FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
amplificator PP cu 6p3s

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vlucian



Conectat la: 02 Feb 2005
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 4:35 pm    Titlul subiectului: amplificator PP cu 6p3s Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o solicitare catre cei mai mult sau mai putin experimentati prezenti pe acest forum. Am inceput, de ceva vreme, constructia unui amplif pe lampi dupa schema atasata. Binenteles am cautat sa ma informez cat mai mult si am ajuns si la celebra problema a transformatoarelor de iesire. Cel ce mi-a dat schema mi-a furnizat si o metoda de calcul luata dintr-o revista tehnium. Nu sunt insa convins ca metoda de acolo e corecta in totalitate si asta ptr ca in alte documentatii am vazut ceva diferente pe la formulele de calcul. Cu precizarea ca schema este realizata intr-o proportie destul de mare (cu exceptia a 2 3 piese si a trafurilor de alimentare) inchei rugandu-va sa ma sprijiniti in gasirea formulelor corecte de calcul (nu am de gand sa-mi fac singur transformatoarele dar nici sa le comand de pe afara nu cred ca e cazul asa ca o sa incerc sa dau comanda pe la cineva care se pricepe drept ptr care am nevoie de toate datele)
va multumesc frumos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 4:35 pm    Titlul subiectului: Mitica




6P3S_Rutcho_II.gif
 Description:
 Filesize:  9.32 KB
 Viewed:  3830 Time(s)

6P3S_Rutcho_II.gif


Sus
vlucian



Conectat la: 02 Feb 2005
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 12:03 pm    Titlul subiectului: Re: transformatoare iesire amp PP Raspunde cu citat (quote)

nimeni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lucian,
Mai bine zi tu ce formule te-ai gandit sa folosesti apoi vedem daca au sens. Altfel exista metode mai teoretice sau mai empirice de a calcula trafuri de iesire. "Metoda" tabelelor din manualele rusesti pt. inginerii angajati in radioficarea URSS te aranjeaza? Daca da atunci as putea sa fac o scanare de 2-3 pagini.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlucian



Conectat la: 02 Feb 2005
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 1:13 pm    Titlul subiectului: metoda de calcul Raspunde cu citat (quote)

pai metoda era cea din poza (aveam doar de pus impedanta de sarcina corecta adica 5K din ce am vazut).

cat priveste manualele sovieticilor.... mai bine nu Smile, nu prea mi-a placut limba rusa.

am mai gasit pe forumul elf.ro rezultatele astea:
Pt: Zaa=5Kohmi, Zs=8Ohmi, Smiez=9cm2, fmin=20Hz, Prms=36W, randament=88%

Np=2620sp
Ns=105sp
Dp=0,25mm
Ds=0,5mm

Pentru montaj ultraliniar (superliniar) si intreteserea infasurarilor faci asa:

-la inceputul bobinarii scoti priza pentru Anod (tub1)
-bobinezi 750sp primar, scoti priza pentru G2 (tub1)
-bobinezi 105sp secundar, scoti capetele
-bobinezi 560sp primar, scoti priza pentru alimentare cu tensiune anodica
-bobinezi 105sp secundar, scoti capetele
-bobinezi 560sp primar, scoti priza pentru G2 (tub2)
-bobinezi 105sp secundar, scoti capetele
-bobinezi 750sp primar, scoti priza pentru Anod (tub2)

Legi secundarele in paralel.
Toate infasurarile primare sunt in serie si in faza.
Pentru o mai buna liniaritate ti-as sugera sa lasi un pic de intrefier - chiar daca e montaj push-pull - asta poti sa o faci punand tolele cate 3 odata intr-un sens (3E+3I intr-un sens si 3E+3I in celalalt sens)



Tr Iesire.jpg
 Description:
 Filesize:  192.1 KB
 Viewed:  599 Time(s)

Tr Iesire.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut verificarea simpla 8(ohm)x(2620/105)2=5.000(ohm) si e OK.

As spune ca prea OK, sa fie teoria chiar asa de bine acoperita in practica, nu se pune colea un coef. de pierdere, ceva? Cred ca cel mai bine e sa incepi de undeva si mai tarziu o sa imbunatatesti ceea ce vei obtine dupa ce mai obti informatie noua sau sarma/tole superioare.

Oricum, nu-ti face griji prea multe, uita-te numai sa vezi cum sint bobinate trafurile din unele scule pe lampi vechi care merg bine-mersi si o sa-ti linistesti macinarea interioara. Fii atent sa ai circuitul magnetic generos ca sa suporte puterea pe care intentionezi s-o scoti din amplificator. Oricum, dupa o vreme ai sa vrei mai multa putere si-o sa treci la solid-state Twisted Evil .

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlucian



Conectat la: 02 Feb 2005
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 2:42 pm    Titlul subiectului: calcul Raspunde cu citat (quote)

ok, multumesc frumos. ramane sa gasesc tole si pe cineva sa mi le bobineze. trafurile de alimentare o sa le comand la petra (zic trafuri ptr ca la sfatul cuiva o sa am trafuri separate ptr alimentarea anodica si ptr filamente)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlucian



Conectat la: 02 Feb 2005
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 3:41 pm    Titlul subiectului: inca o precizare Raspunde cu citat (quote)

ce ar trebui sa transmit eu celui care-mi face bobinarea: doar numarul de spire si modul de bobinare sau si schema aceea din tehnium?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da-i toate informatiile pe care e dispus sa le primeasca.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Vlucian
Am trecut repede prin posturile tale.....nu am timp sa scriu prea multe...sunt f. multe de spus...dar zic asa:
-fa-ti rost de tole de calitate...EI sau miez M.(siliciu orientat).Eu am avut peste 400kg....nu stiu daca mai am.
-la bobinaj tre sa ai grija f. mare la nr. de straturi,grosimea izolatiei(pentru un raspuns bun la frecventele inalte)...spatiul lasat la capetele straturilor care este calculat cu o constanta-respectiv pierderile in bobinaj si in miez.
Nici vorba sa lasi intrefier la shema de mai sus.La pp nu se lasa intrefier...

Traful se intoleaza cu cite o tola intr-un sens si cealalta in celalalt sens. Tolele cu siliciu orientat au o culoare aparte si o granulatie mai mare ..abraziva...cel putin pe o parte.Tre sa respecti sensul acesteia....

Deasemenea miezul trebuie sa fie suficient de mare ca sa ai un raspuns cit mai bun la joase ...fara nici un compromis si sa-ti incapa toate infasurarile dar nu prea mare ca sa-ti ramina loc.La final,dupa ultima izolatie ar trebui sa mai ai doar max. 2mm pina la tola(in ferestra).
De bobinat este destul de greu de facut unul....mie mi-a luat aproape o zi cu toate materialele linga mine.
Eu am reusit sa am un cutt-off la 11hz.
Mai multe aici:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=12351

Deci mare grija la miez si la reluarea calculului....pentru ca nu conteaza numai nr. de spire ci si aranjarea straturilor...care in final....va dicta raspunsul transformatorului..

Recomand deasemenea cufundarea lui,precum si a trafurilor de alimentare in parafina fierbinte(fluida) cel putin juma de ora fiecare.

Am auzit un amp facut dupa shema lui El Rutcho si pot spune ca nu suna rau.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlucian



Conectat la: 02 Feb 2005
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 11, 2006 11:49 am    Titlul subiectului: tole Raspunde cu citat (quote)

am ramas si eu f impresionat de monoblocurile facute de dvs! sunt convins ca a fost multa munca, multa cheltuiala dar mai ales multa pasiune ... felicitari!
revenind la problema mea, mi s-a recomandat sa-mi comand 2 trafuri de pe afara (as ajunge pe la 100 USD ceea ce n-ar fi chiar mult). ma gandesc f serios si la aceasta obtiune ca una care financiar nu e f costisitoare iar calitativ sigur e mai buna decat ce as putea face eu sau un atelier de bobinaj din spatele blocurilor ..gri. binenteles ca as incerca si cu niste trafuri custom made daca as gasi tole ca cine stie... poate ar suna mai bine.
multumesc si sper sa postez si eu candva rezultatul ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Dec 11, 2006 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine ar fi sa te "stringi" de pe unde mai poti....si sa faci o comanda din afara pe miezuri M.
Dar tre sa ai grija si de unde faci comanda....cauta firme cu traditie.
Stai departe de Hammond....sunt departe de calitate.
Iti recomand Experience electronics sau Electra Print.Cred ca la experience Electronics un traf pentru aplicatia ta costa 125 euro.

http://www.experience-electronics.de/englisch/bauteile/ausgangsuebertrager.htm

Mai stringi ceva bani si ai rezolvat o problema la care pe viitor ...sigur nu o sa mai fie nevoie de upgrade.
Marile firme de bobinaj de la noi nu respecta intocmai indicatiile tale chiar daca o sa le platesti dublu(crede-ma ce-ti spun ca lucrez in domeniu si cunosc cam toate firmele "mari" de bobinaj din tara).
Asa ca .....daca ai pasiune si vrei cu adevarat sa faci ceva de calitate mai stringe ceva banuti ca sigur nu o sa regreti.De altfel sa stii...ca daca ar fi sa cauti vreun atelier pe la noi si sa gasesti un bobinator care sa inteleaga ce vrei tu ...pretul tot pe acolo ar fi....Nu uita si de tipul de miez pe care-l gasesti.....foarte greu sa gasesti miez M la noi.
Am cunostinte din afara care au testat ceva trafuri la viata lor si de aceea ti-am recomandat aceste doua firme.
Asa ca ...go for it.
Daca pui pasiune in ceea ce faci sigur ai sa reusesti......
Sa ne tii la curent cu ce faci....
Succese.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiophil



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 258
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 12, 2006 1:35 pm    Titlul subiectului: PP cu 6P3C Raspunde cu citat (quote)

Am gasit in cartea lui Presura ca impedanta anod-anod pt 6P3C este 6K6... Atasez o imagine scanata, in acest sens. Sper sa-ti fie de folos.


Untitled0 - 0002.pdf
 Description:

Download
 Filename:  Untitled0 - 0002.pdf
 Filesize:  178.37 KB
 Downloaded:  375 Time(s)


_________________
Gradual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community