FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
camere DV de pe internet

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
silviuc



Conectat la: 22 Iun 2003
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2003 8:33 pm    Titlul subiectului: camere DV de pe internet Raspunde cu citat (quote)

la adresa:
http://www.bizrate.com/buy/products__cat_id--11140000,keyword--canon,att2598
18--260021%2D.html sunt camere Canon incepand de la 319$. Cum, pentru mine -
si pentru multi salariati romanesti - asta inseamna 2+ salarii, o astfel de
oferta este foarte tentanta... caci altfel camera ar putea costa 4 sau 6
salarii....
Dar:
Camera e NTSC. Bun, avem calculator, ne luam si un SB Audigy 2 cu intrare
firewire (audigy2
inregistreaza 24/96 audio si costa 86$ fara tva bulk).
Noi suntem PAL - si e foarte bine ca este asa. Transferam in calculator ce
am filmat ca pe un fisier .avi. Gresesc ? .avi PAL sau NTSC nu stiu sa
existe, deci am scapat de problema. Gresesc ? Video recorder nu am si nici
nu intentionez, sigur nu gresesc. Filmele sunt DivX, pe CD ce am filmat sta
foarte bine, sunt si placi grafice ieftine cu iesire tv-out. 230V/110V se
rezolva usor. Presupunem ca si aducerea de pe acel site pe celalalt taram,
al nostru, se poate rezolva.
Ce spuneti ?

http://www.bizrate.com/buy/products__cat_id--11140000,keyword--canon,att2598
18--260021%2D.html - si altele asemenea, in conditiile date, e o idee buna ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iun 22, 2003 8:33 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2003 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferenta intre un avi PAL si unul NTSC va fi de rezolutie si frecventa(PAL-720x576 50Hz, NTSC 720x480 60Hz). La redarea pe calculator nu vei avea probleme. Sunt insa destul de multi care nu sunt multumiti de imaginea compresata divx relativ la originalul dv. Depinde acum si de pretentiile tale. Va fi in continuare o mica problema daca vrei sa scoti imaginea pe un tv-out legata de diferenta de frecventa de cadre intre PAL si NTSC si care poate fi rezolvata prin prelucrare digitala doar partial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2003 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Silviu,
Trebuie sa tii cont de urmatoarele:
1. Daca nivelul calitatii DivX iti convine, asa cum ti-a explicat Mugurel, rationamentul tau e OK. Am rezerve din cauza ca multi nu prea stiu sa encodeze DivX la calitate maxima. Radu are un articol pe tema asta in revista.
2. Daca iti vine camera in vama va trebui sa platesti un sac de bani taxe. Asa platesc si importatorii, de-aia sunt scumpe la noi. Avem chiar in primul numar Hifi&Multimedia un brief al taxelor vamale pentru firme si persoane fizice. Atentie ca daca pretul de pe factura nu-i convine vamesului, poate sa il echivaleze pe baza unui tabel care nu a mai fost actualizat de cca 2 ani de pe vremea cind camera costa de 3 ori banii de acum.
3. Cind spui TV-out cu placi ieftine tine cont ca in afara de Matrox nu prea am vazut placi video sa ma satisfaca la calitatea TV-out. O gramada de NVIDIA-isti si ATI-isti o sa ma atace, dar crede-ma pe cuvint. Avem iarasi un articol in primul numar despre TV-out.
4. Daca formatul e NTSC si prin TV-out vrei sa-l scoti in PAL50 (unele placi permit asta) vei avea un flicker suparator pe TV. Ori il lasi NTSC daca televizorul iti permite, ori macar sa-l scoti in PAL60, iarasi daca iti permite TV-ul.
5. Daca ai o plasma sau LCD mare cu intrare DVI sau intrare de monitor ai scapat de probleme, dar te costa de la 200 mil in sus.
Inainte de a lua o decizie experimenteaza solutia finala, altfel risti ca prin simplificarea exagerata a lucrurilor sa fii nemultumit. Pentru alte lamuriri iti stau la dispozitie oricind.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2003 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

problema cu camera NTSC nu este decat la compatibilitatea in domeniul TV cu prietenii sau rudele care nu locuiesc cu tine, dar care ar vrea sa se vada filmate. daca tragi pe CD si poti da la restul lumii sa se uite pe calculator la DivX, trebuie doar sa inveti sa ai rabdare si sa codezi bine DV-ul.

marea majoritate de persoane pe care o cunosc eu cu camere NTSC aduse de afara, pana la urma isi rezolva problema de vizionare (isi iau televizor multisystem) dar cand ii roaga altcineva sa le dea si lor pe VHS petrecerea de la iarba verde, ridica din umeri sau ii cheama in vizita la ei.

daca iei un VHS care face conversia o sa te coste diferenta de bani castigata pe camera. daca ai un prieten la care sa poti apela oricand, oricat si gratis....merge Smile

se poate face conversia si in digital PAL-NTSC, dar are pierdere de calitate (nu se face niciodata perfect) si dureaza timp. exportul ei iar necesita placi scumpe sau un compromis sensibil de calitate (daca ai camera PAL cu Dv IN/OUT poti folosi camera pentru rezultate maxim calitative fara sa dai nimic in plus pe alte componente de PC)

camerele PAL sunt considerate mai bune oricum, pentru ca au un mic procent de rezolutie a imaginii in plus si per total, standardul este o imbunatatire (NTSC de ex are probleme la eroarea de faza a culorilor).

pretul la PAL este mai mare fata de un NTSC chiar si in strainatate, dar pe langa motivul unui standard mai evoluat, exista mentalitatea (da, chiar si la ei) de "produse pentru straini, ia sa fie ceva mai scumpe...."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Popescu Marius



Conectat la: 20 Iun 2003
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2003 12:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai dc singura problema la ntsc e compatibilitatea cu televizoarele noastre,at io nu vad de ce sa nu iei aceeasi camera la juma de pret,singurul dezavantaj ramanand astfel pierderea garantiei!
....si io la al meu tv am si standard ntsc....
si cu alimentatoru' ala cum o rezolvi usor,silviuc?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviuc



Conectat la: 22 Iun 2003
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Iun 28, 2003 1:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista autotransformatoare - adica transformatoare care au doar o infasurare si un numar de prize pe aceasta infasurare de pe care se culege tensiunea dorita. Sigur, se pot folosi si transformatoare cu 2 infasurari... Pentru cine nu vrea - sau nu are timp sa faca transformatoare, exista "de gata" adaptoare 230/110V AC/AC - de exemplu la Vitacom am vazut niste modele foarte bine facute la preturi rezonabile - 200 - 500 mii, functie de putere. In principiu asa ceva ar trebui sa se gaseasca la magazinele de electronice - piese de schimb - atentie la puterea absorbita de consumatorul pe 110 - traful trebuie sa aiba o putere nominala mai mare decat aceasta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
patratel



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

silviuc, de ce nu incerci, totusi, sa cumperi camera de aici?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Dupa cate stiu eu, majoritatea camerelor din US au transformatorul acela compatibil si cu 220, eu am avut pana acum si Panasonic si Canon si toate au avut.
2. La vama, in afara cazului in care cumperi pe firma cu factura si tot ce trebuie, adica import Sad, vamesul nu va lua in considerare pretul care l-ai platit tu, ci ce are in tabel, adica muuult mai mare. Varianta cu cumpararea directa nu se justifica, decat daca vrei neaparat un anumit model care nu-l gasesti la noi. Per total s-ar putea sa iesi altfel chiar mai scump, pe bune!!
Singura alternativa ar fi daca ai avea pe cineva sa ti-o aduca cand vine in tara, eu asa am procedat, am avut noroc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
APOSTOL



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 6
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Vin Feb 27, 2004 12:44 pm    Titlul subiectului: ai cumparat? Raspunde cu citat (quote)

ai cumparat camera? te pot ajuta, da un semn
_________________
ADITA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community