FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Euforia si nostalgia ANALOGICA
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 43, 44, 45
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 9:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De acord.
Am la serviciu destule playere si televizoare daca vreau sa fac probe, vin mai mult ca sa vezi si tu despre ce vobesc.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 9:01 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ne vedem la mine in week-endul asta, o sa vina si Florin (fcon).
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 15, 2009 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://artsites.ucsc.edu/EMS/Music/equipment/analog_recorders/Analog_Recorders.html

Un articol extrem de interesant, va invit sa cititi despre "Tape Loop" si "Tape Echo", de chestiile astea chiar nu auzisem vreodata Shocked

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
iulius_so_happy



Conectat la: 06 Ian 2010
Mesaje: 4
Locatie: Alexandria

MesajTrimis: Sam Ian 09, 2010 1:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iulius_so_happy a scris:
CyberCSX a scris:
lugano a scris:
Precum spui si tu, cit merita este la latitudinea nostalgicilor. Dar si nostalgicii astia au niste criterii.
Chiar de aceea, nu-ti da nimeni dreptul sa-i numesti IMBECILI.
Citat:
Tu sustii ca un Uher de 375 eur rade toate Revox-urile, eu iti arat ca sunt persoane care nu gindesc asa, dat fiind ca dau de 3 ori mai mult pe un Revox.
stiu ca altii gîndesc altfel. Exista si pe forumul asta UNII care considera ca un ROSTOV RADE toate AKAI-urile.
Citat:

In orice caz, nimeni nu te opreste sa ridici in slavi Uhere si alte alea. Dar nu consider ca este necesar s-o faci lovind concomitent o marca precum Revox.
Nu ridic pe nimeni în slavi ci caut sa combin, sa arat UTILITATEA care s-ar mai putea APLICA acestor VECHITURI.
De lovit, nu lovesc PE NIMENI iar REVOX este o marca ca oricare alta si nu este ceva DIVIN. Daca cineva o ridica în slavi, uita-te la tine, citeste ce ai scris tu, momolo si altii pe aici, care aplicati expresii..... marca precum Revox (o fi vreun dumnezeu? ) care sariti DE C*R ÎN SUS numai daca spune careva ceva CONTRA. VOI divinizati revox si-l ridicati în slavi INUTIL dar nu va dati seama.
Citat:

In rest, constat ca hobby-ul tau se invirte in jurul unor obiecte care dupa cite spui tu nu mai valoreaza nici macar greutatea lor la fiare vechi.
Da, pt. ca este o SURSA DE VENIT si nimic alt ceva.
Citat:
Ai incercat cu timbre ? De obicei valoreaza mai mult decit greutatea lor la hirtie reciclata... :wink:
Nu pt. ca astea nu cînta :lol: :lol: :lol:


Din nefericire nu exista "Edit" asa ca daca ai atins din greseala o clapa, ai facut-o "pentru totdeauna".
M-ar fi interesat o dizertatie in aceeasi nota tehnica, sobra si fara menajamente, pentru alt rival , se pare de temut, daca e sa ne luam dupa forumurile americane,al lui Revox (B,PR,77,99,etc. etc.),o legenda totusi, trebuie sa recunoastem cu totii, si anume:Otari MX-5050 MK III.
M-ar interesa asa ceva, si am gasit ceva acceptabil
(adica asta:

http://www.okazii.ro/catalog/33782347/MAGNETOFON-OTARI-MX-5050-MK3-ULTIMUL.html ),

asa ca as dori o parere avizata, daca nu-i cu suparare.

Alles Gute!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un link interesant unde puteti viziona cataloage, ma rog... aparatura Pioneer vintage http://telefunken.te.funpic.de/pioneer.html
_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iulius_so_happy a scris:
M-ar fi interesat o dizertatie in aceeasi nota tehnica, sobra si fara menajamente, pentru alt rival , se pare de temut, daca e sa ne luam dupa forumurile americane,al lui Revox (B,PR,77,99,etc. etc.),o legenda totusi, trebuie sa recunoastem cu totii, si anume:Otari MX-5050 MK III.
M-ar interesa asa ceva, si am gasit ceva acceptabil
(adica asta:

http://www.okazii.ro/catalog/33782347/MAGNETOFON-OTARI-MX-5050-MK3-ULTIMUL.html ),

asa ca as dori o parere avizata, daca nu-i cu suparare.

Alles Gute!


Nu e o parere prea avizata, n-am vazut in realitate nici unul ca ala, dar mi-e ca ala nu e mag obisnuit asa cum il vad, cu 4 vumetre. Fie mai are niste canale de sincronizare(cue), fie altceva, dar eu am dat o cautare cu Otari MX-5050MKIII si tot ce am gasit avea 2 vumetre. Cred ca ar trebui sa ceri detalii de la posesor, daca tot vrei sa-l iei.
Eu am patit asa cu un cass deck Tascam 133, care avea...3 canale in loc de doua, unul era pentru sincronizarea unui element exterior(proiector, etc). Desi era intr-o stare impecabila, nu l-am luat.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://audioitemsforsale.shutterfly.com/

Cam asa arata un Otari MX-5050 mk III - este un mag profesional, de studio Rolling Eyes
Nici o legatura cu cel de pe Okazii (poate doar daca cel de pe Okazii nu o fi ceva mai nou, nu stiu...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am ascultat si eu un mag - dar nu retin ce model din pacate - si am ramas cu gura cascata !
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vedeti mai ca Otari ala de pe okazii e 4 Piszde?????? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 11:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vedem si noi asta, dar nu intelegem totusi de ce au aceasi denumire Shocked
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maltezeanu



Conectat la: 13 Oct 2006
Mesaje: 248
Locatie: Pucioasa

MesajTrimis: Sam Iul 17, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: otari Raspunde cu citat (quote)

Otari-ul prezentat este MX-5050 BQII
_________________
Stereo: B&W 802, B&W 703; ATC SCM150, HT: 4xB&W602S3, LCR600, ASW700...Studer A810 & Dolby SR....si tot restul de "fiare" necesar cutiilor......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 43, 44, 45
Pagina 45 din 45

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community