FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Rarități vintage
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 12:48 pm    Titlul subiectului: Rarități vintage Raspunde cu citat (quote)

Am deschis această temă pt. a da ocazia postării de "găselnițe" de prin net.
Găsiți undeva un aparat deosebit, considerați că este interesant de a discuta despre el, încărcați imaginea în galerie și prezentați-o aici și NU în alte categorii aiurea.

Mulțumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 12:48 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
TaucheR



Conectat la: 13 Iun 2004
Mesaje: 1024
Locatie: Constangeles

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Otari MX80B

__________________________
Muzica nu dauneaza sanatatii !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cînd te gîndești că pe sculele astea se fac matrițele pt imprimările ulterioare ADD............ Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Vin Apr 21, 2006 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite ceva interesant, de studio. Nu știu din ce an este dar conform dispunerii mecanice, poziția comutatoarelor mecanice, a capetelor de redare, rolă presoare cu siguranță se merge pe mecanica Akai GX 4000 D

Magule este în ofertă pe Ebay-ul german cu Item Nr.: (Artikelnummer) 7609459883
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 24, 2006 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oare acest minicasetofon e destul de "vintage" ? Nu reusesc sa gasesc nimic pe NET despre el. Va rog sa ma ajutati cu ceva informatii, eventual o schema de principiu. (Modelul se vede pe ultima fotografie).

Are autoreverse, CrO2, Metal, Ferro, DSL, telecomanda, acumulator special, soclu pentru baterii AAA, control full digital, carcasa metalica. E bijuterie.

http://i3.tinypic.com/wb9jz4.jpg
http://i3.tinypic.com/wb9k5f.jpg
http://i3.tinypic.com/wb9k79.jpg
http://i3.tinypic.com/wb9lra.jpg

Stima,
ALEKS

(Ți-am editat pozele pt. a nu fi necesar scrolul orizontal - Mod EinarN)

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 24, 2006 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HI ALEKS !

Cred că Rostovul at face ceva mai mult față dar și astea au devenit o raritate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 24, 2006 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Nu ne-am mai auzit demult, domnule Einar. Pana una alta vine si Rostov-ul meu:

http://i3.tinypic.com/wb9s9k.jpg

PS: Poate totusi gasim ceva legat de "jucarioara" AIWA cu pricina. Eu suspectez ca provine din anii '80 desi ma pot insela amarnic.

ALEKS

(Ți-am editat poza pt. a nu fi necesar scrolul orizontal - Mod EinarN)

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 24, 2006 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rostov-ul poți să-l prezinți în categoria Nostalgiile mele ex-comuniste în imagini:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=9525

Încearcă să folosești funcția upload că pozele sînt prea mari și este necesar scrolul orizontal.

La AIWA, astea cum e al tău sînt de pe la mijlocul anilor 90 și nu 80.
Prea grozave nu sînt. Fiul meu mai are și el pe undeva unul asemănător.

AIWA compensa calitatea lipsă cu fel de fel de funcții "supliment de viteză" și design:

- Trei trepte de Bass Booster
- Egalizator pe trei sau mai multe căi (frecvențe)
- Linii și liniuțe cromate
- Scris și logo care-și schimba culoarea
- Indicator Bat Suply

Eu oricum nu prea sînt încîntat de ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 25, 2006 1:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PHILIPS D 8714 super Ghettoblaster Cool


Te rog FĂRĂ linkuri Ebay!

Despre EBAY am scris niște treburi. Dar văd că se ignoră. Vrei să pui poze de la ce va deosebit, urcă poza în galerie și nu linkuri Ebay. cu Ebay avem aici în 2 luni numai linkuri moarte și ERROR 404.

deci FĂRĂ!

(edit Mod)

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 25, 2006 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa e
_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 25, 2006 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...
_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Mar Apr 25, 2006 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Vreau sa va povestesc si eu despre un amplif care eventual poate fi considerat vintage. Este vorba despre un Luxman LV 111. Nu este al meu, mi l-a imprumutat Jack caruia-i multumesc. Domnilor, din punctul meu de vedere se aude foarte bine. Practic ascult muzica la el zilnic. Cel mai bine presteaza pe rock-blues si jazz. Mi se pare ca are un sunet foarte natural. Este rapid, transparent, ce sa mai zic, mie-mi place. O sa postez si cateva poze cu el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Apr 25, 2006 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut grigore_35

De povestit poți povesti de el. Vezi pe aici este un sector numit NOSTALGIILE MELE.
Acolo poți povesti sau eventual deschizi un subiect nou care poartă numele aparatului.
Aici în RARITĂȚI, poți încărca pozele cu el, prezentînd-ul în cîteva rînduri pe scurt dacă este o raritate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Mar Apr 25, 2006 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN, multumesc de corectie. Chiar nu stiam daca sa vorbesc despre el aici si nici nu stiu daca este o raritate. Probabil ca la "Nostalgiile mele" isi are locul.
Inca odata multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Apr 25, 2006 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iată într-adevăr o raritate:

E vorba de un Grundig TK 320 Hi Fi Deluxe.

Magnetofonul este fabricat se pare la finele anilor 60. Este un "bolovan" în toată regula, deosebit de greu. Azi, 25.04.2006, cînd l-am adus acasă am zis că-mi rupe oasele, nu alta Crying or Very sad

Mag-ul are trei viteze (4,71 / 9,5 / 19 cm/sec), merge numai pe orizontală, amplif integrat 2 x 12 wați, trei capete funcția de "balance" este pe potențiometre cu încuiere și ce este și mai interesant, e faptul că este un magnetofon mixt. Este pe tuburi și tranzistoare. Mai exact, pre-ul și oscilatorul este pe tuburi iar etajul final pe tranzistoare. Pt. înregistrare are un tub "ochi magic" verde.

Cine se uită atent la poza cu capetele opservă rapid că magul este pe două piste mono, respectiv stereo - one way.

Asta înseamnă:
- O bandă poate fi trasă MONO pe ambele părți, STEREO numai pe o singură parte (ca la REVOX). Are o dinamică de mă dă pe spate nu alta. Am făcut teste cu el de pe PC și DVD. Funcționează impecabil.


Ultima modificare efectuata EinarN la Mar Apr 25, 2006 7:52 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community