FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ROTEL RA 1412
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Feb 13, 2007 2:22 pm    Titlul subiectului: ROTEL RA 1412 Raspunde cu citat (quote)

Am fost zilele trecute in targ si am gasit ceva interesant:un amplificator ROTEL RA 1412,culoare aurie,super vintage ca sa zic asa.Vanzatorul este unu' dintre cei "durdulii" si care nu pare a prpbleme de constiintza cand da tepe.Pretul cerut este de 800 ron cica negociabil.
La o prima vedere:plin de jeg,posibil mult fum "inhalat" si multe bairame la care a cantat pe sunetele conationalilor lui...Capacului de sus ii lipseau 2 suruburi insa vanzatorul avea tupeul(ceva normal ptr rasa lor) sa imi zica (mai ales ca stie ca ma ocup in domeniu)ca NU s-a umblat in el. Smile
Zgarieturi la "moaca" nu prea am vazut sa aibe ,urme de lovituri la transportl nu sunt.
Intreb si eu:cunoste cineva acest model de amplif?
Cum suna?
Pentru un proiect DIY pe tuburi carcasa e super,ptr a fi folosit asa cum e totusi imi pare cam vechi...si mai ales "chinuit"..Sad
Cateva poze cu interiorul se pot vedea aci:[url] http://audiokarma.org/ads/showproduct.php?product=2808 [/url]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 13, 2007 2:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sloop



Conectat la: 16 Noi 2004
Mesaje: 240
Locatie: Costesti / Pitesti / Arges

MesajTrimis: Mar Feb 13, 2007 8:37 pm    Titlul subiectului: da Raspunde cu citat (quote)

mai multe poze inside aici:

http://cgi.ebay.ca/Rare-Rotel-RA-1412-Integrated-Amp_W0QQitemZ320052818493QQihZ011QQcategoryZ3280QQcmdZViewItem

Ce sa zic ... eu cred ca sua bine si asa cum e el...

_________________
Stereo sounds better than ever... Atoll IN80 + Dual CL730
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sloop



Conectat la: 16 Noi 2004
Mesaje: 240
Locatie: Costesti / Pitesti / Arges

MesajTrimis: Mie Feb 14, 2007 12:19 am    Titlul subiectului: si un manual Raspunde cu citat (quote)

si manual: http://europe.rotel.com/support/pdfs/manuals/ra1412.pdf
_________________
Stereo sounds better than ever... Atoll IN80 + Dual CL730
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Mie Feb 14, 2007 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic sa-l iei si asa - e un amp priceput, ROTEL si LUXMAN au fost niste firme vintage japoneze mai VIP daca pot spune asa - si inca si acum in zilele noastre scot niste produse de f.f.f buna calitate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mie Feb 14, 2007 12:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca la 2 milioane il iei...
Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Feb 14, 2007 9:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chiar 200 ron nu dar la 500-550 merita daca nu e ciobanit....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Feb 14, 2007 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in curand poze cu "vedeta" de acum un sfert de veac...Smile...e pe drum ,azi trebuie sa-mi vina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Feb 14, 2007 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iaca si arhiva cu poze,abia ce mi-a venit dijitalu'.
Partea proasta:are un canal defect(2 tranzistoare din 4 defecte 2SD426)
Ramane sa-i fac rost fie de inca 4 "finali" originali fie de sa-i inlocuiesc toti 4 cu ceva echivalent de productie japoneza.
Deja se vehiculau zvonuri prin Slatina ca cica trebuie sa ajunga un astfel de amp direct din Germania,nedesfacut,ca nou etc etc...Iata si acest mit ROTEL distrus.Este clar ca asemenea "dinozaur" nu vine de la nemti perfect functional(iar in cazul in care vine, are PRET nu gluma)
Pentru banii care i-am dat pe el merita doar carcasa,"fatau",alimentarea,preamplificatorul,conectica...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Feb 14, 2007 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e luat de la Vasile Benc?
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Feb 14, 2007 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu,de la unu "durduliu" din Medias.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 15, 2007 12:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vazand pozele alea imi dau seama dupa ce se inspirau sovieticii cand mai faceau cate un amplificator, preu,etc,etc...
Vad ca nu are potentiometrii ci multicontactoare cu rezistente...exact ca intr-un preampli sovietic PORTA care seamana si la comutatoarele tip bascula si designul cablajului...etc
Design anii 70. Nu prea se "temeau" de fire, multe fire trase de colo colo.
S-ar putea sa sune interesant.
Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Feb 15, 2007 12:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

abia astept sa-i "dau bumbul"...
Oricum etajul final fiind realizat doar cu npn-uri nu ma astept la cine stie ce...pricum sunt la fel de curios sa o testez vs PM665 care e cu 6-7 ani mai noua.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 15, 2007 12:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Oricum etajul final fiind realizat doar cu npn-uri nu ma astept la cine stie ce
- dupa unele teorii se pare ca solutia asta, numai cu npn e cea mai buna! Motivul ar fi ca perechile npn/pnp nu sunt chiar la fel in parametrii, constructiv si practic. Daca azi poate s-a ajuns la perechi pnp/npn adevarate, pe vremea aia era o problema iar solutia numai npn era de bun simt si necesara. Asa ca pana nu le-as auzi pe ambele nu as paria pe nici unul!

Am avut si eu un HK model parca PM660. Puternic, extrem de puternic insa fara pic de rafinament. Bun de bubuiala si party. Basul nu era corect deloc insa interesant.
Sus
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Feb 15, 2007 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca nu e cu prea mare deranj, cand e in stare de functionare, as dori sa fac si eu o auditie
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Feb 17, 2007 2:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tinem legatura,in week-end sper sa apuc sa o repar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community