FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce nota ati da sistemului vostru actual?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Care este componenta cea mai importanta intr-un lant audio?
Amplificatorul
19%
 19%  [ 10 ]
Boxele
70%
 70%  [ 36 ]
CD-Player-ul
5%
 5%  [ 3 ]
Altele - (cabluri, equalizere, camera de auditie)
3%
 3%  [ 2 ]
Voturi totale : 51

Autor Mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Iun 23, 2005 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cam multa dreptate ai dumneata ... Very Happy

da' cum trebuie sa imbinam placutul cu utilul tre' sa si combinam ascultaul cu locuitul Smile. la partea cu ascultatul instrumentelor subscriu cu convingere ... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iun 23, 2005 5:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iun 23, 2005 6:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

este cam deranj sa chemam lautarii! Plus ca trebuie potol, beutura si alte alea! Aia da experienta audiofila!
viperu ai dreptate cu cele 2 puncte doar in cazul unui sistem bun; in rest ne-am arunca jucariile daca am face diferenta intre real si "conserva".
...dar totusi putem parafraza cugetarea unui prieten: "barbatii destepti prefera femeile urate deoarece au imaginatie!" asa ca pe un sistem deficitar putem completa cu putina imaginatie si cateva sticle de bere; de obicei cel mai eficient mod de a scadea nivelul distorsiunilor este cresterea alcolemiei in sange. Dupa prima halba orice sistem audio va suna mult mai bine!
Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iun 23, 2005 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parol! Laughing
Subscriu la partea cu berea si cu auditia...
Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Iun 28, 2005 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca subiectul s-a racit un pic si cum eram interesat am vrut sa revin.

In chestionar putini au pus pe primul loc amp-ul dar nimeni in afara de mine nu a pus in topul propriu pe pozitia 1. amp-ul si apoi celelalte componente.

Vreu sa-mi motivez pozitia 1. amp-ul prin pozitia ocupata de acesta in cadrul sistemului. In amp introducem semnal(de la diverse surse) si tot din el dam semnal(catre diverse boxe).

Daci niciodata nu urmarim modul cum sursa se "vijeste" cu boxele si nici viceversa.

In schimb urmarim cum sursa se potriveste cu amp-ul si modul cum amp-ul se "imbuca" cu boxele. Deci macar din aceste doua puncte de vedere acordam mai multa atentie amp-ului.

Ce parere aveti? Gresesc?

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Mar Iun 28, 2005 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hi, hi asta in software development este un pattern foarte des folosit. se numeste MVC (model view controller)

Model = cd-player
View = Boxe
Controller = Amp

Aviz cunoscatorilor! Cool Very Happy Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iun 28, 2005 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La sisteme buget boxele conteaza enorm. Intre boxe de 100, 500, 2000 de euro sint diferente enorme. Nu stiu despre altii dar mie personal abia ultima clasa chiar mi-a placut (intre diverse modele nu se pune problema ca suna prost ci ca suna altfel) dar din pacate nu mi-o permit.

Odata ce esti in categoria boxe de 2000+ de euro intri la subtilitati de gen cum suna apliful sau sursa, sau chiar la teoria cablurilor.

Cum probabil multi dintre noi sintem la clasa buget boxele sint cele care fac diferenta notabila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iun 28, 2005 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect.

Din cauza asta apar si voturile cele mai multe pentru boxe.

Cand tota linia e OK, inregistrarea ramane cea mai importanta ( si camera...)

Si ca o observatie, la un moment dat cel mai important lucru e cel care ne lipseste (sau cel de care suntem foarte incantati pe moment - ampliful pe lampi in cazul lui mselescu Laughing )

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Iun 28, 2005 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC ai mare dreptate, dar momentan sunt mult mai incintat de cd player-ul Jolida JD100S(iar pe locul doi este amp-ul pe lampi).
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Mar Iun 28, 2005 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand vine vorba de sculele serioase cea mai importanta este sursa. Ea este cea care hraneste sistemul cu sunet. Ampliful nu face decat sa preia sunetul din sursa, sa-l amplifice-n putere si sa-l ofere boxelor care nu au alta treaba decat sa transforme semnalul electric intr-unul acustic. Daca unui amplificator bun si unor boxe bune le dai un semnal de proasta calitate, sistemul tot prost va suna caci ampliful prin natura lui nu are cum sa imbunatateasca semnalul si cu atat mai putin boxele. Sfatul meu catre cei cu mai multa sau mai putina experienta este sa investeasca in primul rand intr-o sursa de calitate. Daca sursa este de calitate atunci semnalul este si el de calitate si in aceasta faza trebuie sa ne preocupam de procurarea unui amplificator de calitate care sa nu faca altceva decat sa amplifice semnalul in putere. Asta inseamna ca ampliful respectiv trebuie sa intervina el insusi cat mai putin asupra calitatii semnalului audio ceea ce de fapt inseamna ca avem nevoie de un amplif cat mai liniar, neutru si cu un cat mai bun detaliu, daca vrem sa patrundem cu urechea in chiar sufletul muzicii. Acum urmeaza boxele. Si boxele trebuie sa aiba cel putin calitatea de a nu interveni cu limitari asupra semnalului primit de ele. Asta inseamna ca avem nevoie de boxe cu o plaja de frecvente cat mai larga si reprodusa intr-un mod cat mai liniar. Apoi si boxele, pentru a nu adauga ele insele nimic la semnalul audio, trebuie sa fie cat mai neutre pentru a nu colora semnalul. Boxele trebuie sa fie deasemenea si destul de dinamice pentru a nu limita dinamica semnalului provenit de la sursa prin amplificator. In teorie cam asa stau lucrurile insa in practica, din pacate, suntem departe de aceste cerinte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 29, 2005 12:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la inceput am umblat dupa boxe, credeam ca ele sunt cele mai importante. Apoi am constatat ca nu am amplificare pentru ele. Dupa ceva timp am luat un amplif bun care in timpul rodajului mi-a aratat importanta acestei componente. Dupa ce si-a intrat in parametrii a "disparut" din peisaj si a aruncat toata problema calitatii in spatele sursei de semnal. Acum caut o sursa care sa aiba transparenta mare , curata si neaparat pe lampi ca sa-i dea si unui disc tras indoielnic o senzatie placuta de natural. Ne invartim in jurul cozii cu astfel de intrebari. Veriga cea mai slaba da intreaga rezistenta unui sistem.

Cu sufletul cred ca de amplificare sunt atasat cel mai mult, apoi de boxe, la final urmand sursa. Cat despre cabluri mi-am intarit credinta de la inceput ca ele modifica sunetul intr-o masura destul de mica si nu le mai iau in seama. A m cabluri de boxe de 50.000 metru pentru ca nu am dorit sa le las pe cele de 16.000 metru si nu am ce sa le reprosez. Amplificatorul are o transparenta cu ele nemailntalnita nicaieri, inspaimantatioare chiar... In ceea ce priveste caldura sunetului acestea nu au cum sa ma ajute, poate doar o samanta de lampa ca sursa de semnal. Mselescule daca dai o tura prin Bucale sa vii si cu player-ul, mi-ai face un mare bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Iun 29, 2005 8:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greieras nu ma vad carind cd player-ul Jolida JD100S care are 12Kg prin Bucuresti.

Mai bine vi tu la mine la Baia Mare.

Citeste ceva despre cd player(este singurul articol gasit, fiind o aparitie noua).

Alege din meniu "Sources" apoi "produse chinezesti" si dai de JD100S.

http://translate.google.com/translate?u=http://www.audiocostruzioni.com&langpair=it|en&hl=it&ie=UTF-8&oe=UTF-8&prev=/language_tools

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 29, 2005 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu ne tot invartim in jurul degetului: un sistem este la fel de slab ca cea mai "subreda" componenta a sistemului, oricare ar fi aceasta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iul 07, 2005 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cablurile de boxe... Laughing
Sus
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Joi Iul 07, 2005 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cablurile chiar nu conteaza, bani dati aiurea pe prostii
Nu recomand Mr. Green
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up...
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community