FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PICK-UP GALLERY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se poate atasa la brat un cap pentru prinderea cu suruburi a dozei, dar nu merita asa doza acel pick-up, plus ca mai trebuie si un preu phomo de mare calitate(nivelul de semnal al dozei este foooarte mic).
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 12:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci nici pe Numark nu merge ß Shocked Crying or Very sad Rolling Eyes Surprised Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mselescu a scris:
O alegere ideala pentru fituirea cu preul phono, nivel semnal 0,5mV.

Ma bate si pe mine gindul la o doza noua la fel.

P.S.
Se pot da detalii cum suna?


scuze, mselescu, de-abia am vazut postul tau

Ce pot spune despre sunet, dupa un burn-in destul de lung( vreo 50 de ore de auditie ), este ca are un sunet foarte echilibrat, un bun nivel de detaliu si dinamica, timbre naturale,soundstage bun.Cind inregistrarea e buna, ai o senzatie de "being there" deosebita.Attack si decay foarte bune, care dau senzatie de naturalete a sunetului .

Cel mai important, ascultind cu ea un concert de pian de Prokofiev, care altadata nu-mi spunea nimic deosebit, m-am trezit cu o senzatie de implicare si de traire a acestei muzici pentru prima data.

Sint foarte curios cum s-ar auzi cu un phono stage din clasa superiora.
La acest pret, cred ca e o alegere foarte buna.

Se potriveste foarte bine pe Rega RB 250, nu e masiva , nu necesita ajustari de VTA, am masurat-o cu Goldringul instalat din fabrica si sint egale .Prefera VTF de 2-2,5 g, abia recent am intrat in posesia unui stylus gauge si cresterea fortei de apasare a adus plus de acuratete a microdetaliilor .Altfel, citea binisor si la 1,5.
Eu am varianta "high output", de 2,5 mV, nu aveau de 0,5, dar tot pe intrarea MC merg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mselescu a scris:
Pick-up-ul Acord nu merita nici o atentie, poti sa-l arunci(nu merita investit timp in modificarea bratului).

Doza (ce se vede in poza) este Audio Note, cred ca este MC de nivel foarte mic deci nu este nici o sansa sa pota fi utilizata cu Acord-ul.

Doza merita pusa pe un pick-up foarte bun si necesita un preu phono foarte performant(sau un step-up transformer, are un nivel foarte mic de semnal, este de o mare sensibilitate si rafinament dar necesita scule pe masura).

Doza face mai multi bani ca pick-up-ul, mai bine o vinzi(asta ca un sfat).

amin !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multam pentru descriere.

Mergi cu MC de 2,5mV tot pe intrarea de MC de la preul phono?

Nu e prea mult? Nu ai incercat pe intrarea MM? La ce volum rotesti butonul(de la volum) in comparatie cu auditia normala de pe cd-uri?

Eu as prefera un MC de 0,5mV pentru preul phono CA(ar fi fituire grozava).

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merge beton !
Intensitatea sonora e aproape aceeasi, la cd ascult la 27% la vinil la 30% sa zicem (ampliful meu nu are potentiometru clasic si imi indica pe display un nivel pina la 99 unitati).
Si eu m-am temut initial, dar nu prezinta nici urma de distorsiuni - sunet curat ca lacrima.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.needledoctor.com/Benz-Micro-MC20E2?sc=7&category=1103

Benz Micro MC20E2 Specifications:

Output: 2.2 mV
Stylus Shape: .3 X .7 mil
Internal Ohms: 110
Loading Range: 47k Ohms
Weight: 4
Compliance: 10
Tracking Force: 2g-2.5g


http://www.audioenz.co.nz/2005/cambridge_640p.shtml

As is the norm at this price point, the Azur does not offer a high level of user adjustability. Gain, sensitivity and loading are fixed at relatively standard levels; 39dB/3.35mV/47k Ohm for high output MM cartridges and 55dB/0.5mV/100 Ohms for low output MC cartridges. Nominal output is 300mV. These settings should make the 640P compatible with most cartridges and amplifier line stages Din Audioenz - singurul loc unde am gasit specificatiile pentru Cambridge 640P

Nivelul de 0,5 se refera la un minim de output.Avantajul variantei cu high output eeste(teoretic), un raport semnal/zgomot mai bun.

cifrele impedantei foarte apropiate 100 si 110 ohm m-au orientat, intre altele spre imperecherea cu 640P si folosirea intrarii MC.
Pe intrarea MM nu mi s-a parut ca suna prea bine, de aceea nu am mai insistat cu auditii critice
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihut_cosmin



Conectat la: 25 Ian 2008
Mesaje: 3
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 25, 2008 5:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor,

Sunt nou pe aici si nou in pasiunea asta. Intrebarea mea ar fi...cat de bun ii un pick-up Tesla NZC-160 Stereo? (cu toate cele cum a venit de la mama lui din fabrica...in afara de doza care azi mi-a sosit...un Ortofon OM 5 E)...mi-ar satisface nevoile pt inceput?...adica pana mai invat ce si cum . Mai am pe langa acest Tesla un pick-up japonez cred (nu stiu sigur dar parca ceva de genu Yoko ii zice...cand ajung acasa ma uit mai exact) si zilele trecute am mai primit unu dinala ce se face valiza si il cari dupa tine pe unde apuci (nici la asta nu stiu firma...stiu doar ca pe platan scrie Wilson) dar dintre astea 3 cred ca cel mai rasarit ii acel Tesla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihut_cosmin a scris:
Salutari tuturor,

Sunt nou pe aici si nou in pasiunea asta. Intrebarea mea ar fi...cat de bun ii un pick-up Tesla NZC-160 Stereo? (cu toate cele cum a venit de la mama lui din fabrica...in afara de doza care azi mi-a sosit...un Ortofon OM 5 E)...mi-ar satisface nevoile pt inceput?...adica pana mai invat ce si cum . Mai am pe langa acest Tesla un pick-up japonez cred (nu stiu sigur dar parca ceva de genu Yoko ii zice...cand ajung acasa ma uit mai exact) si zilele trecute am mai primit unu dinala ce se face valiza si il cari dupa tine pe unde apuci (nici la asta nu stiu firma...stiu doar ca pe platan scrie Wilson) dar dintre astea 3 cred ca cel mai rasarit ii acel Tesla.


Salut !

Nu e prea mare scofala . Asta e, nu ?
Sa zicem ca , daca esti la inceput....merge daca nu ai bani deocamdata de altceva.Care e restul sistemului? Sau mergi 100% pe el cu tot cu boxele RK 09?
Ca sa inveti ce si cum citeste cu atentie aici(cu tot cu link-urile incluse):

http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=617.0

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=18793

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=18767

atentie la manipularea LP urilor!!!!!(nu le atinge cu degetele !!!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihut_cosmin



Conectat la: 25 Ian 2008
Mesaje: 3
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

boxe nu, cand l-am primit eu l-am primit cu doua boxe electromagnetica (aia fiind cu ani in urma...s-au si dus boxele alea). Acum am niste boxe E-Boda, ciudatzenii moderne (vorba vine) care banuiesc ca palesc in comparatie cu altele dar na, momentan asta am. Acum ma pun pe citit ce mi-ai dat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.vinylengine.com/news.shtml

http://www.hifi-phono-house.com/Plattenspieler---489.html?XTCsid=d3c4d225c7969c99037402712deab1f8


http://www.theanalogdept.com/

http://www.needledoctor.com/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un direct drive care a fost "un vis" acum multi ani, intr-o alta epoca! Very Happy

Merge ori cu doza lui DENON 160 MC high output care este foarte fina sau mai coioasa Shure M97 MM care suna foarte suculent dar nu la acelasi nivel de finetze.

Preul de doza este cel mai important din toata povestea! Wink Dupa aia doza si reglajele si abia la urma pickup-ul.

Daca insa discutam de high-end se schimba datele problemei, toate sunt in egala masura importante. Depinde de ce discutam ?!

Partea buna este ca majoritatea vinilurilor de azi sunt trase de la bine in sus iar daca excludem placile comuniste, proportia de inregistrari de calitate contra tampeniilor este mult superioara la vinil in comparatie cu Cd audio.

Multi se agita sa dea sume mari pe niste doze care vor fi folosite pe pickup-uri relativ modeste, reglate prost si puse pe preamplificatoare mediocre sau chiar proaste.

Am intalnit preuri de doza din amplificatoare integrate din epoca de aur HIFI (anii 80) care suna MULT superior diverselor oferte actuale audiofile la pret "buget", adica peste 100 euro pana la multe sute cutiutza (ce contine in toate cazurile clasicul 5532 sau vreo lampa ECC83 luminata fancy cu LED albastru). Insa daca bagati o doza din asta clasica sau daca aveti norocul de o doza NOS si le veti amplifica pe niste phono preuri de calitate veti avea MARI surprize.

Deci, preul de doza este numarul 1 in toata povestea. De data asta sunt categoric!

Un NZC ca in link-ul de mai sus a cumparat taica'meu in anul 1980 si am fost foarte, foarte fericit ascultand din boxele in dotare, adica niste TESLA de 15W pe doua cai, foarte bune pe vremurile alea, un soi de "Magnat M 220" ale acelor timpuri. Insa in ziua de azi acel pickup este bun de gunoi.

Dintre ieftinatatile comuniste vintage care sunt gasibile relativ usor (fiind cumparate in masa pe la noi prin RO) si care merita oboseala sunt acel faimos NAD cu brat plat si acel TESLA NC430 deck si poate Unitra-ADAM direct drive dupa toate reglajele facute si ceva interventii la partea de mase si cuplaj. In rest, cele comuniste toate gunoi inutil in ziua de azi.

Deci, atentie la preu !
Sus
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 7:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mishto scula, momolo !!! Asta e unul din DD urile alea adevarate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihut_cosmin



Conectat la: 25 Ian 2008
Mesaje: 3
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@yinyangbt: dupa ce am citit parte (urmeaza si restu) din ce mi-ai dat cred ca ma mai joc cu asta doar asa, de antrenament pana prin aprilie cand s-ar putea sa vina o prima frumusica si mi-oi lua o "jucarie" mai serioasa. Nah...trebuie sa trec inapoi la bibilit, ca dupa ce am scos acest tesla de la naftalina...observ ca o boxa nu vrea sa mearga.
ps: tre sa ma uit exact ce marca si model ii celalalt pick-up ce il am pus la naftalina (ca l-am primit nefunctional si n-am avut inca nervi si cunostinte destule sa-mi bag nasul in el), si poate imi veti da o veste mai frumoasa cum ca ar fi mai de doamne ajuta decat acest tesla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia in considerare faptul ca iti trebuie ca suma sa fie minim 5000 Ron pe tot sistemul (turntable, phonostage, amplif, boxe)
Exemplu:
Thorens TD190 1300 ron
CA Azur 640 P 600 ron
CA Azur 640 A 1600 ron
Epos M5 16-1700 ron

bineinteles, cum vei remarca exista o infinitate de variante Laughing
Studiaza si stringe bani!!!
Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul
Pagina 13 din 16

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community