FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
wavequest by rockna
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stau si ma gindesc cum e mai bine sa conectezi un Pc cu un dac pe Usb sau Coaxial?
Ma gindesc ca nu e chiar atit de prost Usb odata ce multe dacuri il au , dar in acelasi timp ma gindesc ca cele mai de top scule nu au nici o treaba cu Usb ci numai optic sau coaxial dar la alea chiar nu ai de gind sa bagi un pc in calcul.
Poate ma va lamuri un expert in domeniu care este treaba cu coaxialul si cu Usb si care e mai bun in conexiunea unui pc cu un dac.
Mai studiez treaba si pe net.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 10:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 3:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FATHER a scris:
Asa... Azi mi s-a implinit un vis adevarat : mi-a parvenit WaveQuest. Eram la birou cand a sunat curierul asa ca am tipat launtric. Programul extrem de aglomerat si faptul ca DAC-ul meu e imprumutat, nu mi-au permis sa fac o prima auditie.
Dar m-au frapat doua elemente :
1. WQ arata mult mai bine decat in fotografiile de pe site .
2. Telecomanda. Grea. Da' grea, nu jucarica.
Revin.


Din cate cunosc eu, acum suntem cel putin 5 posesori WaveQuest. Party

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fericitilor Sad
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canibalu



Conectat la: 17 Noi 2007
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:


Din cate cunosc eu, acum suntem cel putin 5 posesori WaveQuest. Party


Poate chiar 6 cu mine. Nu stiu daca am fost luat in calcul la numaratoare...

La subiect: Trecand peste niste minusuri aproape nesemnificative legate de finisare (mici probleme la mecanismul slot-load, cateva restarturi necesare la anumite discuri, imperfectiuni ale legaturilor mufei IEC) inerente, zic eu, pentru un produs nou, sunetul este senzational. Frapeaza, asa cum s-a mai spus de catre ceilalti utilizatori, nivelul de detaliu de care este capabil, precum si ordinea apropape desavarsita pe care o pune in pasajele aglomerate. De remarcat ar mai fi echilibrul tonal (de altfel un lucru foarte greu de obtinut in aceasta clasa de pret), precum si rapiditatea cu care se misca, o data ce discul a fost incarcat (practic saltul la piesa urmatoare se face instantaneu). Una peste alta, un raport pret/calitate excelent care te face sa te gandesti, prin comparatie, la nivelul infiorator de jecmanire desantata a clientului la care se situeaza unii producatori "consacrati".

_________________
sad wings of destiny
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Canibalu a scris:

La subiect: Trecand peste niste minusuri aproape nesemnificative legate de finisare (mici probleme la mecanismul slot-load, cateva restarturi necesare la anumite discuri, imperfectiuni ale legaturilor mufei IEC) inerente, zic eu, pentru un produs nou, sunetul este senzational. Frapeaza, asa cum s-a mai spus de catre ceilalti utilizatori, nivelul de detaliu de care este capabil, precum si ordinea apropape desavarsita pe care o pune in pasajele aglomerate. De remarcat ar mai fi echilibrul tonal (de altfel un lucru foarte greu de obtinut in aceasta clasa de pret), precum si rapiditatea cu care se misca, o data ce discul a fost incarcat (practic saltul la piesa urmatoare se face instantaneu). Una peste alta, un raport pret/calitate excelent care te face sa te gandesti, prin comparatie, la nivelul infiorator de jecmanire desantata a clientului la care se situeaza unii producatori "consacrati".


Cu tine suntem 6 si continui sa numar... Very Happy

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care-s aialalti 3 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FATHER a scris:
Care-s aialalti 3 ?


Doi dintre ei activeaza pe forum. Nu este treaba mea sa-i scot la suprafata. Din cate imi amintesc, nu sunt scafandru salvator. Razz

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Credeam ca e evident ca vreau pe PM... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mie Mar 31, 2010 10:25 pm    Titlul subiectului: transport Raspunde cu citat (quote)

Acum am si eu un WaveQuest Laughing
Din bunavointa lui Father, poate uita sa ia de la mine.
Eu cred ca este un transport foarte realizat ,chiar sunt mandru ca si la noi in Romania se poate .
Din pacate sursele mele de a compara este limitata la un AKAI CD-55 si un SONY CDP-315 e bine acum puteti spune da scule ordinare dar intr-un fel este si ironia aventurei pentru-ca nu am investit in asa ceva cu gandul ca oricum transportul nu conteaza asa mult din moment ce ai un DAC sanatos.
NU ESTE ADEVARAT Embarassed
Toate cele trei aparate au adus rezultate diferite dupa cateva teste sony a pierdut deci nu mai conteaza de fapt a pierdut si AKAI-ul .
Acum a disparut si zambetul meu ascuns ,cand Father a venit cu transportul si zicea incearca.
OK.deci DAC-ul meu despre care nu se poate zice ca ar fi ultimul de pe aceasta planeta acum suna altfel ,peste tot diferente mici si in final ceva mai bun si un sound mai profesional .
Incerc sa descriu si asta este intotdeauna subiectiva, folosind expresii pentru a descrie ce simt.
Inaltele suna mai catifeleate nici urma de sunetul metalic tipic digital si zic asta indiferent de materialul ascultat,mediile au un fel de tube filling
,scena este foarte buna si extrem de stabila la categoria bass este OK.
WaveQuest suna intotdeauna foarte calm .
Negative. da din pacate are atacul si decay-ul, aparitiei si terminarea sunetelor eu nu inteleg ce se intampla la capitolul acesta pentru mine pare putin moale si parca sfarsitul sunetelor ar fi ingitite pe mine personal ma supara sunetul pianului si disparitia ecoului la cateva inregistrari mai ales in cazul vocalului feminin.
Daca cineva are idei astept pareriile lor.
Descriere scurta AKAI versus WaveQuest, Akai scena putin mai amestecata inaltele si instrumenete mai lucioase detalii mai multe sunet mai live .WaveQuest sunet strict ala studio sound.

conditii de teste sunt,WaveQuest iesire ne favorizata de producator deci optic doua DAC-uri DIY.
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=24070&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=14373
amplificator TA-FA777es clone
incinte acustice http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=21789

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mie Mar 31, 2010 10:48 pm    Titlul subiectului: Re: transport Raspunde cu citat (quote)

csordas zsolt a scris:

Daca cineva are idei astept pareriile lor.


Am io sefu' ... Smile Incearca pe coax sau AES si mai vedem cum e cu attack/decay... In general, iesirea optica nu e cea mai fericita alegere...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 10:17 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Acum am si eu un WaveQuest
Din bunavointa lui Father, poate uita sa ia de la mine.
Eu cred ca este un transport foarte realizat ,chiar sunt mandru ca si la noi an romania se poate .
Din pacate sursele mele de a compara este limitata la un AKAI CD-55 si un SONY CDP-315 e bine acum puteti spune da scule ordinare dar antr-un fel este si ironia aventurei pentru-ca nu am investit an asa ceva cu gandul ca ori cum transportul nu conteaza asa mult din moment ce ai un DAC sanatos.
NU ESTE ADEVARAT

......................................

In sfarsit ti-ai dat seama. Stii cum spune proverbul:"mai bine mai tarziu decat niciodata". Ca idee sunt si playere vechi care pot mult mai mult decat cele prezentate ,si ma refer doar ca si transport.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc iesirea AES cu un cablu Kimber
http://www.kimber.com/products/interconnects/digital/agdl/
Rezultatul mi se pare minunat. Pentru prima data in viata aud si eu alamurile intr-o orchestra mare cu toate nuantele. Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 9:52 pm    Titlul subiectului: coax Raspunde cu citat (quote)

Acum [i]n sfarsit am activat si intrarea coax al DAC ului acesta nu are transformator pe intrare, aici am folosit un AD8057 intrarea este diferentiala iar iesirea optimizata ,realizand astfel separarea si [i]n aceleasi timp renuntarea la inductie care [i]n cazul meu este mai incontrolabil prin lipsa instrumentelor speciale si poate provoca cateva probleme solutia a dat rezultate mai bune decat cel optic dar acum si Akai-ul suna mai bine.Transportul Rockna [i]n sfarsit suna mai cu viata si mai transparent.
Discul adus de Father piesa a doua la 31sec este un sunet neidentificat la un nivel extrem de redus sunt sigur ca nici el nu stie Wink acum se poate auzi si pe transportul Rockna .

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 10:14 pm    Titlul subiectului: teste Raspunde cu citat (quote)

Acum am avut ocazia sa includ in teste si DAC ROCKNA RD-25
Wavequest -RD-25 versus DAC-ul meu cel ultim, primul cu pcm1704 sut out din comparatie nu tine pasul cu aceste doua DAC-uri.
RD25 intrare coax DAC-ul meu intrare optica concurs extrem de strans ,foarte interesant ca sunt diferite si amprenta sonore foarte similare am chemat si urechi mai odighnite de fapt pe nevasta mea ,un singur buton improvizat pentru testul A-B va asigur ca nici unul dintre noi nu stia care este A si care B toate astea in mod intentionat pentru a exclude influentarea inevitabila dupa cateva teste verdictul nostru era B-ul castigator cu diferente extrem de mici, ma-am simtit usurat cand am scos un cablu sa stiu cine a castigat, dupa care am schimbat legaturile deci Wavequest DAC-ul meu intrare coax cablu interconect Viablue este un castigator far evident .
Aceasta configuratia a adus la rezulate uimitoare transparenta infricosatoare nu stiu daca ar fii posibil rezultate mai bune cu incintele actuale.
Referitor la RD25 este un DAC foarte bun singura observatie ar fii o posibila gresala a lor sau al meu acesta ne fiind verificat deci ramane doar o intrebare,adica cinava a gresit si a incurcat iesirea stanga cu cea dreapta. Number One

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2010 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aseara (si de fapt pana tarziu in noapte) am avut prilejul sa ascult un sistem cum nu mai auzisem de ceva vreme, de genul luat notite pt tot ce inseamna definitii de termeni audiofili si, in plus, pararea de rau adanca la plecarea acasa...

in plus in acest sistem devenit referinta pt mine dupa auditia de azinopte, sunt mandru ca exista si o componenta gandita si manufacturata la noi in tara - ati ghicit, e vorba de transportul ROCKNA wavequest al lui Nucu alias lupuroz...

componenta sistemului:

transport- Rockna WQ (cablu alimentare - naim powerline)
DAC - Naim DAC (cablu a - PS audio)
upgrade alimentare DAC - naim XPS2 (tot cu cablu PS audio)
amplificare - SUGDEN mystro (cablu PS audio)
incinte - SUGDEN LS21 (primele inicnte facute de j.e. sugden & co)
interconnect digital - furutech
interconnect analog - VPI
cablu boxe - kimber 8tc

dintre multele discuri ascultate, am retinut urmatoarele:

michel camilo
stan getz
oscar peterson
pink floyd - animals
pink floyd - a momentary lapse of reason
steve vai - passion and warfare
diana krall - look of love
aziza mustapha zadeh - inspration
moon bass - test disc de la simaudio (belea!!!)
bach
saint-saens

plus inca vreo 6-7 pe care nu le mai retin...

frapant la acest setup este uriasul feeling de live, de being there! destul de greu cu un sistem de numai 11k fara cabluri sa obtii feelingul, aplombul si impactul acestui combo...

stiam din experienta ca naim cu sugden se combina in mod fericit, insa noile produse - si naim DAC si integratul Mystro de la sugden, primul lor amp in clasa AB, sunt produse de ultima generatie, la fel si incintele LS21, care mi-au lasat o impresie extraordinara!

la fel de frapant este faptul ca, inlocuind diverse componente in acest setup, chiar si mai scumpe, desi se castiga rafinament si/sau rezolutie, feelingul de echilibru si impact total ramaneau in setupul initial descris mai sus...


am testat in locul sursei WQ/NaimDAC/XPS2 si CDS3/XPS2, ca nivel de rafinament parca un pic peste, insa o ide mai putin rezolut, am incercat si cd5xs pe post de transport si WQ a fost clar superior! am testat si cd5xs/flatcapXS in loc de cd5xs/DAC si scena sonora devenea mai restransa ceva mai in fata, si se mai punea o patura intre auditoriu si muzica...

WQ+NaimDAC fara XPS2 iarasi excelent insa totusi prezenta lui XPS2 in acest setup o consider importanta, aduce cel touch de finesse, o imagine mai stabila, si mai mult corp instrumentelor si vocilor.

la amplificari am incercat pe rand sugden a21 mic, materclass, creek destiny, naim supernait, si desi existau castiguri pe diverse planuri in fiecare din situatii, omogenitatea si factorul boogie erau maxime cu micul MYSTRO, care, la numia 50w, impinge lejer LS21 destul de sensibile, pe la un 91-92db.

am ascultat apoi ore bune in setupul initial, schimband cu parere de rau un disc si inserand cu multa curiozitate unul nou. eu cred ca acesta este scopul unui setup adevarat, sa provoace un feeling intens, ca o adictie, unde nu iti mai pasa de timp, de mancare etc...

o reala si fff impresionanta surpriza, si o bucurie pt mine ca amic al lui Nucu sa vad ca anii de munca la acest proiect de "reference transport" au dat la iveala un produs cu adevarat de exceptie!

bravo Nucu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 8 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community