FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinta BR 3 cai
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 12:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dupa cum se poate observa mai sus, mdf-ul este de 2.5, iar boxele, chiar fara difuzoare au o greutate destul de mare, asta fiind principalul motiv pt care am ales 5x50. boxele sunt deja lipite, iar holzurile le bag la sfarsit pt consolidare...
_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 12:41 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 12:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in cazul asta masori surubul cu un subler pe interiorul filetului(nu stiu cum sa zic altfel),ma refer la partea solida din centru,intre 2 cercuri de la filet pui sublerul.Aia e gaura de trecere,+ 1-2 zecimi.Pt un surub de 5mm poti incerca cu un spiral de cel putin 3,5 mm.Mai mic inca scartzaie la intrare.

Ultima modificare efectuata CBI la Lun Dec 13, 2010 1:06 am, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 12:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
pt mdf de 18-22mm iti recomand sa ramai la holtzsuruburi de 3,5 x 40 mm,asa zisele negrese.Te complici degeaba cu cele mai groase,pt ca sunt sanse mai mari sa crape materialul pe fibra
mdf-ul nu are fibra Smile
Atentie, holzsuruburile au tendinta sa "indeparteze" primul panou atunci cand intra in al doilea (la imbinarea a 2 panouri perpendiculare). Ar fi bine sa tii incintele in menghine de tamplarie si/sau corzi cand bagi holzsuruburile!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu ca nu are fibra Very Happy ,dar crapa in lungul placii ca si cum ar avea
ca sa nu fuga placile cand da prima gaura prin ambele i-am recomandat si eu sa le stranga in macar 2 locuri in apropiereea gaurii cu prese de lemn.Dar deja le-a lipit si acum poate doar vrea sa se asigure ca daca le tranteste cumva(presupun ca au peste 30kg ) Laughing sa nu se verse placile in jumatea casei Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca le-ai lipit deja cu aracet eu zic ca nu mai are rost sa bagi suruburi. Aracetul e suficient!!!
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 12:56 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

dupa ce ai pus aracet si le-ai lipit depomana mai pui suruburi - aracetul s-a cristalizat .

era indicat sa pui atunci pe loc suruburi pentru a presa bine placile intre ele si a ramane "spatiu" cat mai mic intre placi .
asa cum ai procedat tu nu este chiar bine .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 2:58 pm    Titlul subiectului: Re: a Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
dupa ce ai pus aracet si le-ai lipit depomana mai pui suruburi - aracetul s-a cristalizat .

era indicat sa pui atunci pe loc suruburi pentru a presa bine placile intre ele si a ramane "spatiu" cat mai mic intre placi .
asa cum ai procedat tu nu este chiar bine .


de ce nu ar fi bine asa cum a procedat el??? eu zic ca e foarte bine. singura problema e timpul indelungat care il ia ansamblarea bucata cu bucata. Daca le prindea cu suruburi putea sa ansableze totul odata.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 8:22 pm    Titlul subiectului: Re: a Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
dupa ce ai pus aracet si le-ai lipit depomana mai pui suruburi - aracetul s-a cristalizat .

era indicat sa pui atunci pe loc suruburi pentru a presa bine placile intre ele si a ramane "spatiu" cat mai mic intre placi .
asa cum ai procedat tu nu este chiar bine .


am folosit destule menghine si greutati la imbinare incat sa nu ramana pic de spatiu intre placi...

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 9:24 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

daca s-au folosit prese este ok - dar presa nu preseaza uniform - cum nici cele cu chingi nu o fac .
cand se folosesc suruburi forta "de presare" este mult mai mare .

si acum dupa lipire pui aproape fara rost suruburi .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 11:16 pm    Titlul subiectului: Re: a Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
daca s-au folosit prese este ok - dar presa nu preseaza uniform - cum nici cele cu chingi nu o fac .
cand se folosesc suruburi forta "de presare" este mult mai mare .

si acum dupa lipire pui aproape fara rost suruburi .


la o grosime de 25mm a mdf-ului si menghinele din ~20 cm in 20 cm, eu zic ca au iesit destul de uniform

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 02, 2011 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai inceput anul cu boxele neterminate Very Happy. La multi ani!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community