FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tuburi electronice

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
manfred
Vizitator





MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 10:36 am    Titlul subiectului: Tuburi electronice Raspunde cu citat (quote)

Mai construieste cineva amplificatoare pe tuburi electronice? am cunoscut pe cineva care ma incanta cu povesti despre designurile sale pentru amplificatoare de scena, dar spune ca s-a lasat. Am auzit insa niste Jadis-uri prin VanDenHul in Audiostatic si erau deopotriva exacte si blande. Ma gandeam la o constructie simpla, de putere mica.
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 10:36 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca un montaj cu 300B "single triode" , in clasa A scoti 8-10 W de calitate. Oricum, transformatorul de iesire e problema si calitatea componentelor de asemeni, in rest schemele sunt clasice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
manfred
Vizitator





MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 1:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din cate am inteles niste tuburi Svetlana s-ar mai gasi, insa arta construirii transformatorului face diferenta.
Lupuleroz, ai sugestii?
Si inca ceva. Folosesc Sony CDP XA50ES > Straight Wire Encore II > Sony TA FA5ES > Straight Wire Stage > JBL Ti2K.
CDPlayerul are o iesire fixa pe care o folosesc pentru Source Direct in amp. Mai are una variabila care (zice producatorul) s-ar preta la conectarea cu un amp de casti sau end. As putea gasi un design care sa-mi permita o astfel de conectare, ca alternativa la integratul meu?
Sus
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 1:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Design-uri sunt multe; trebuie sa stii insa foarte bine ce vrei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
batranul



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 174
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 5:17 pm    Titlul subiectului: tuburi Raspunde cu citat (quote)

salut manfred !

ma bucur ca ai adus in discutie diodele !
de ce ? pt ca eu sunt un fan al lor !
pe ce ascult si de ce sunt multumit :

- ampl. made in rusia priboj 240 C 2x50 wati cu duble tetrode 6r6p-I finale
-jbl s-310/91db
-cdp-720qs-sony
-supra rondo 4x2,5
-interconnects cambridgeaudio atlantics

daca esti in bucuresti te astapt la o auditie !



priboj01.jpg
 Description:
priboj
 Filesize:  35.07 KB
 Viewed:  380 Time(s)

priboj01.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
overdrive



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 70
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 10:39 am    Titlul subiectului: amp tuburi... Raspunde cu citat (quote)

salutare din orasul de pe bega!ma bucur ca este asha subiesct pe un forum din romania ca in restul forumurilor am vazut decit tipi care se 'bateau' in statzii de putere.se pare ca ei nu stiu ce este calitate.eu am un amplificator construit 'at home' cu 2 x GU-50 pe canal in clasa A pura si caut innebunit boxe mai in firea lor ca cele care le am acum se aud bine(niste CANTON de vreo 35w reali )dar totdeauna este loc de mai bine.ma mai ocupo si cu amplificatoare de chitara pe tuburi dar ma mai lovescd e problema transformatoarelor.mai recuperez din statii vechi mai fac cind am miezuri cu tole subtiri...daca are cineva sursa de trafuri de iesire il rog sa imi dea un mail.in rest toate cele bune!
_________________
vivat tubes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Feb 01, 2004 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru transformatoare incercati la
http://www.romtoroid.ro
si la petra srl (am uitat adresa de veb)

Sau nu sunt bune toroidale ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
audios



Conectat la: 02 Feb 2004
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 9:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am un Luxman hibrid, preamplificatorul cu 6CG7 si restul cu MOSFET.
Cineva zicea pe aici ca "s-ar gasi" niste lampi. Pot sa intreb si eu unde? Ca mi-ar folosi si mie ... mai ales cele "negre".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
overdrive



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 70
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 12:32 pm    Titlul subiectului: tuburi... Raspunde cu citat (quote)

cine vrea tuburi finale sa ridice mina!eu merge pe gu-50 shi sint foarte multumit de ele.intr-adevar au un sunet mai 'dur' dar mie imi place.se pot gasi la pret de nimic shi cu 2 bucatzi scotzi pina la 75w in clasa ab2.eu am un push pull cu 2+2 gu-50 in clasa a shi consuma ca dracu jucaria'!dar merita! Wink
_________________
vivat tubes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2004 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16613
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community