FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofon vs CD player vs BluRay Player
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Mar Dec 29, 2009 2:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dinamica este un raport demn de luat in seama. Eu il consider un gunoi, daca sunt multumit de atacul in frecventa al sculei si ascult muzica ce in permanenta e orchestrata. Adica un disc e superior in dinamica nu ca e performant in inalte, ci pt ca e performant in zgomot de fond. Teoria distorsiunilor pick-up-urilor, demonstreaza clar ca doar cele tangentiale ar putea fi ideale, inclinatia acului pe disc fiind aceeasi de la inceput pana la sfarsit. Acum sunt pe cale sa achizitionez un technics cu programare, iti repeta singur melodia, etc.
Sa ma intorc la mag: degeaba iau Revox daca pe 38 cm/sec nu atinge 33000 hz. Eu am akai 747. Cineva spunea caca petele ultrarezistente in timp ar fi un compromis. M-am uitat la cele mai tari mag pt acasa. Va rog spuneti-mi unul ce are 33000 hz pe 19 cm/sec.
Si asa de an nou, Da: ascult casete trase pe el, si nu se aud, poate mai bine. Ci au acel zumzet, magul duce sunetul in inaltele lui, si numai ale lui. Se aseamana cu cele ale discului. Unice. Am avut multe mag. Akai 747, 646 si variante sunt singulare. Sa le dai muzica la inculti (audio) si sa ramana fascinati, e un aspect. Si din pestera sa-l iau pe homoerectus, daca-i dau mag si cd, mie-mi da vanatul...
Mentionez ca ce am eu acasa ca prelucrare, nu am nevoie de dbx, dar ideea e sa ascultam ceea ce e. CD sigur nu exista neprelucrat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 29, 2009 2:30 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up...
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community