FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Merita schimbat Technics ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bogdans



Conectat la: 12 Oct 2007
Mesaje: 43
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 2:14 pm    Titlul subiectului: Merita schimbat Technics ? Raspunde cu citat (quote)

Hello !

Momentan am sistemul asta de aprox 5 ani :

- 2 boxe Technics M300
- 2 boxe Technics T200
- Receiver Technics AX730

Sistemul il folosesc pt. muzica si filme (combinatie cu plasma Panasonic), deocamdata intr-o camera relativ mica (~12 MP) dar urmeaza sa ma mut cu tot cu sistem intr-un alt apartament format din living de ~ 26 MP

Stiu ca boxele Technics mai au inca valoare pe piata destul de OK (din ce-am vazut in jur de 900 RON M300 si poate 700 RON T200) si m-am gandit la varianta sa le schimb cu ceva mai bun.

Intrebari :
1. Daca folosesc aceleasi boxe s-ar auzi mai bine pe un receiver nou, modern, Yamaha RX-V663 ?
2. In ideea in care in noua locatie voi folosi boxele tower (T200) pe front, gasesc boxe tower mai bune din toate punctele de vedere decat T200 pana in 1500RON ?
3. Ce merita schimbat si ce merita pastrat din tot sistemul asta ?

Mersi !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 2:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 2:53 pm    Titlul subiectului: Re: Merita schimbat Technics ? Raspunde cu citat (quote)

bogdans a scris:

Intrebari :
1. Daca folosesc aceleasi boxe s-ar auzi mai bine pe un receiver nou, modern, Yamaha RX-V663 ?
2. In ideea in care in noua locatie voi folosi boxele tower (T200) pe front, gasesc boxe tower mai bune din toate punctele de vedere decat T200 pana in 1500RON ?
3. Ce merita schimbat si ce merita pastrat din tot sistemul asta ?


Nu obisnuiesc sa dau sfaturi,de aceea te intreb:
1. Esti multumit de sistemul pe care il ai acuma?
2. In caz de raspuns negativ la prima intrebare,ce anume te nemultumeste?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bogdans



Conectat la: 12 Oct 2007
Mesaje: 43
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am ascultat prea multe boxe hi-fi ca să-mi dau seama cât de mulțumit sunt.
Când aveam acum 15 ani un dublu-casetofon Fisher eram mulțumit, credeam că mai bine nu se poate...după ce am trecut pe Technics am rămas șocat ce diferență poate fi. Deci probabil la fel aș rămâne dacă aș trece pe altceva. Nu știu. Repet, nu am ascultat boxe în afară de Technics. Însă doresc să se audă cât mai bine și pe muzică și la filme.

PS: Mulțumit ești și de Logan...până conduci un Mercedes și îți dai seama ce praștie de mașină ai condus până atunci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=20892


nu cunosc dealeri in Timisoara,dar asta am gasit pe forum.Mergi,asculta si fa diferente. Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am ascultat ambele tipuri de boxe pe care le ai tu si pot sa iti spun ca mi s-au parut groaznice.
M300 le-am ascultat pe receiverul de top pe mosfet(nu mai tin minte cum se chema, era porcaria aia pe care daca o setai pe modul 4 ohmi se auzea distorsionat).
La banii pe care ii iei pe ele, cu un mic plus, iti iei ceva care o sa te lase pentru o perioada cu gura cascata.
La bani putintei ai ceva optiuni: Monitor Audio, Magnat, nu stiu Jamo pana in 1000 ron cum suna.
Ca amplif, eu cred ca orice este pe piata ca amplif stereo ii da rusine lui Technics.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apanoiu a scris:
...Ca amplif, eu cred ca orice este pe piata ca amplif stereo ii da rusine lui Technics.


Te referi la amplifurile noi de pe piata sau la cele SH?
Presupun ca la cele noi,oricum iti respect parerea. Eu nu sunt fan Technics dar de unde atata incrancenare impotriva unei firme oarecare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Emil Paraschiv



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 364
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2008 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Showroom in Timisoara:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=20892

_________________
Emil Paraschiv
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la intrebarea din titlu raspund cu multa seriozitate: DA! cu aproape orice.
insa numai urechea si buzunarul tau pot decide....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar daca ai avea un SE-A1 l-ai mai schimba cu "orice" ?
http://www.vintagetechnics.info/controlpower/sea1.htm
http://mackern.de/index.php/2008/02/01/technics-se-a1/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community