FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
cat de lossless este flac-ul si altele asemenea?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 19, 20, 21
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
valiholban



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 66
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 9:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
Totusi, nu te supara, scopul final e muzica.Cand o sa auzi diferente intre flac si original, sa ne spui.Nu ma refer la sisteme scumpe ptr muritorul de rand.


Tocmai pentru că am sesizat diferențe la redare am apelat la acest topic.
Și nu, nu folosesc un sistem scump (în opinia mea, scump > 10.000 EUR).
Am scris despre flux, sistem și altele, mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 9:22 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
valiholban



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 66
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@gpopescu: Mulțumesc pentru intervenție.
Știu că pot inversa procesul. Mai mult, pot obține o clonă
a originalului cu o imagine .iso
Un player bun citește inclusiv ISO. De ce oare ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
valiholban



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 66
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@gpopescu: Am eliminat "citirea" mecanică/optică din experiment.
Formatele comprimat/necomprimat au fost salvate pe un HDD extern.
Hard disk-ul atașat la un multimedia player standalone prin USB
și bypass-at semnalul către Receiver (cu funcție: Analog Direct).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
valiholban



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 66
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

STOP JOC!
Deși unul dintre cele mai puternice procesoare de pe piață: Sigma Designs 8642 - 667Mhz, încorporat într-un multimedia player (ca BD Dune) se comportă puțin diferit cu formatele comprimate - răspuns neoficial a celor de la Sigma Designs. Poate doresc să încerc noul procesor 8644 care rezolvă aceste mici neajunsuri... - via E-Mail... no comment. Audiție plăcută tuturor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu si eu, problema la EAC si cd-rip in general este acuratetea citirii discului. Aici intervine calitatea unitatii optice si a algoritmului de corectie a erorilor. FLAC este perfect lossless dar diferenta poate veni de la ripping. In orice caz, pierderile sunt minime si in general nedetectabile de urechea umana, deci ramanem in hi-fi si cu FLAC-urile Laughing
_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnilor, FLAC este un format audio de tip NOU Exclamation
Este un standalone format care permite compresia fisierelor audio de tip PCM fara pierderi Exclamation
ATENTIE, subliniez, a fisierelor de tip PCM.
WAV este un format audio de tip CONTAINER, la fel ca si .MKV-ul.
Adica, pe langa informatia strict audio (PCM) mai contine si alte informatii de tip metadata (artist name/track, flaguri, etc).
De acea pot aparea diferente intre un WAV "original" si un WAV rezultat dupa compresia FLAC, pentru ca FLAC-ul contine doar informatia audio BRUTA.
FLAC-ul NU si-a propus sa fie doar un compresor de WAV-uri Exclamation
FLAC-urile se pot asculta DOAR pe scule care au sistem de operare Exclamation
Pe orice scula audio NU se asculta formatul FLAC NATIV - FLAC-urile trebuiesc decomprimate in timp real si se asculta practic PCM-ul dezarhivat.
Modul in care se face aceasta decompresie in timp real difera de la un producator la altul - de aici pot aparea diferente intre un WAV si un FLAC ascultate intr-un test A/B.
Pentru informatii suplimentare va rog sa cititi FAQ de pe pagina oficiala FLAC:
http://flac.sourceforge.net/faq.html#general__what_is
Sper ca lectura va mai ridica din "ceata" existenta Rolling Eyes

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 27, 2010 6:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un Sandisk Sansa care reda flac-uri in veselie, dupa stirea mea, nu are OS... Rolling Eyes
Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serios ? Cool
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 9:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toate aparate care reda Flac au un fel de OS dar nu te gandi la windows, este un fel de OS (cel mai des linux) facut special pt aparatul respectiv. Cum a mai spus si nicu_martin formatul Flac si toate formatele lossless sunt formate comprimate care pt auditie trebuie decomprimate! Asta presupune de a folosi un procesor (ala Sigma Designs sau altele) si un fel de OS care decomprima fisierul. Felul in care este implementat aceasta operatie face diferenta intre un aparat bun si unul mai slab. Media playere nu sunt stralucite pe partea hi-fi... Daca vrei sa auzi diferenta intre cd si flac recomand sa asculti un Naim Unity, eu nu am auzit nici o diferenta intre cd si ripul aferent flac Smile Pacat ca e prea scump pt bugetul meu.
_________________
/// Alpine 9855R - Audison LRX 1.400 - Audison LRX 4.5 - U-dimension JR comp - JL Audio 12W7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 19, 20, 21
Pagina 21 din 21

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community