FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Suntem invechiti...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 9:43 pm    Titlul subiectului: Suntem invechiti... Raspunde cu citat (quote)

3D is the way Cool

http://videos.nj.com/star-ledger/2010/09/princeton_university_rocket_sc.html

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 9:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

excelent!!!!! si pentru tip toata treaba e un hobby!!! aviz amatorilor de ulei de sarpe, cabluri esoterice, cabluri de alimentare, power conditioner difuzoare de mii de euro si asa mai departe. instalatia de acolo era o perechde de boxe pentru monitorizare - nu chiar ieftine dar nu cred ca erau mai scumpe de 1000$, amplificare Pro, cabluri pro - in principiu instalatii pro care sunt muuuuult sub pretul asa zis hi-end. Ce se vede acolo este SI inca o dovada ca producatorii jupuiesc de bani conturile credulilor.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e chiar ceva extrem de nou:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ambiophonics
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/36254-try-ambiophonics-your-speakers.html


Principiul e sa elimini cross-talk-ul intre cele 2 boxe, cam ca la casti.
Not everyone's cup of tea. Daca vrei sa incerci sa vezi cum suna fara DSP, pune-ti un perete intre boxe pana in dreptul capului (vorbesc serios!)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci e un fel de anti-omnidirectional Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Deci e un fel de anti-omnidirectional Smile


exact!!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ahaaaa sa elimini cross-talk-ul!
Si atunci cum ramane cu ideea ca tweeterele la boxe trebuie sa comunice intre ele, cum am citit undeva pe forum?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Re: Suntem invechiti... Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
3D is the way Cool

http://videos.nj.com/star-ledger/2010/09/princeton_university_rocket_sc.html


Niște ciumplaci care ascultă muzica la osciloscop ( în dreapta, Nicule, vezi în dreapta ) .

În altă ordine de idei, observ că NASA studiază niște idei mai vechi d'ale subsemnatului.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu exista free lunch in audio Smile

Configuratia ambiophonics adreseaza anumite probleme:
- reduce interferenta L/R inerenta unui setup stereo, care e responsbila pentru "combing" si schimbari timbrale.
- reduce cross-talk-ul intre L/R. Aici parerile nu sunt unanime: pur teoretic, ar trebui sa fie un avantaj - permite un control mult mai bun al efectelor 3D. Insa trebuie tinut cont ca majoritatea vasta a inregistrarilor stereo se mixeaza si masterizeaza pe monitoare cu cross talk, deci...s-ar putea sa sune cam denaturat pe Ambiophonics.


Pretul platit:
- nu se aude bine decat din "sweetspot"
- in timp ce efecte "3D" pot suna cool, mult lume e de parere ca o inregistrare stereo obisnuita (in definitiv, asta ascultam!) nu e la fel de convingatoare.


Stereo is flawed. But we love it Smile

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 12:26 pm    Titlul subiectului: Re: Suntem invechiti... Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
nicu_martin a scris:
3D is the way Cool

http://videos.nj.com/star-ledger/2010/09/princeton_university_rocket_sc.html


Niște ciumplaci care ascultă muzica la osciloscop ( în dreapta, Nicule, vezi în dreapta ) .

În altă ordine de idei, observ că NASA studiază niște idei mai vechi d'ale subsemnatului.


Ce ciumpalaci, nu vezi ca au adus un "audiofil serios" tocmai din New Jersey Audio Society ? Very Happy Eu credeam ca o sa faca 2x3.14 cand o sa auda apa aia susurand pe langa capul lui...timing, pace, air, alea alea Very Happy

Dane, stiu: voiai sa faci si tu un tank din ala vidat, pentru audiofili, sa se auda muzica mai bine ? Very Happy

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community