palpatorii). in romania problema erau capetele de caset si mag care la technics, teac (x10, a3440) , philips (4416, 4520), revox (a77, b77), erau capete moi care se duceau repede (pentru cei care se ocupau cu muzica) si atunci inventia capete de sticla(sony) si celebrele gx-uri (akai)au fost o binefacere. sunau intepat, prea multe inalte, dar tineau la tavaleala. audiofilii care vroiau puritate aveau magnetofoane revox, teac, technics - tragatorii de muzica optau pentru akai gx4000, gx77, 620, 635, 636, 747 pe care-si faceau matritele. la caset legea o faceau: alpage, nakamichi, technics, pioneer, sansui, sony, teac. am avut in casa technics rsm 280 o bijuterie la care am renuntat pentru ca nu se potrivea la culoare cu restul liniei. am pus in loc technics rsm 273 care pe normal ducea in 18khz. erau si modele cu dbx technics rsm 240 si 270. dar astea nu erau casetofoane pentru munca pe el se faceau doar matritele. la munca tot cu capetele de sticla se facea treaba erau akai f25, f35, f37 apoi inlocuite cu f31, f51. audiofilii lucrau cu revox b710. la pikup modelele tangentiale nu au dat rezultate si ne-am intors iar la bratul in forma de s. la fel de la direct drive ne-am intors la belt drive. puristii luau seria beomaster de bang&olufsen, ceilalti (ouvrierii) ne multumeam cu pikupuri mai ieftine (thorens, dual) accentul punindu-se pe doza. doze pickering(cea cu periuta in fata acului), shure (seriile v si m), ortofon, dynavector, empire erau la mare cautare. eu si acum am un shure m75 pe un dual beltdrive. sal'tare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lalihifi



Conectat la: 18 Iun 2005
Mesaje: 21
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Sep 11, 2007 7:24 pm    Titlul subiectului: dap Raspunde cu citat (quote)

Vad aici o categorisire ca sa zic asa dura : e bun.....nu e bun .
Nu poate fi asa:
Cel putin tehnic au avut toti lucruri bune si lucruri proaste .
Technics a avut o retea de distributie si service super sa recunoastem.
De abia asteptam sa punem mana pe un catalog de-al lor Twisted Evil
Dar cel putin in interior unele au fost lucrate super(ma refer mai ales la amplificatoare)
Ca au inceput ei sa o lalaie dupa 94 incolo asta e !!!
Daca va uitati toti au facut asa .
Oricum ce amplificatoare faceau toti prin anii 90 cand in unele cataloage scria
ceva gen "test24h" .
Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 11, 2007 9:01 pm    Titlul subiectului: Technics-de ce "desconsidera" unii aceasta marca? Raspunde cu citat (quote)

Citat:
În momentul în care am văzut Marantz stivuite în Cora lângă ebuda și altele asemenea, am știut că Marantz is over

Stiu ca foarte multi apreciaza produsele Marantz japoneze.
Eu, foarte subiectiv,recunosc, am avut sentimentul asta cand Marantz a incetat sa mai apartina americanilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mie Sep 12, 2007 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rolling Eyes
Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up...
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community