FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Lantul electroacustic: cum incepi ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin, eu am un TA-FE600R 2x50W care e un rahatel recunosc, dar in felul lui se straduie Wink ...ma rog, e cu transformator toroidal, mosfeti, faci ochiuri pe el daca vrei, odata la 6 luni trebuie aspirat ca sa nu ia foc.
Acum il compar cu un amplif recent scos, 790 QS 5x100W, suportabil ca pret si pe sicriele mele (Inf SM 155 300W@8ohmi) se descurca o idee mai bine decat 'mosfetarul' batran. Poate au imbatranit urechile mele, mai stii?
Sau poate elementele cele mai importante sunt incintele si nu amplif-ul asa cum se sugereaza in multe posturi pe aici. Nu vreau sa minimalizez rolul amplifului dar mi se pare un dezechilibru evident in favoarea lui la mesajele de recomandare pe care le vad pe aici. Oricat ar fi de bun ampliful, din niste boxulite de raft nu ai mari sanse sa scoti ceva notabil. De unde nu e nici D-zeu nu cere...

Cat despre ironia cu preturile: unii cheltuie cat ai spus tu acolo ...intr-o noapte, intr-o carciuma, cu niste virusate Twisted Evil Trebuie sa recunosti ca miza e mult mai mica... Desigur TOATE persoanele de fatza se exclud.
Dar in linii mari asta e...totul costa...si nu in ultimul rand, sa nu uitam cea mai scumpa componenta hi-fi: o casa care sa-ti permita o camera de auditie. Pour les conaisseurs Wink

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 4:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
AdWiser,
purs a scris:
De performantele unui sunet de inalta rezolutie pot profita foarte bine si cu un sistem stereo
Uite ca ma citez ...
Daca ai chef si esti curios, poti sa vii la mine cu SACD player-ul (pe care amandoi il cunoastem Wink ) sa vedem cum suna. Eu unul sunt foarte curios!


Salut,
Stai sa dau si eu de carnet martea asta care vine Crying or Very sad Pana atunci sunt prins de ambele urechi. Apropos de eroarea de initializare de care iti spuneam, a disparut cu desavarsire dupa reset. Deci erori de setare sau dezonarea, nu stiu...

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser a scris:
Stai sa dau si eu de carnet martea asta care vine Crying or Very sad
Succes, ce sa-ti zic! Vorbim dup-aia ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:33 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este: ca un receiver 5.1 sa scoata in stereo ce scoate un amp aceste trebuie sa fie neaparat alcatuit din componente separate, amp+procesor.
Asa ceva mi-as lua si eu, dar o combinatie de genu asta costa multe mii de $$$....
Pana atunci ma rezum la stereo bun si eventual mai incolo inca un sistem HT mediu.

Costin are f mare dreptate. Pt un sistem 5.1 adevarat iti trebuie o camera MARE nu 20 mp la bloc. Eu unu nu mi-as face un sistem HT cu boxe mai mari decat niste bookshelfuri sau maxim niste floorstandere cu difuziare de 13,5 cm intr-o camera de bloc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 6:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:34 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu visez la NAD S170i + NAD S250 (adica astea). Worship
Tot asa, procesorul n-are tuner.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2004 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:34 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2004 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Auuuuu Shocked
Acu pe bune, toate NAD-urile sunt urate, recunosc (nu stiu cum o sa ma impac eu cu ce am luat, dar in fine am mers pe hi-fi, nu pe hi-looks).
Dar seria S (silver) de la NAD chiar arata bine, imi place mult. Aduce nitel cu Rotel, care iar imi place cum arata.

Later edit: aaaa, Primare ala nu-i bun, n-are certificare THX Razz Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2004 1:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cine mai plange dupa tuner in Ro. Este auditie de mp3 la 128kbs Evil or Very Mad Plus toate problemele de emisie, plus incultura promovata, plus, plus, plus.

Oare foloseste cineva receiverele alea digitale? Necesita parabolica la fel de mare ca pentru tv? Daca nu ma insel sunt free...

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community