FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SACD sau DVD-A ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2003 1:55 pm    Titlul subiectului: SACD sau DVD-A ? Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, vreau si eu sa ma bag in seama cu problema care ma framanta in momentul asta: spre ce sa ma orientez, spre SACD sau DVD-A ?

M-am documentat cat am putut, n-am putut sa iau nici o hotarare si, oricum, parerile sunt impartite. In ceea ce priveste numarul titlurilor aparute pe piata (ceea ce cred eu este destul de important), conduce -deocamdata- SACD-ul cu aproximativ 1300 la 800.

Nu ar fi nici o problema daca player-ele universale ar avea un pret accesibil audiofil-ului roman. Dar, de exemplu, Denon DV2900 (pe care l-am ascultat si suna foarte bine) costa in jur de 1.400$. Un SACD player dedicat (SONY SCD-XB790) costa in jur de 600$. Pioneer-ul a scos un nou model (DV-565A) care stie SACD si DVD-A, are un pret foarte bun (in jur de 450 $) dar nu stiu cat de bun este.

Am ascultat la Hi-Fi Arena SACD si DVD-A dar una este sa asculti pe echipamente de 20.000 $ si alta e sa asculti pe unele de 2.000 $.

Intrebare: este cineva care a ascultat in aceleasi conditii SACD si DVD-A si care-mi poate spune parerea personala in ceea ce priveste calitatea sunetului acestora ? Sau alte avantaje/dezavantaje.

Dati-va si voi cu parerea ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 12, 2003 1:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2003 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc/sper ca ai citit articolul meu exact despre acest subiect din revista.

Dupa parerea mea, SACD si DVD-A sunt identice din punctul de vedere al "calitatii" teoretice a sunetului. Asta inseamna, in alte cuvinte, ca o inregistrare poate sa sune la fel de bine si intr-un format, si in celalalt.

Problema e, asa cum spuneam si in articol, ca in genere lansarile SACD sunt facute pentru piata "audiofila", mixate cu mult mai mult bun gust decat cele DVD-Audio (care incearca sa captureze si piata larga). Evident, sunt exceptii si de o parte, si de cealalta.

Avantajul DVD-A este ca are si partea de menu-uri si extra-uri care poate sa il faca mai interesant pentru cei care apreciaza astfel de lucruri. Pe de alta parte, SACD-urile sunt compatibile cu CD-playerele standard, deci daca ai deja un setup bun CD-DA, poti sa le utilizezi si pe acesta.

Nu cred, in orice caz, ca are rost sa alegi acum intre unul sau celalalt. Modelul Pioneer e doar prima "salva" din gama de playere universale low-cost care urmeaza sa apara la sfarsitul anului acesta si la inceputul anului viitor. Deci daca mai astepti 6 luni, sa zicem, vei avea de unde alege si in gama modele ieftine/bune.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
jpaul



Conectat la: 29 Iul 2003
Mesaje: 107
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2003 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DVD-A a aparut ceva mai tirziu si parca sa zic ca are o reclama mai putin agresiva ca cea a SACD (Sony), asa incit deocamdata diferenta de nr de titluri nu spune chiar mare lucru referitor la viitor. Referitor la avantaje si dezavantaje gasesti destule prin reviste sau pe net. Ca pret, SACD-urile sint, deocamdata de 1,5 ori mai scumpe si nici nu se prea gasesc la noi. La fel DVD-A. Ai un sistem 5+1 ? Pt ca doar la SACD gasesti cele 2 variante: stereo sau multi. DVD-A este de obicei multicanal, iar daca il gasesti stereo este de fapt un mixaj al celor 6 canale. Sincer, daca nu ai un buget maricel e de preferat sa ai un sistem stereo pe red-book de calitate superioara decit un sistem multicanal slabut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2003 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As inclina de pe acum pentru DVD-A daca ar fi sa aleg din cele doua. SACD are un sunet steril chiar pe aparate destul de scumpe. La capitolul muzicalitate clasicul CD audio nu este insa depasit de nici unul din noile formate, cel putin pina acum. Si sint milioane de titluri disponibile. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2003 10:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, ma bucur ca exista feedback la mica mea dilema.

Am un sistem 5.1 care, deocamdata, ma multumeste avand in vedere raportul pret/calitate. Folosesc Harman/Kardon DVD21, Harman/Kardon AVR 3550, standfloor-uri Infinity Alpha 50, centru si surround-uri Infinity Alpha, cabluri interconect si de boxe Oehlbach.

Cand m-am hotarat sa-mi imbunatatesc sistemul audio din casa (SONY) am inceput sa caut tot un sistem stereo. Nu eram deloc convins de muzica pe mai multe canale si nu eram (si nu sunt nici acum) foarte interesat in vizionarea de filme. Nu stiu exact mecanismul care m-a facut sa ajung la un sistem 5.1 (evident, in acelasi buget alocat). Acum, dupa aparitia noilor formate SACD si DVD-A mi se pare putin fortata si elitista opinia unor audiofili inraiti care sustin ca muzica este creata si trebuie ascultata stereo. Oare ce spuneau audiofilii (fani mono) la aparitia stereofoniei ?

Vis-a-vis de DVD-A, nu sunt fan "gadget-uri", ma intereseaza strict informatia audio. In plus, am un televizor cu un tub catodic care scoate un sasait/tiuit foarte enervant si pe care-l tin oricum inchis cand ascult CD-DA.

De felul meu nu sunt foarte "rabdator", deja mi-am comandat primul set de SACD-uri (care, intr-adevar, sunt hibride).

P.S. Andrei, evident ca am citit si articolul din HF&M.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2003 11:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Informatii valoroase despre subiect se gasesc aici:
http://sound.westhost.com/cd-sacd-dvda.htm
In locul tau nu m-as grabi deloc cu SACD-ul.. Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2003 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi, intr-adevar extrem de interesanta analiza !
Oricum, pana la urma, trebuie sa acorzi ceva incredere si urechii tale (asa cum spuneai); de acord cu asta. Totusi, asta este valabil atata timp cat ai posibilitatea sa asculti in conditii optime diferitele echipamente (ceea ce nu prea e cazul la noi). Pana la a te hotari ce sa asculti, ceva prospecte iti sunt folositoare ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai DVD-A a murit de ceva ani. De SACD eu ma feresc ca de dracu si am sa explic pe scurt de ce.
Prin 2003 am cumparat un Philicps 763 SA si vreo 5 discuri SACD. Sunetul a fost minunat vreo 5 luni dupa care playerul nu a mai vrut sa citeasca nici un SACD (desi citea fara probleme cd-uri si dvd-uri). Prin 2007 am vrut sa cumpar alt SACD player insa cautand dupa discuri am observat ca 4 s-au exfoliat (sunt singurele discuri exfoliate din colectia mea).
In prezent cred ca am sa cumpar doar fisiere hi-res de pe internet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community