FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
salut
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 9:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Nu te descuraja de comentariile negative, ia ce iti place tie Smile
Oricum, am o corectie, RS8 sunt pe 3 cai, nu pe 4 cum s-a spus aici, crossoverele sunt realizate foarte bine si nici vorba de bubuiala sau tzatzaiala - au o caracteristica destul de liniara. Faptul ca unii nu suporta sa auda octava inferioara a unei orgi cu pedale intr-un concert Bach este alta problema.
O solutie mai ieftina ar fi una cu boxe de genul RS6 si un subwoofer de genul RSW-12 reglat sa fie intr-adevar sub pentru a complementa capatul de jos al benzii audio (cam la sub 40Hz).

Personal am ascultat recent niste boxe pe 2 cai Klipsch RF-82 intr-o camera comparabila cu a ta si mi s-a parut ca suna superb - hornurile pentru inalte in spatii atat de mari elimina reflexiile pana la punctul de auditie (care distrug imaginea audio). Eu sunt adeptul unor sisteme pe 3 cai (cu difuzor de medii dedicat) dar alea au sunat neasteptat de bine.
Sau daca nu iti place ideea de "rear-firing port" (necesita o amplasare mai atenta) poti sa te uiti la ceva de genul F-3. Sensibilitatea este data ca 97dB la 2.81V (ceea ce insemna cam 4dB in minus pentru valoarea de 1V, 93dB este o valoare impresionata oricum).

exceptand sibilanta si mie mi-au placut cand le-am asculat, unii oameni nu aud acea sibilanta, ii invidiez puternic. oricum trebuie ascultate inainte, si important ar fi sa fie ascultate in camera in care vor fi tinute.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 9:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:

Oricum, am o corectie, RS8 sunt pe 3 cai, nu pe 4 cum s-a spus aici


Citisem pe net ca cele 2 difuri de bass, chiar daca sunt identice sunt filtrate usor diferit. Oricum ramane valabila chestiunea ca RS8 sunt mai greu de dus si e nevoie de atentie la alegerea amplifului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Dum Feb 24, 2008 1:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La klipsch nu sunt diferite (exista alte firme care au mediile+medii/joase pe unul si numai basii pe altul, dar sunt de obicei usor diferite), sunt 2 cai. Cum am zis, nu sunt fan 2 cai (sau nu am fost pana acum).
Sibilante nu am auzit, dar poate nici nu am avut material potrivit (sau camera le atenua). Oricum, am inceput sa visez hornuri Smile
Nu m-a incantat portul in spate (nu as avea spatiu necesar pt pozitionare), probabil ca o sa ma orientez la ceva in genul F3, F2... desi ca un 3way-is ce sunt nu ma simt bine cu idee de difuzoare de 8" (F3) puse sa redea 2kHz... poate sa gasesc undeva sa ascult F2-urile, daca nimeni de aici nu le-a ascultat sa imi zica o parere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da ma-m gandit ca raman pana la urma la boxele MA rs 8.Eu cred ca am facut o alegere buna si sper ca asa sa fie.Va mltumesc tutror care mia-ti scris.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
La klipsch nu sunt diferite (exista alte firme care au mediile+medii/joase pe unul si numai basii pe altul, dar sunt de obicei usor diferite), sunt 2 cai. Cum am zis, nu sunt fan 2 cai (sau nu am fost pana acum).


De aceea klipsch sunt 2-way si altele sunt 2-way 1/2 (two way and half, unul dintre difuzoarele de bass e taiat mai jos decat celalalt.) vezi B&W 704, e primul care imi vine acum in minte.

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt bune boxele B&W 704 dar sunt prea scumpe si nu imi permit sa dau atatea bani pe o pereche de boxe.Din cate am vazut boxe costa 7100.Sunt prea scumpe pentru mine.Bugetul meu ar fii pentru boxe de maxim 3400 de roni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avram a scris:
Sunt bune boxele B&W 704 dar sunt prea scumpe si nu imi permit sa dau atatea bani pe o pereche de boxe.Din cate am vazut boxe costa 7100.Sunt prea scumpe pentru mine.Bugetul meu ar fii pentru boxe de maxim 3400 de roni.

Scuze eram off-topic. Eu zic ca nu-s asa bune si ca ai facut o alegere corecta Wink mai ales ca daca iti place sunetul MA sigur nu iti place B&W...

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As mai avea o intrebare:la boxele MA rs 8 trebuie facut un rodaj.
La ce magzin se gasesc boxe B&W .As vrea sa stiu la ce preturi sunt boxele.
Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avram a scris:
As mai avea o intrebare:la boxele MA rs 8 trebuie facut un rodaj.


La ORICE boxe tre' facut rodaj... listening
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Joi Feb 28, 2008 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti sar potrivi amplificatorul pioneer a-a9-j cu boxele de la MA RS 8.
Acesta este amplificatoru pe care il am:
http://www.pioneer.eu/eur/products/42/97/418/A-A9-J/index.html
Ce parere aveti de amplificator se potriveste cu boxele de MA rs 8.
Eu as vrea si un bass cat mai puternic ,dar fara woofer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 28, 2008 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avram a scris:
Ce parere aveti sar potrivi amplificatorul pioneer a-a9-j cu boxele de la MA RS 8.
Acesta este amplificatoru pe care il am:
http://www.pioneer.eu/eur/products/42/97/418/A-A9-J/index.html
Ce parere aveti de amplificator se potriveste cu boxele de MA rs 8.
Eu as vrea si un bass cat mai puternic ,dar fara woofer.



Categoric! Go for it... Twisted Evil
Omule, din doua in doua topicuri, apare acelasi refren: PUNE MANA SI ASCULTA combinatia... In afara cazului (improbabil) cand cineva are exact combinatia pe care o vrei tu - si chiar si atunci vei avea o parere subiectiva, dupa timpanul, gustul, experienta posesorului - in cel mai bun caz isi da cu parerea un "expert" care a auzit de la cineva care a auzit de la altcineva ca a citit cineva undeva ca asa si pe dincolo... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avram a scris:
Ce parere aveti sar potrivi amplificatorul pioneer a-a9-j cu boxele de la MA RS 8.
Acesta este amplificatoru pe care il am:
http://www.pioneer.eu/eur/products/42/97/418/A-A9-J/index.html
Ce parere aveti de amplificator se potriveste cu boxele de MA rs 8.
Eu as vrea si un bass cat mai puternic ,dar fara woofer.


Nu inteleg de ce nu alegi un NAD. MA se potrivesc foarte bine cu NAD,in plus este o varianta de sistem apreciata printre trancotari. Very Happy http://www.realacustic.ro/produse/amplificator-nad-c352.php

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai mai, a ajuns NAD (un amplificator in clasa A) "trancota"? Parca suntem deja prea cu nasul pe sus... sau nu am inteles eu bine comentariul de mai sus?
Personal nu pot sa sufar sa am o plita din aia in casa, as avea probleme cu pozitionarea ei in home theatre, poate ca multi le evita tot din acest motiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai de ce sa mai cumpar un amplificator daca am unul de la Pioneer si mai ales ca este si nou .Eu am crezut ca are cineva amplificator pioneer si boxe de la MA, as fii vrut sa imi spuna cel care acesta combinatie cum suna .Deci eu nu vreau sa cumpar amplificator pentru ca am unul .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avram a scris:
Pai de ce sa mai cumpar un amplificator daca am unul de la Pioneer si mai ales ca este si nou .Eu am crezut ca are cineva amplificator pioneer si boxe de la MA, as fii vrut sa imi spuna cel care acesta combinatie cum suna .Deci eu nu vreau sa cumpar amplificator pentru ca am unul .


Ei, si cum suna? Rolling Eyes
Nu-ti place, de ce mai intrebi. Sau nus tii daca-ti place si trebuie sa confirme cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 4 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community