FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cabluri ...pentru incepatori in domeniu
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
neagu_alex



Conectat la: 21 Sep 2008
Mesaje: 20
Locatie: constanta

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[modedit aifaq: subiectul acestui topic sint cablurile, nu referintele lui VTP]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 12:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
neagu_alex



Conectat la: 21 Sep 2008
Mesaje: 20
Locatie: constanta

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 12:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
Hai sa-mi dau si eu cu presupusul.
1. Un cablu nu "imbunatateste" sunetul sistemului decit in mod subiectiv, (asa cum a scris si VTP). In schimb, un cablu de calitate inferioara poate inrautati sunetul sistemului, ceea ce conduce la o aparenta imbunatatire atunci cind se inlocuieste cu un cablu mai bun.
2. Exista si cabluri proiectate intentionat pentru a modifica sunetul sistemului - explicatia este simpla, fabricantul a remarcat ca daca ageamiii aud ceva mai multe medii-acute au senzatia ca sunetul este mai "detaliat" asa ca atenueaza putin din basi (stiti cutiutele alea secrete de pe anumite cabluri). Sau dimpotriva, atenueaza putin acutele ca sa sune sistemul mai "dulce", mai "muzical".
3. Cum se poate compara calitatea cablurilor ? Luind ca referinta sunetul real (jazz acustic, muzica simfonica). De exemplu, mie trompeta mi se pare usor stridenta iar daca am un cablu care o indulceste sint sigur ca nu este neutru (desi s-ar putea sa-mi placa mai mult). Desigur, metoda implica ceva experienta de concert...
4. De ce cablurile de 50.000 euro/bucata nu au mare efect intr-un sistem de 500 euro ? Pentru ca intr-un astfel de sistem nu cablurile sint veriga slaba si degeaba folosesti cabluri care sa afecteze cit mai putin semnalul daca sculele au facut deja o varza din el (principiul "De unde nu e nici Dumnezeu nu cere").
5. De ce costa unele cabluri atit cit costa ? Simplu: pentru ca sint unii dispusi sa dea banii respectivi Twisted Evil



Intr-o anumita masaura ai dreptate.
Da, sunt si firme producatoare de cabluri care recurg la astfel de masuri, de a combina diferite metale si de a colora sunetul.
Cand vine vorba de firme mai serioase costul unui cablu se reflecta in calitatea terminatiilor, a mufelor care pot fi de la nichel, aur de diferite calitati, argint, platina si rodiu. Costul cel mai mare este al tipului de izolatie: teflon, polietilena, gaz sau alte materiale.

Intr-o discutie pe mail cu Nigel Finn directorul Chord si in acelasi timp cel care proiecteaza cablurile acesta mi-a spus ca de multe ori in sala lor de auditie unde isi teseatza cablurile au obtinut rezultate foarte bune cu cabluri mai scumpe(700-1000 lire sterline) pe sisteme mai ieftine (3000-4000 lire sterline), dar acum asta nu e neaparat o regula si sa nu ne gandim ca acele cabluri ar costa mai mult decat sistemul.

Imi pare rau ca pe forumul asta cand spui ceva unii ba o dau in extreme ba te iau peste picior.
Eu zic sa ne pastram decenta si sa cautam sa invatam cate ceva unul de la celalat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-o discutie pe mail cu Nigel Finn directorul Chord si in acelasi timp cel care proiecteaza cablurile acesta mi-a spus ca de multe ori in sala lor de auditie unde isi teseatza cablurile au obtinut rezultate foarte bune cu cabluri mai scumpe(700-1000 lire sterline) pe sisteme mai ieftine (3000-4000 lire sterline), dar acum asta nu e neaparat o regula si sa nu ne gandim ca acele cabluri ar costa mai mult decat sistemul.

Hai sa pastram decenta, cum bine spui! Dar si logica!
Nu contest nici capacitatea dumitale nici a lui N.Finn! Cum a cuantificat "rezultatele bune" obtinute pe un sistem oarecare? Oarecare!!! I-a placut lui mai mult sunetul! Probabil!!! Dar pot fi milioane care sa spuna, dupa urechea lor, ca se aude mai prost! Shocked
Logic vorbind, un cablu trebuie sa modifice cat mai putin timbrul si calitatea sunetului, raportat la sunetul real. Daca incercam sa "optimizam" un sistem din cabluri, ceva nu este in regula! Logica spune ca legatura intre doua componente ale sistemului sa fie cat mai scurta si neutra, iar sistemul cat mai simplu, cu componente putine si de calitate (intre pret si calitate sunt diferente clare).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
neagu_alex



Conectat la: 21 Sep 2008
Mesaje: 20
Locatie: constanta

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am sa ma opresc aici cu postarile pe tema acestui subiect, sper ca cel care a deschis acest post sa gaseasca un raspuns care sa ii foloseasca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 1:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca o data: diferentele intre cabluri sunt sesizabile. Punct. Acum in ce masura place sau nu rezultatul este o alta discutie.

Pentru persoanele care nu aud nici un fel de diferente intre diverse cabluri nu pot decat sa fiu fericit, inseamna ca nu are rost sa investeasca cine stie cat in sisteme, nici la acelea nu vor simti vreo diferenta. Cool

Cum se poate compara calitatea cablurilor? Nu stiu, banuiesc ca e chestie de gust, la fel ca si in cazul player-elor, amplif-urilor etc. Iar aceeasi explicatie e valabila si la pret. Asa cum un Krell, sa zicem, costa cat 'n' Technics-uri (n-am nimic cu Technics, e chestie de aritmetica), la fel si un Chord Indigo o sa coste cat 'y' metri de cablu de veioza. Iar cine isi cumpara Krell/Mark Levinson etc. va garantez eu ca nu va folosi cablu litzat de 2x2 care, dupa cum aud pe aici, ar trebui sa fie cel putin la fel de bun ca Nordost Valhalla.

Ma rog, cum spune si aifaq exista o piata pentru fiecare producator, si mie mi se pare ridicol sa dau 3000 de euro pe un cablu, insa daca as avea sistem de 30.000 poate ca nu mi s-ar mai parea ciudat ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:

3. Cum se poate compara calitatea cablurilor ? Luind ca referinta sunetul real (jazz acustic, muzica simfonica). De exemplu, mie trompeta mi se pare usor stridenta iar daca am un cablu care o indulceste sint sigur ca nu este neutru (desi s-ar putea sa-mi placa mai mult). Desigur, metoda implica ceva experienta de concert...


Foarte buna observatie trompeta nu suna 'placut' dar asta e si rolul ei(in armata era folosita la trezitul soldatilor si la fanfara Laughing ). Jazzmenii au incercat sa transforme acest instrument in unul muzical(si au si reusit) dar nota sa caracetristica desigur ca a ramas.
De multe ori se intampla ca sa ne pacalim singuri si ce suna neutru si mai corect (comparand cu sala de concert) sa nu fie chiar "muzical" vorbind in termeni audiofili.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumos subiectul asta, imi place de mor.
Tocmai pt faptul ca nu ma pricep,chiar ma gandesc sa indraznesc si eu o interebare,dar va avertizez stimati colegi de forum, ca doresc raspunsurile asteptate de mine si nu altele!
In caz contrar ma voi transforma in profesor, in profesorul stie tot si imi voi da singur raspunsurile.
VTP!...mai termina cu blestemata asta de pozitie echilibrata, la mine ori e alba,ori e ...alba...din doua una!

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up...
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community