FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Revox A77 probleme

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 7:30 pm    Titlul subiectului: Revox A77 probleme Raspunde cu citat (quote)

Am scos de la naftalina batranul magnetofon Revox A77 Mk4, i-am dat drumul dar nu mai mentine comenzile la banda. Are cineva idee ce ar putea fi? Nu dispun nici de schema si nici de timpul necesar sa il iau la o revizie.
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 7:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
philipo4you



Conectat la: 18 Feb 2009
Mesaje: 16
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 10:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

verifica sistemul optic de prezenta a benzii. Este un led si un receptor in infrarosu de o parte si de alta a traseului benzii. Sistemul ala face si autostopul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Sep 01, 2010 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Becul este lipsa, deci nu ar trebui sa fie problema aici, atata timp cat nu ajunge lumina la receptor.
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 01, 2010 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca led-ul este lipsa, comenzile trebuie sa mearga normal dar nu mai functioneaza autostopul. Cred ca buba este undeva pe placa de comenzi logice, sau placa de tape control. Inlocuieste de pe aceste placi toti electroliticii de culoare aurie FRAKKO, au fost o calamitate acesti condensatori pe Revox A77 si B77.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 12:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi de sfat, Clauelf, voi vedea cum imi rezerv ceva timp sa inlocuiesc acei condensatori, mentionez ca magul vreau doar sa il stiu acolo functional, intre timp m-a corupt pc-ul si am deja in el toata muzica care imi place, m-a plictisit destul ritualul de montat rolele pe mag. Va multumesc de sprijin si..o toamna placuta tuturor! Laughing
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community