FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sennheiser HD570 Symphony

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 24, 2003 1:44 pm    Titlul subiectului: Sennheiser HD570 Symphony Raspunde cu citat (quote)

Introducere
Situatia mea seamana cu cea a lu' bibi: copil mic, nevoi (de muzica) mari. Solutia: o pereche de casti bune.
Casti mai am, insa mi'am dorit acel tip de casti care sa ma opreasca in cautarea sunetului absolut (de la casti , desigur). Am reusit sa obtin acest lucru? Vom vedea...

Produs: Casti dinamice
Producator: Sennheiser
Model: HD570 Symphony
Pret: platit 150 Euro, se poate gasi si cu 125 Euro...

Prezentare
Plastic cat cuprinde. Driverele par a fi de 30mm sau 35 mm (producatoru' nu specifica nimic vis-a-vis de chestia asta Confused ). Padurile de urechi sunt groase (aici e vorba de influientele pozitiei urechii relativ la driver, d'lor, nu de confort) si invelite in material textil, tip catifea. Partea superioara este din burete invelit in panza - nu prea elegant. O banda de caucuic, cu numele producatorului, de regaseste pe aceasta. Reglaju' se face banal (ca la casti de $10) - am fost nevoit sa deschid castile la maxim - si eu nu am un cap chiar asa de mare! Or fi casti pt. adolescenti... Confused

Sunet si altele Wink
Ce am cautat: un sunet detaliat, analitic chiar (btw, pe cutie scrie for digital Confused ), care sa poata prezenta un asa numit soundstage (lucru dificil de obtinut la casti). Am mers pe principu' ca daca nu gasesc ceva care sa ma satisfaca, renunt (nu ma arunca banii'n strada, iar numele meu de familie nu e Becali Wink ).
Trebuie sa recunosc ca am plecat de la o prejudecata: am ascultat, acu' ceva o vreme, niste Senn'uri si am ramas placut impresionat de dinamica sunetului (recunosc, volumu' era cam tare)...
Concurenta ascultata: Philips, SONY. Cineva a pomenit de Technics - se prea poate ca acestia sa aiba modele de casti bune - eu nu le'am ascultat Wink
Am vazut (doar vazut) modele ieftine de AKG, Koss. Mai exista si altii, da' nu mai conteaza...
Exista modele adevarate, dar cele adevarate sunt a naibii de scumpe (incl. SONY) - ce spuneti de 400 Euro pt. o pereche?
Modelele Sennheiser studiate au fost HD4*0 (de la 420 la 490), HD530, HD570 si HD590. N'am prins nici un HD600 sau mai noul HD650 Sad . Din toate modele analizate, HD570 a fost cel mai potrivit. Senzatia de laid-back, disparuta la HD590 (230 Euro - mai mult de ata nu puteam sa dau, riscam sa raman fara bani de urgente...), a fost hotaratoare. Din nefericire exista si un revers al medaliei...
Modelele HD470/HD490 sunt f. reusite sonic. Din nefericire par (si probabil sunt) fragile, iar comparate cu fratii mai mari HD5*0, par pt. copii. Oricum, cele mai bune ar fi, in ordine inversa, HD490, HD590 (cu 70% mai scump decat HD570!) si HD570. Desigur, am optat pt. ce a sunat (imo) cel mai bine.
Obs.: Testele au facut facute la momente de timp diferite, in aceeasi locatie sau in locatii diferite.

Cum suna HD570? Decent. Adica suficient de dinamice, detaliate, clare. Merge bine si pt. MP3 (pot spune ca acum MP3'urile au devenit suportabile Wink ).
Inalte: bune, neagresive, placute.
Joase: cele dinspre medii sunt putin exagerate, adancimea basului nu e extraordinara, cel putin comparativ cu celelate casti, JVC (echiv. 400mii), care nu au putere in bas, dar se duc f. jos - jonglezi putin din egalizator si ai un bas exceptional (strans si controlat)...
Medii: bune, putin laid-back, si deci nu foarte evidente. Nu am observat nici o coloratie aici (de ex. JVC coloreaza puternic mediile - problema e la pozitia driverelor Wink ), si sunt naturale...
Soundstage (sa'i spunem asa, OK?): f. bun. D'aia le'am si cumparat, nu?
Din nefericire acel aer (prezent la castile incl. ale walkmanului meu, de ex.) lipseste. Si lipseste si usurinta (recunosc destul de agresiva) si conectarea directa de care se bucura castile in ear Panasonic RP-HV152 - cele mai ieftine Shocked pe care le posed.

Recomandare
Indiferent de ce spune alde Toma necredinciosu', faceti'le un rodaj serios (eu le'am lasat 24h la lucru - si diferenta a fost evidenta, incl. in largirea soundstageului si remedierea partiala a lipsei de... aer Smile ), de cel putin 100h.
Lucru' asta'i valabil pt. orice tip de casti, mai putin cele in ear, unde diferentele nu se simt.

Concluzie
Nota: 6 (cam putin pt. castile ce le'am dorit ultimate, recunosc). Problema este ca nu am gasit altceva mai bun, doar daca bagam la inaintare cel putin dublu. Pt. 150 Euro - nu prea se merita, recunosc... Doar daca le gasiti la juma' de pret - atunci le pot recomanda fara retineri, OK?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 24, 2003 1:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2003 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

trebuia sa incerci beyerdinamic. la 150E gaseai casti de ramai masca. Uitai ca exista Sennheiser.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2003 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Completare

Am uitat sa pomenesc de o anumita retinere in sunet. Asta poate insemna si lipsa oricarei agresivitati... Wink

In alta ordine de idei, probabil textu' meu anterior era putin cam... pesimist. Ceea ce e musai de mentionat (ma repet, stiu) este ca rodaju' este f. important... Sunetul se deschide treptat, capata caracter.
Probabil, o evaluare completa ar fi fost corecta dupa mai mult de 100h de auditie... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
TBD



Conectat la: 16 Iul 2003
Mesaje: 100
Locatie: .ro

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2003 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan: multumiri pentru review ... shi la cat mai multe (reviews) Very Happy

ahegyes: ceva mai multe detalii ? de ex. ce model ai incercat, ce pretz, ce are pro/cons, de unde le-ai luat, ...

dupa ce o sa imi iau shi eu castile mult visate (care inca nu stiu care sunt Embarassed ) o sa fac shi eu un mini-review.

La Multi Ani shi sa ne vedem la anu' cu numaru 2 in bratze Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LORINLEONTE



Conectat la: 01 Ian 2004
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Ian 01, 2004 11:51 pm    Titlul subiectului: SENNHEISER HD570 Raspunde cu citat (quote)

Sa traitzi!

Parerea mea despre aceste cashi,de la 0 la 10,e pe la un 8,5.
Am 570-rile de vreun an shi primul "orgasm"audio s-a produs cand mi-am luat "Thriller"-u' lu' Michael Jackson pe SACD;In afara rezolutziei shi a parului ridicat pe maini,dupa Billy Jean a urmat direct o tzigara ca ma super excitase nervos momentu';nu mai traisem o asemenea senzatzie audio pana atunci.

Am reushit o singura data sa le stresez in asha hal in cat sa torsioneze.

lorin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LORINLEONTE



Conectat la: 01 Ian 2004
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Ian 02, 2004 7:46 am    Titlul subiectului: Continuare... Raspunde cu citat (quote)

Spuneam mai sus ca o singura data am reushit sa le necajesc in asha fel in cat sa apara torsiuni.
Discu' care m-a ajutat a fost tot un SACD (3 tenors-Christmas);acum nu shtiu daca au ele vreo bubitza la nivelul mediilor(caci vocea lui taica Pavarotti mi-o zongait in urechi) sau ma suisem prea tare pe volum.

Per total sunt super multzumit de ele shi ce iubesc la ele cel mai mult este ca sunt cashti "open" shi nu te termina presiunea cand ascultzi mai mult timp.(dezavantajul este ca se cam aud sunetele din juru'tau)

Parerea mea.(vorba lu' nea Vacaroiu)

-am dat pe ele 128 de $ in state.

Lorin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Completare la completare

Retinerea de care vorbeam (in realitate o problema de rezolutie) poate sa faca omu' sa incerce sa compenseze, umbland la volum. Atentie: puteti sa va aveti probleme cu auzu' daca faceti miscarea asta!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community